• 27822 |
  • 1401/05/09 |
  • 14:55

استاندارد طلا تورم را کنترل می‌کند؟

فدرال رزرو در هفته گذشته، نرخ بهره خود را ۷۵ واحد افزایش داد و بازارها به این موضوع واکنش مثبت نشان داده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، جان کوکرین، کارشناس ارشد موسسه هوور و استاد اقتصاد در دانشگاه استنفورد بیان کرد: بازارها به وضوح افزایش نرخ بهره فدرال رزرو را به‌ عنوان یک معضل تعبیر کردند و به نظر می‌رسد بازارها فکر می‌کنند که شاید یک یا دو افزایش نرخ دیگر اتفاق بیفتد.

وی افزود: تا زمانی که تورم بالا باقی بماند، فدرال رزرو به افزایش نرخ‌ها ادامه خواهد داد.

این فعال اقتصادی اذعان کرد: نظر کلی این است که فدرال رزرو باید نرخ‌ها را به میزان قابل توجهی بالاتر از تورم افزایش دهد تا سطح قیمت‌ها کاهش پیدا کند. در حال حاضر با تورم ۹ درصد، اقتصاددانان از نرخ بهره ۱۰، ۱۱ و حتی ۱۲ درصدی صحبت می‌کنند تا قیمت‌ها را کاهش دهند.

کوکرین تصریح کرد: فدرال رزرو نگران ایجاد یک رکود گسترده از طریق افزایش نرخ بهره است و فشار سیاسی بر فدرال رزرو برای پایین نگه‌ داشتن نرخ بهره وجود دارد. مهم‌ترین مسئله‌ای که نگران آن هستیم، خطر شوک‌های جدید است.

قیمت طلای جهانی پیش از تعطیلی بازار، یک هزار و ۷۶۶ دلار و ۵۰ سنت و طلای آمریکا نیز یک هزار و ۷۶۷ دلار و ۵۰ سنت معامله شد. وی در پاسخ به این سوال که آیا استاندارد طلا می‌تواند تورم را کنترل کند، مطرح کرد: بر اساس استاندارد طلا، تورم و کاهش تورم بسیار زیادی وجود داشت. سیستم برتون وودز از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۷۱، وحشتناک بود و حرکت سرمایه بین‌المللی را محدود و تجارت را خفه کرد.

برخی از نویسندگان مانند سیف‌الدین آموس، ضمن اذعان به محدودیت‌های استاندارد طلا، به جای آن از یک استاندارد بیت‌ کوین حمایت‌ می‌کنند.

کوکرین در پاسخ به استاندارد بیت‌کوین، گفت: از نظر فناوری مالی، بیت کوین تلاشی برای احیای طلاست. مقوله‌ای بی‌ارزش که مردم فقط به دلیل کمیاب‌ بودن به آن وابسته‌اند. بیت کوین همچنین در کسب درآمد بسیار ضعیف است.

وی یادآور شد: بهترین پاسخ این است که دولت‌های ما باید سیاست‌های مالی و پولی محدود را دنبال کنند و توجه بیشتری به کنترل تورم داشته باشند.

انتهای پیام//

چاپ خبر