• 15517 |
  • 1399/06/13 |
  • 08:56
رئیس سازمان صمت ابهر:

اجرای طرح‌های توسعه واحدهای صنعتی گامی بلند در جهش تولید است/ پیشرفت فیزیکی ۹۲ درصدی مجتمع فولاد البرز ناب آرش

رئیس سازمان صمت ابهر گفت: احیای واحدهای صنعتی راکد و نیمه‌تعطیل مقدمه و میانبری برای رسیدن به اهداف جهش تولید و اشتغال در کشور محسوب می‌شود که در ابهر نیز این راهکار در اولویت برنامه مسئولان قرار گرفته است تا شاهد رونق اشتغال و تولید در این شهرستان باشیم.

 به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، برای ایجاد و احداث یک واحد صنعتی، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان مراحل بسیار زیادی را باید طی کرد تا به مرحله نصب تجهیزات رسید، انتخاب زمین و صدور مجوزهای ساخت و آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم جهت ساخت کارخانه و از همه مهم‌تر تامین انرژی مورد نیاز تولید از قبیل آب، برق و گاز ازجمله مراحل دشوار راه‌اندازی یک واحد تولیدی است. 

در این میان وقتی گشتی در شهرک‌های صنعتی شهرستان ابهر می‌زنیم گاهی در کنار واحدهایی که از آن‌ها صدای دلنشین و امید بخش تولید می‌آید با شرکت‌هایی مواجه می‌شویم که چند نفر نگهبان در ورودی آن‌ها تنها بازماندگان نیروی کار این واحدها هستند که طی سالیان به دلیل مشکلات مختلف باعث شده پنجره و شیشه‌های این واحدهای تولیدی شکسته شود. نظریه  «پنجره شکسته» یکی از غم‌بارترین واژه‌هایی است که در صنعت به کار می‌رود و شاید سنگ واردات بی رویه، نبود اعتماد به تولید داخل، سخت‌گیری بانک‌ها و فرسودگی تکنولوژی تولید از مهم‌ترین دلایل رکود و خاموشی این واحدهای تولیدی باشند.

رهبر معظم انقلاب با توجه ویژه به موضوع اقتصاد و تولید، امسال را به نام «جهش تولید» نام‌گذاری کردند که همین امر، فعالیت‌ها و تلاش‌ها را به منظور توسعه بخش تولید برای غلبه بر آسیب بیکاری، مضاعف کرده است.

حفظ واحدهای صنعتی و تولیدی موجود و حمایت از واحدهای صنعتی غیرفعال و بازگرداندن آنها به چرخه تولید، از برنامه‌های مهم دولت محسوب می‌شود و احیای این واحدها بعنوان راهکاری موثر در راستای توسعه و به ویژه شهرستان ابهر بعنوان قطب صنعتی استان است که می‌تواند به اقتصاد این خطه رونق بیش از پیش ببخشد.

مسئولان صنعت استان در سال‌های اخیر با حمایت از واحدهای صنعتی مانند اجرای طرح‌های رونق تولید، برگزاری کارگروه‌های رفع موانع تولید در محل واحدهای صنعتی، ارائه بسته‌های حمایتی و تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط و طرح اشتغال فراگیر، راهبرد حمایت از تولید داخلی و کاهش نرخ بیکاری را در دستور کار خود قرار داده است.

فعال ‌کردن واحدهای نیمه‌تمام، راکد و نیمه‌تعطیل در ابهر  یکی از راهکارهای اساسی برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی مبتلابه بوده که در کنار نهضت حمایت از تولید داخلی و احیای واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ با تدبیر دولت در این استان به بار نشست تا مقدمه‌ای برای جهش تولید باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان ابهر در این زمینه اظهار کرد: در راستای عمل به شعار سال و منویات رهبر معظم انقلاب و با پیگیری های صورت گرفته پنج واحد صنعتی راکد و ‌نیمه‌تعطیل این شهرستان در حال احیا هستند و پیشرفت بسیار خوبی را در این زمینه شاهد هستیم.

محمدرضا داداشیان تصریح کرد: شرکت ذوب فلزات ابهر با پیشرفت ۸۰ درصدی و مجتمع فولاد و نورد آسین (ابهر بافت سابق) با پیشرفت بیش از ۶۰ درصد به زودی وارد چرخه تولید خواهند شد. پس از اتمام مراحل احیای این شرکت‌ها در شهرستان ۹۷۸ نفر اشتغال‌زایی خواهد شد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت ابهر گفت: کمک به اجرای طرح‌های توسعه نیز مانند احیا ازجمله گام‌های بلند در جهش تولید و ایجاد اشتغال است.

این مسئول افزود: اجرای طرح توسعه توسط شرکت ها بیشتر به منظور تکمیل زنجیره تامین و قطع وابستگی به بیرون و یا افزایش تولید اجرا می‌شود که این امر اهمیت ویژه‌ای در جهش تولید و ایجاد اشتغال و همچنین نشان از رونق تولید این واحدها است.
رئیس اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان ابهر تاکید کرد: تاکنون ۴۸ واحد صنعتی این شهرستان جواز طرح توسعه خود را دریافت کرده‌اند. 

وی با بیان اینکه در مجموع واحدهای صنعتی شهرستان بیش از هفت هزار و ۸۰۴ میلیارد ریال در طرح توسعه خود سرمایه‌گذاری کرده اند، یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود با اجرای طرح‌های توسعه برای یک هزارو ۴۲۶ نفر به خصوص جوانان شهرستان فرصت شغلی ایجاد شود.

موقعیت کم‌نظیر جغرافیایی و نزدیک بودن به خطوط ریلی و راه‌های اصلی کشور این شهرستان را جزو قطب‌های صنعتی کشور و استان قرار داده است به طوری که در ۲۴۷ واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری در رشته‌های مختلف آن بیش از ۱۳ هزار نفر اشتغال‌زایی داشته است و در حال حاضر ۱۵ طرح صنعتی مهم با اشتغال‌زایی دو هزار و ۹۵۷ نفر در دست اجرا است که از این تعداد می‌توان به مجتمع فولاد البرز ناب آرش با پیشرفت فیزیکی ۹۲ درصدی و اشتغال‌زایی ۵۰۷ نفر، نورد فولادکاران افق با اشتغال‌زایی ۶۰ نفر در حوزه فولاد، این شهرستان را جزو مدعیان تولید فولاد آلیاژی کشور قرار خواهد داد که بزودی توسط مسئولان عالی رتبه کشوری بهره‌برداری خواهد شد.

بر اساس گزارشی از ایرنا، به نظر می‌رسد در سال جهش تولید و سرلوحه قرار دادن راهبردهای رهبر معظم انقلاب توسط مسئولان استانی ‌و شهرستانی، طرح‌ریزی‌های مناسب و انتخاب راهکار حفظ واحدهای فعال، طرح توسعه و احیای واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل جهت تحقق شعار در سال آخر دولت شاهد به ثمر نشستن واقعی جهش تولید در شهرستان ابهر باشیم.

انتهای پیام//

چاپ خبر