• 3368 |
  • 1397/03/01 |
  • 11:35
گلنکور و باریک گلد در بن بست پروژه نیکل تانزانیا

برخی کشورهای آفریقایی تصمیم کاهش فعالیت بهره‌برداران خارجی را دستور کار خود قرار دادند

طی ماه گذشته دولت تانزانیا 11 مجوز نگهداری از کانسارهای معدنی آفریقای شرقی را برای کشورهای اروپایی لغو کرد. نام 2 شرکت Glencore و Barrick Gold در مجوزهای لغو شده دیده می‌شود. به‌نظر می‌رسد که تصمیماتی به این نحو، به‌دلیل کاهش تمرکز فعالیت شرکت‌های اروپایی در معادن آفریقا اتخاذ شده باشند.

به گزارش «فلزات آنلاین» در ماه مِی سال 2018 دولت تانزانیا مجوز نگهداری از کانسارهای معدنی برخی شرکت‌های اروپایی در آفریقای شرقی را لغو کرد، اما شرکت‌های Glencore و Barrick Gold انتظار دارند تا دولت این کشور پروژه نیکل Kabanga را مورد بررسی مجدد قرار دهد. به‌منظور ایجاد و دریافت مجدد مجوزهای لازم شرکت‌های فعال در پروژه‌های نیکل درخواست کرده‌اند تا صدور مجوزها مورد بازبینی قرار گیرد.

مجوز نگهداری برای شرکتی که با هدف استخراج معدن، ناحیه معدنکاری را شناسایی کرده اما نمی‌تواند به سرعت و بلافاصله به منابع دسترسی داشته باشد، صادر می‌شود، این اقدام به‌منظور زمان‌دهی جهت برنامه‌ریزی برای توسعه منابع و در نظر گرفتن زمان‌های مناسب برای بهره‌برداری است.

پروژه‌های 2 شرکت Glencore و Barrick در شمال غرب تانزانیا از سال 2014 تاکنون مورد مطالعات امکان‌سنجی قرار گرفته بود. طبق اطلاعات حاصل شده از شرکت Glencore، پروژه‌‌های تعریف شده توسط این شرکت به‌دلیل شرایط نامساعد ایجاد شده برای نیکل در این منطقه، نتوانسته است به نحو مطلوبی توسعه پیدا کند. اگر شرکت‌های Glencore و Barrick قصد داشته باشند تا پروژه‌های نیکل خود را در این منطقه به سرانجام برسانند مجبور خواهند شد برای دریافت مجوز جدید تصمیمات جدیدی را اتخاذ کنند. تاریخ انقضای مجوز لغو شده سال 2019 اعلام شده است.

 ملغی شدن این مجوزها در نتیجه تغییرات قوانین و مقررات معدن‌کاری در آفریقا در ماه ژانویه 2018 بیان شده است. به‌نظر می‌رسد تانزانیا قصد دارد تا سهم بیشتری از بازار را از آن خود کند. در ضمن نااطمینانی برای ادامه فعالیت‌های اکتشاف و معدن‌کاری، به کشور تانزانیا محدود نمی‌شود و در سراسر قاره آفریقا در حال وقوع است، گفته می‌شود بسیاری از دولت‌ها در این قاره به دنبال کنترل بیشتر بر دارایی‌های معدنی خود و عقب راندن شرکت‌های خارجی فعال در آن‌ها هستند. در گزارش منابع و ذخایر شرکت Glencore در سال 2017 چنین آمده که این شرکت در پروژه نیکل Kabanga ذخیره‌ای با عمر بهره‌‎برداری 30 ساله را در بین ذخایر خود به‌حساب آورده بوده است.

نمودار 1 و 2 تغییرات قیمت سهام 2 شرکت Glencore و Barrick را در یک سال اخیر و زمان کاهش نسبی سهام این دو شرکت را نشان می‌دهد. به عقیده تحلیل‌گران پس از لغو مجوز نگهداری قیمت سهام این 2 شرکت در سال 2018 در دوره‌های زمانی نسبتا مشابهی با کاهش نسبی مواجه شده‌اند. چنانکه قیمت سهام شرکت Glencore در تاریخ  12 ماه مِی و پس از انتشار خبر لغو مجوز در بورس فلزات لندن کاهش پیدا کرد هر چند پس از آن افزایش یافت، سهام شرکت Barrick ​نیز با آنکه جهش کوچکی را در قیمت‌ها شاهد بوده است اما بلافاصله با کاهش مواجه شد. 

چاپ خبر