• 27973 |
  • 1401/05/20 |
  • 14:02
تورج زارع، مدیرعامل شرکت آلومینای ایران در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

آلومینای ایران؛ پیشرو در آموزش نیروی انسانی

در رویکرد مبتنی بر منابع، از سرمایه انسانی به عنوان کلیدی‌ترین عامل کسب مزیت پایدار یاد می‌شود. امروزه رهبران سازمان‌ها دریافته‌اند که منابع انسانی، تاثیر مستقیمی بر ارکان و عملکرد سازمان خواهند داشت. بنابراین باید در یک نگرش راهبردی، اهداف مدیریت منابع انسانی با اهداف سازمان همسو شود. سرمایه‌گذاری هدفمند در سیستم‌ها و بازنگری عمیق در راهبردها و فرایندهای مدیریت منابع انسانی در سازمان‌ها به منظور توسعه و ارتقای شایستگی‌های اساسی کارکنان در جهت اهداف راهبردی سازمان از اهمیت فراوانی برخورد است. در این رابطه، خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با تورج زارع، مدیرعامل شرکت آلومینای ایران گفت‌وگویی انجام داده است که متن کامل آن را در ادامه خواهید خواند:

اهمیت آموزش در بخش صنعت و معدن را چگونه ارزیابی می‌کنید و آیا اقدامات لازم در این زمینه انجام شده است؟

مدیریت منابع انسانی سیستمی متشکل از بسیاری فعالیت‌ها و فرایندهای متقابل و وابسته به یکدیگر است که هر فعالیت بر دیگری اثر می‌گذارد. اثرات متقابل اقدامات در این حوزه، تغییرات پیچیده محیط کسب و کار و مهم‌تر از همه، پیچیدگی نیازهای نیروی انسانی سبب شده است که سیستم مدیریت منابع انسانی به‌ عنوان یکی از چالشی‌ترین نظام‌ها در سازمان تبدیل شود. نقشه راه جامع مدیریت سرمایه انسانی در شرکت آلومینای ایران، نقشه مسیر و راهنمایی است برای تشخیص، طراحی، پیاده‌سازی و اجرای کلیه فرایندهای مرتبط با حوزه منابع انسانی سازمان که به گونه‌ای مستمر منجر به ارتقای قابلیت‌های سرمایه‌های انسانی در سطح سازمان می‌شود. یکی از مهم‌ترین چالش‌های مدیریت سرمایه‌های انسانی، جاری بودن فرایندها و نظامات متعددی است که گاهی اوقات با یکدیگر تداخل دارند و موازی‌کاری را به گونه‌ای مضر افزایش می‌دهند. مدیریت پشتیبانی، منابع انسانی و آموزش این مجموعه عظیم صنعتی با تکیه بر اصل بهبود مستمر و با هدف بهینه‌سازی نظامات موجود و بهره‌مندی از تمامی نظامات حوزه سرمایه انسانی، نسبت به اجرای پروژه طراحی و تدوین نقشه راه نظام جامع مدیریت سرمایه‌های انسانی بر اساس الزامات استاندارد ISO34000 اقدام کرده است.

شرکت آلومینای ایران چه اقداماتی را در زمینه آموزش و پرورش نیروی انسانی طی سالیان اخیر انجام داده است؟

با توجه به گذشت بیش از 20 سال از احداث کارخانه تولید پودر آلومینا توسط شرکت آلومینای ایران در جاجرم ، یکی از اهداف مدیریت پشتیبانی، منابع انسانی و آموزش از سال 1396، جمع‌آوری و تحلیل روند بازنشستگی شرکت و برنامه‌ریزی جذب نیروی انسانی بر اساس آهنگ خروج نیروی کار است. پس از گذشت حدود چهار سال از برگزاری اولین آزمون استخدامی جذب نیروی انسانی، تاکنون حدود یک هزار و 300 نفر از جوانان مجرب و جویای کار چهار استان خراسان شمالی، خراسان رضوی، سمنان و گلستان طی چهار مرحله آزمون، مشغول به فعالیت در تنها کارخانه تولید پودر آلومینای کشور شده‌اند. با عنایت به اینکه مدیریت دانش و مفاهیم راهبردی مرتبط با آن به عنوان یکی از مولفه‌های ضروری برای حفظ مزیت رقابتی در سازمان‌های توسعه‌ یافته است و از طرفی روزانه به تعداد افراد واجد شرایط بازنشستگی در شرکت آلومینای ایران افزوده می‌شود، شرکت پروژه استقرار نظام جامع مدیریت دانش را با هدف کسب، خلق، اشتراک‌گذاری، به کارگیری و حفظ دانش‌های ارزشمند سازمانی از سال 1396 آغاز کرده است و تاکنون با استفاده از ابزارهای مختلف مانند انجمن خبرگی، کافه دانش، مستندسازی تجارب خبرگان، یکپارچه‌سازی منابع دانشی و ... در جهت ثبت و به کارگیری دانش‌ها و تجارب خبرگان این حوزه، قدم‌های قابل توجهی برداشته است.

