• 10448 |
  • 1398/10/05 |
  • 09:32
دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی:

حجم صادرات از مناطق ویژه و آزاد کشور ۲۰ میلیارد دلار است

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، با اشاره به صادرات ۲۰ میلیارد دلاری سالانه از این مناطق، گفت: یک هزار و ۹۰۰ واحد تولیدی، صنعتی و معدنی در مناطق آزاد و ویژه فعال و توانستند ۵۱۰ هزار شغل ایجاد کنند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»​، مرتضی بانک طی نشستی در منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام البرز اظهار کرد: سه برابر واردات، صادرات از این مناطق آزاد صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مناطق ویژه و آزاد در کشور و اینکه در راستای اهداف گام برداشتند یا خیر اشاره کرد: در یک برداشت کلی در این بخش از اقتصاد اقدام‌های موثری انجام دادیم، اما در بیان موضوع ممکن است نقص‌هایی وجود داشته که خوب انتقال نشده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه کمتر از نیم درصد فضای کشور را پوشش می‌دهند تاکید کرد: مناطق آزاد و ویژه یک حرکت اقتصادی بوده و این در حالی است که ابتدا زیرساخت‌های مناطق ویژه دنیا ایجاد و بعد عملیات‌ مختلف در آن آغاز می‌شود.

وی یادآور شد: مناطق آزاد و ویژه ما از درآمدهای خود زیرساخت‌هایشان را آماده می‌کنند، که این یک نوع الگوی جدید است. در مواردی ما را با برخی از همسایگان مقیاسه می‌کنند که قیاس غیردقیقی است، چرا که دولت پول‌داری یک منطقه را با تمامی زیر ساخت‌هایش پایه‌گذاری کرده و بعد از سرمایه‌گذار دعوت کرده و این تفاوت می‌کند با ما که خودمان زیرساخت‌ها را از درآمدهای خودمان ایجاد کرده‌ایم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، افزود: علاوه بر این شرایط اقتصادی ما به گونه‌ای است که سرمایه‌گذار خارجی و حتی سرمایه‌گذار داخلی، هزاران محاسبه باید انجام بدهد تا بتواند وارد شود، تحریم‌ها و نوسانات بین‌المللی در جذب سرمایه‌گذار و ایجاد فعالیت‌های اقتصادی موثر است و این درست نیست که چشمان را ببندیم و بعد به عنوان مثال با کشورهای همسایه مقایسه شویم، این در حالی است که ارتباطات همسایگان با دنیای خارج روشن است.

بانک ادامه داد: با این مقایسه، درخواست‌هایی که به خصوص  طی دو تا سه سال گذشته برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مناطق آزاد و ویژه به وجود آمده ارزشمند است، اگر چه به نظر می‌رسد که بعضی‌ها هم‌زمان با برخی محدودیت‌هایی که دیگران برای ما ایجاد می‌کنند، حرکت‌های خوبی که در کشور ایجاد شده را مورد هدف قرار داده‌اند، در اینکه این هجمه‌ها با حساب و یا بی‌حساب است باید ارزیابی کرد که چرا درست در زمانی که مناطق آزاد و ویژه حرکتی در حوزه سرمایه‌گذاری داخلی برای آن‌ها ایجاد شده بدین طریق مورد هجمه قرار گیرند، این مسئله سوال‌ برانگیز است.

وی با اشاره به دلایل علاقمندی سرمایه‌گذاران به مناطق ویژه و آزاد کشور اظهار داشت: با توجه به تسهیلاتی که در این مناطق وجود دارد سرمایه‌گذار بخش خصوصی احساس امنیت بهتری می‌کند و اینکه با وجود همه مشکلات حداقل مزایای مناطق ویژه و آزاد بیشتر است.

بر اساس گزارشی از ایرنا، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، با اشاره به حجم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مناطق آزاد کشور بیان داشت: سال ۹۶، چهار هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، سال ۹۷ حدود هفت هزار میلیارد تومان و امسال نیز حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را داشتیم که روند قابل توجهی است.

وی افزود: البته سرمایه‌گذاری بخش خارجی کمتر شده که با توجه به محدودیت‌ها طبیعی است، چرا که امکان نقل و انتقال مالی آن‌ها در زمان حاضر سخت است، سرمایه‌گذار خیلی باید شهامت داشته باشد که با وجود اینکه تحریم، شفاف نبودن قوانین، موانع تولید و نبود روندهای معمولی دنیا از جمله پالرمو و FATF سرمایه‌‌گذاری کند.

بانک گفت: با این شرایط سخت، توانستیم این حجم سرمایه‌گذاری را جذب و باید به این سرمایه‌گذاران افتخار کرد، وقتی در برابر این هجمه‌ها که توسط برخی ارگان‌های رسمی کشور ایجاد می‌شود، با سرمایه‌های پاک آمدند و دچار برخوردهای غیرکارشناسی و گاهی مغرضانه می‌شود که باید به این مسئله توجه داشت.

فرودگاه پیام باید به بهره‌برداری کامل برسد

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت‌های فرودگاه پیام اشاره و عنوان کرد: بهره‌برداری کامل از این فرودگاه و فعال کردن هر چه بیشتر آن، باید یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها باشد که باید از توان بخش خصوصی بیشتر استفاده کرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، در پایان خاطرنشان کرد: هماهنگی در مدیریت، تلاش‌های صورت گرفته در منطقه پیام و همکاری وزارت ارتباطات، فناوری و اطلاعات این نوید را می‌دهد تا امکانات پیام را برای سال‌های آینده باید بیشتر برای کشور هر چه بیشتر بتوان تضمین کرد.

انتهای پیام//

چاپ خبر