• 11721 |
  • 1398/12/10 |
  • 15:45
مدیرعامل شرکت یکتا ذوب ایرانیان:

باید برای ارزش افزوده فروکروم فکر شود

مدیرعامل شرکت یکتا ذوب ایرانیان گفت: تولید فروکروم کم‌کربن ارزش افزوده‌ای را نصیب کشور خواهد کرد که اکنون به کشورهای تولیدکننده این فروآلیاژ می‌رسد؛ در حالی که تمام مواد اولیه مورد نیاز برای راه‌اندازی این خط تولید و دستیابی به محصول نهایی در کشور ما وجود دارد.

مرصاد محامی آهنگران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: وضعیت فروکروم‌های پر‌کربن و کم‌کربن در کشور، دو شکل کاملا متفاوت دارد. در مورد فروکروم پرکربن، تولیدات کارخانه واقع در سبزوار در حال حاضر جوابگوی نیازهای کشور در این زمینه هست و نیازی به واردات این فروآلیاژ به کشور در چند سال اخیر وجود نداشته است؛ ضمن اینکه به نظر می‌رسد یک کارخانه دیگر نیز برای تولید این محصول در کشور در حال راه‌اندازی است و در کل در این حوزه ما مشکل چندانی در کشور نداریم؛ اما در مورد فروکروم کم‌کربن شرایط کاملا متفاوت است و نیاز به برنامه‌ریزی در این زمینه احساس می‌شود.

مدیرعامل شرکت یکتا ذوب ایرانیان در مورد وضعیت بازار فروکروم کم‌کربن در کشور، عنوان کرد: مشکل اصلی کشور در حوزه تولید فروکروم، مربوط به فروکروم کم‌کربن است که در حال حاضر در داخل کشور تولید نمی‌شود و تمام نیاز کشور به این فروآلیاژ از طریق واردات تامین می‌گردد.

وی در خصوص دلیل عدم راه‌اندازی خط تولید فروکروم کم‌کربن در کشور افزود: به طور کلی بحث کربن‌زدایی در فروآلیاژها یک موضوع خاص است و تولید فرو‌آلیاژهای کم‌کربن نسبت به انواع پرکربن آن‌ها، نیاز به تکنولوژی‌های متفاوت و پیچیده‌تری دارد که در حال حاضر این تکنولوژی‌ها در کشور وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت یکتا ذوب ایرانیان در خصوص کشورهای تامین‌کننده نیاز کشور در مورد فروکروم کم‌کربن، بیان کرد: در حال حاضر این نیاز از طریق واردات از کشورهایی مثل چین، آفریقای جنوبی، هند و برخی کشورهای اروپایی تامین می‌شود که البته نقش کشور چین در این بحث پررنگ‌تر از سایر کشورها است.

محامی آهنگران همچنین در خصوص قابلیت کشور برای ورود تکنولوژی تولید فروکروم کم‌کربن و تولید این فروآلیاژ در ایران، ابراز کرد: بدون شک پتانسیل تولید این نوع فروکروم و هر نوع فروآلیاژ دیگر در کشور ما وجود دارد ولی در عین حال، این کار نیازمند آن است تا در این زمینه یک سرمایه‌‌گذاری مناسب و تخصیص بودجه صورت گیرد که متاسفانه تا امروز این اتفاق نیفتاده و کسی نیز پیگیر این موضوع نبوده است.

وی در این خصوص اضافه کرد: تنها مشکل امروز کشور برای تولید فروکروم کم‌کربن، عدم وجود تکنولوژی آن است و اگر تکنولوژی آن وارد کشور شود، مشکلی برای تامین مواد اولیه نخواهیم داشت زیرا معادن کشور می‌توانند ماده اولیه تولید این فروآلیاژ را تامین کنند.

مدیرعامل شرکت یکتا ذوب ایرانیان دلیل عدم سرمایه‌گذاری در این خصوص را پیچیدگی تکنولوژی کربن‌زدایی در فروآلیاژها دانست و اذعان کرد: بدون شک این اتفاق در آینده نزدیک خواهد افتاد و کشور ما نیز به تولید این فروآلیاژ دست خواهد یافت.

محامی در مورد تفاوت قیمت فروکروم پرکربن نسبت به فروکروم کم‌کربن و ارزش افزوده حاصل از آن یادآور شد: در حال حاضر، قیمت فروکروم پرکربن حدود ۱۵هزار تومان به ازای هرکیلوگرم است؛ در حالی که یک کیلوگرم از فروکروم‌ کم‌کربن قیمتی بیش از ۴۰ هزار تومان دارد و این تفاوت قیمت در واقع، ارزش افزوده‌ای است که با ورود تکنولوژی تولید این فروآلیاژ نصیب کشور خواهد شد.

وی در مورد بازار مصرف فروکروم کم‌کربن نیز بیان کرد: این فروآلیاژها در بسیاری از صنایع از قبیل صنایع فولادسازی، رزین و... کاربرد دارند و بسیاری از صنایع ما مصرف‌کنندگان آن هستند که می‌توان با راه‌اندازی خط تولید آن، علاوه بر صرفه‌جویی ارزی، به کاهش قیمت تمام شده محصول نهایی نیز کمک کرد.

مدیرعامل شرکت یکتا ذوب ایرانیان در پایان با اشاره به توانایی متخصصان ایرانی در انتقال تکنولوژی و بومی‌سازی آن، تاکید کرد: دستیابی به تکنولوژی تولید فروکروم کم‌کربن چندان دشوار نیست و اگر یک تیم روی این موضوع کار کنند، می‌توانند در مدت کوتاهی به آن اشراف پیدا کنند. در پیاده کردن خط تولید این فروآلیاژ نیز می‌توان از تجربه و تخصص متخصصان کشورهایی مثل هند در این زمینه بهره گرفت و پس از این مرحله، کشور ما نیز به راحتی در زمره تولیدکنندگان فروکروم کم‌کربن قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام//

چاپ خبر