مدیریت عملکرد، فرایند استراتژیک و یکپارچه‌ای است که از طریق بهبود عملکرد و توسعه قابلیت‌های افراد و تیم‌های کاری، موجب موفقیت پایدار سازمان می‌شود. منظور از ارزیابی عملکرد، فرایندی است که به وسیله آن کارکنان در فواصل معین و به طور رسمی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. شرکت آلومینای ایران نیز ضمن درک ضرورت این موضوع، طراحی و استقرار نظام ارزیابی عملکرد کارکنان را در دستور کار قرار داده  است و این امر در بخش طراحی مدل ارزیابی و استقرار و اجرای نرم افزار ارزیابی عملکرد کارکنان در حال پیگیری است. همچنین پس از گذشت حدود دو سال از شروع پروژه مذکور، میزان مشارکت سازمان در نظام مدیریت ارزیابی عملکرد کارکنان حدود 85 درصد برآورد می‌شود.

با توجه به اهمیت جانشین‌پروری و آموزش و پرورش مدیران جوان به ویژه در بخش صنعت و معدن، این مهم تا چه اندازه در سازمان‌ و شرکت‌ها انجام شده است و شرکت آلومینای ایران چه اقداماتی را در این زمینه انجام داده است؟

امروزه سازمان‌ها برای کسب مزیت رقابتی و پایداری در کسب و کار، نیازمند مدیریت بهینه کلیه منابع مادی، انسانی و زیرساختی خود هستند. بر این اساس در کنار مهارت‌های فنی، ایجاد و تقویت مهارت‌ها و توانمندی‌های مدیریت از ضروریات عصر حاضر به شمار می‌آید و در این زمینه نیاز است شایستگی‌های مدیریتی مدیران و لایه‌های سرپرستی با روشی مناسب، ارزیابی و در جهت تقویت آن برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت تدوین و اجرا شود. بنابراین مدیریت مجموعه پس از بررسی و تعیین شکاف دانشی بین مدیران و کارکنان سایر سطوح سازمانی، اجرای پروژه جانشین‌پروری را به عنوان یکی از شاخص‌های مهم در توانمندسازی کارکنان شرکت آلومینای ایران در دستور کار خود قرار داده است و پس از برگزاری دو مرحله کانون ارزیابی شایستگی‌های مدیران و کارکنان، در نظر دارد پس از اتمام تمامی فازهای باقی‌مانده، نتایج ارزیابی مذکور را به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی ارتقا و انتصاب، معرفی کند.

استراتژی شرکت آلومینای ایران در آموزش نیروی انسانی چیست؟

پروژه رضایت شغلی، یکی از مهم‌ترین پروژه‌های هر سازمان در حوزه منابع انسانی است که در شرکت آلومینای ایران، هر ساله در سه ماهه چهارم اجرا می‌شود و شرکت را از وضعیت رضایت کارکنان آگاه می‌سازد. پرسش‌نامه طراحی شده از مدل هرزبرگ الگوبرداری شده و در بومی‌سازی آن اهتمام کامل صورت پذیرفته است. مطابق آخرین نظرسنجی صورت گرفته (سال 1400)، میزان رضایت شغلی کارکنان شرکت آلومینای ایران 65 درصد است. بنابراین یکی از اهداف مدیریت پشتیبانی، منابع انسانی و آموزش، همسوسازی پروژه های استراتژی شرکت با نتایج سنجش رضایت شغلی کارکنان است. همچنین با توجه به جذب نیروی انسانی در سطوح مختلف سازمانی، توانمندسازی کارکنان به صورت هدفمند، یکی از اساسی‌ترین نیازهای سازمان بوده که از جمله اقدامات مدنظر در این حوزه، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد :

  • استقرار استاندارد ISO10015
  •  تدوین بیش از 50 هزار عنوان دوره آموزشی
  • اجرای اثربخشی دوره‌های آموزشی بر اساس مدل کرک پاتریک
  • توسعه انتقال تجربیات کارکنان و بازنشتگان از طریق مدل استاد شاگردی و مربیگری
  • اجرای پروژه تحلیل شایستگی مشاغل و همسوسازی دوره های آموزشی با نتایج این تحلیل
  • افزایش دوره‌های آموزشی مهارتی از طریق ایجاد تفاهم‌نامه با سازمان فنی و حرفه ای کشور
  • هماهنگی با اداره آموزش و پرورش شهرستان در جهت تطبیق رشته‌های تحصیلی هنرستان جوار معدن با نیاز مجتمع آلومینای جاجرم

گفت‌وگو: محمدرضا طارمی

انتهای پیام//

چاپ خبر