• 15436 |
  • 1399/06/10 |
  • 08:47
طی ۴ ماه نخست سال 99؛

۲۲ محصول صنعتی رشد داشته است

معاون صنایع وزارت صمت گفت: در چهار ماه نخست سال جاری ۲۲ محصول صنعتی رشد پیدا کردند که در این میان تولید ماشین لباس‌شویی ۷۰ درصد و یخچال ۵۰ درصد رشد داشتند. همچنین در صنعت خودرو، چهار میز ساخت داخل به ارزش ۳۲۰ میلیون یورو برگزار شد که ۶۰ میلیون یورو از آن محقق شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مهدی صادقی نیارکی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی دو رکن اساسی دارد که اولین درون‌زایی و دومین رکن آن برون‌گرایی است. در سال ۸۰، کمترین تراز تجاری ما هفت میلیارد دلار بود یعنی در کمترین سال، واردات و صادرات ما در کمترین حالت هفت میلیارد دلار اختلاف داشت. در سال ۸۹ این رقم به ۳۷ میلیارد دلار رسید و در نهایت در سخت‌ترین شرایط اقتصادی این رقم در سال ۹۸ به دو میلیارد دلار رسید و این دقیقا تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: بیش از ۸۵ درصد واردات کشور مواد اولیه واسطه‌ای، ماشین‌آلات، اجزا و قطعات است پس ما نهضتی را با عنوان ساخت داخل تعریف کرده‌ایم تا جنبشی در سطح کشور اتفاق بیفتد. ۱۰ میلیارد دلار کاهش واردات را برای این اقلام در نظر گرفته‌ایم و هر سال بیش از سه میلیارد دلار در این فرایند داخلی‌سازی عملیاتی می‌شود. جزئیات داخلی‌سازی جزء به جزء تعریف و ثابت شده است که به ازای هر پنج میلیارد دلار سرمایه‌گذاری، سالیانه ۱۰ میلیارد دلار واردات را کاهش می‌دهیم.

معاون صنایع وزارت صمت گفت: این تخصیص منابع محدود به نیاز نامحدود است و همین علم اقتصاد نامیده می‌شود. با توجه به شرایط خاص بانک‌ها ابداعی اتفاق افتاد به نام میز‌های ساخت داخل. وزارتخانه واسطه‌ای برای به هم‌رسانی توانمندی‌ها و نیازمندی‌های کشور شد. در صنعت خودرو چهار میز ساخت داخل به ارزش ۳۲۰ میلیون یورو برگزار کردیم که ۶۰ میلیون یورو از آن محقق شده و امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنعت مخابرات حدود ۱۱۸ میلیون یورو عقد قرارداد شده و این سیاست‌ها ادامه دارد.

بر اساس گزارشی از باشگاه خبرنگاران جوان، صادقی نیارکی تاکید کرد: سیاست بعدی ما مدیریت واردات است؛ باید مدیریت واردات داشته و جایی که نباید، ارز صرف نکنیم. سال ۹۶ ارز واردات سه میلیارد دلار بود که با مدیریت واردات به ۲۰۰ میلیون دلار رسید. این اقدامات در نهایت منجر به صادرات بیش از ۴۰ میلیارد دلاری شد. امروز همه سیاست‌های ما باید معطوف به حمایت از تولید و فعالان اقتصادی باشد. اگر تولید نباشد صادرات معنا و مفهومی ندارد.

وی تصریح کرد: در چهار ماه ابتدای امسال تنها در تولید لباس‌شویی ۷۰ درصد و و تولید یخچال ۵۰ درصد رشد داشتیم. ۲۲ رشته فعالیت منتخب ما رشد مثبت داشته و ۱۲ رشته منفی بودند.

انتهای پیام//

چاپ خبر