دستاوردهای یک نمایشگاه تمام فلزی!
نگاهی به شانزدهمین نمایشگاه ایران متافو؛

دستاوردهای یک نمایشگاه تمام فلزی!

نمایشگاه متافو یکی از نمایشگاه‌های شاخص صنایع فلزی کشور است که شانزدهمین دوره آن از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با همراهی سازمان توسعه تجارت ایران و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران به مدت چهار روز برگزار شد تا شرکت‌ها و مجموعه‌های این صنعت دستاوردهای خود را برای علاقه‌مندان و فعالان این حوزه به نمایش بگذارند.

گروه‌های اصلی شرکت کننده

این نمایشگاه در ۶ گروه برگزار شد. در بخش آهن و فولاد، صنایع تولید مواد اولیه و مواد معدنی، فولاد خام و آلیاژ‌های آهن، کارخانجات آهن و فولاد، تجهیزات و ماشین‌آلات صنایع فولاد و انواع محصولات فولادی به نمایش درآمد.

بخش ریخته‌گری، قالب‌سازی، آهنگری و ماشین‌کاری شامل انواع روش‌های ریخته‌گری و قالب‌سازی ، آهنگری و فورج، ماشین‌‌کاری و دریلینگ، آب‌کاری و پوشش‌دهی، جوش‌کاری و تجهیزات جوش و انواع روش‌های برش‌کاری بود.

در بخش فلزات غیرآهنی، نمایشگاه میزبان تولیدکنندگان آلومینیوم، مس، سرب، روی و انواع فلزات گرانبها شامل طلا، نقره، پلاتین و تیتانیوم بود و مسائلی نظیر اکتشاف و استخراج فلزات غیرآهنی، فرآوری فلزات و تولید محصولات فلزی غیرآهنی در آن مورد توجه قرار گرفت. یکی از شرکت‌کنندگان بزرگ در این بخش از نمایشگاه، شرکت ملی صنایع مس ایران بود که به عنوان سومین شرکت بزرگ بازار سرمایه در بخش فلزات غیرآهنی نمایشگاه حضور داشت.

انواع مواد معدنی فلزی و غیرفلزی، انواع زغال‌سنگ و کک، مشاوره و ژئوتکنیک، اکتشاف، حفاری و استخراج، انواع تجهیزات معدن، ماشین‌آلات سنگین حوزه معدن، کانه‌آرایی و فرآوری و پیمانکاری معادن، قسمت‌های مختلف بخش معدن و صنایع معدنی بودند.

بخش دیگری از این نمایشگاه نیز به موضوع کوره‌ها، نسوزها و سرامیک‌های صنعتی اختصاص داشت که در آن انواع کوره‌های صنعتی، سرامیک‌ها، نسوز‌های شکل‌دار و بی‌شکل، عایق‌ها و مواد الیافی و قطعات و تجهیزات نسوز به نمایش گذاشته شده بود.

برای بخش پروژه‌های صنعت و معدن این نمایشگاه نیز موضوعاتی نظیر انواع پروژه‌های معدنی، صنایع فولاد و فلزات غیرآهنی، نیروگاهی، راهسازی و عمرانی، تکمیل پروژه و طرح‌های توسعه‌‌ای، پروژه‌های تحقیقاتی صنعتی، سرمایه‌گذاری و تامین مالی پروژه، خدمات پیمانکاری، بیمه، مشاوره و... در نظر گرفته شده بود.

البته با تمام این اوصاف، شرکت‌های فولادی و زیرمجموعه‌های آن‌ها حضور پررنگ‌تری در این نمایشگاه از خود نشان دادند و نظر تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان را نیز جلب کردند.

یک افتتاح مطابق معمول!

نمایشگاه شانزدهم ایران متافو با حضور خداداد غریب پور، رئیس هیئت عامل ایمیدرو، بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه و کسری غفوری مدیرعامل شرکت فولاد خراسان افتتاح شد. چند ساعت اول شروع به کار نمایشگاه، مطابق معمول با بازدیدهای فرمالیته مسئولان برگزاری از برخی غرفه‌ها، گپ‌و‌گفت با مدیران عامل شرکت‌های بزرگ حاضر در نمایشگاه و همین‌طور گرفتن عکس یادگاری جلوی تعدادی از غرفه‌ها، آن هم در میان خیل خبرنگاران و عکاسان که فرصت را برای گرفتن خبر مغتنم می‌دانستند، گذشت. البته چند ساعت بعد و با رفتن مسئولان وزارتی و مدیران صاحب‌خبر، وضعیت نمایشگاه به حالت عادی بازگشت.

مدیران چه می‌گفتند؟

حضور مسئولان حوزه‌های مختلف در نمایشگاه‌ها و نقل قول‌های آن‌ها، معمولا سوژه‌های داغ خبری خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها را آماده می‌کنند که نمایشگاه متافو نیز از این قاعده مستثنی نبود:

* ایمیدرو

خداداد غریب‌پور در جمع خبرنگاران از فعالیت‌های ایمیدرو در حوزه دانش، همکاری با دانشگاه‌های بزرگ کشور نظیر صنعتی شریف، تهران و امیرکبیر و قراردادهای منعقد شده همکاری در این حوزه خبر داد. رئیس هیئت عامل ایمیدرو همچنین اعلام کرد که پژوهش‌ها به سمت بومی‌سازی و تقاضامحور شدن پیش ‌رفته و تعداد طرح‌ها در نیمه اول امسال، نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.

* شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

محور گفت‌و‌گوهای مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، بیشتر حول محور اجرایی شدن طرح‌های این شرکت بود. مهندس ملارحمان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فلزات آنلاین در این مورد گفت: ما امسال طرح‌های مهمی را در دست اجرا داشتیم که از آن جمله می‌توان به طرح ۲.۵ میلیون تنی تولید آهن اسفنجی، طرح ۱.۲ تنی فولاد و راه‌اندازی طرح نیروگاه ۱۶۰ مگاولت اشاره کرد. وی همچنین بر ثبت رکوردهای تولید گندله، کنسانتره و سنگ آهن در سال جاری در این شرکت تاکید داشت و از افزایش بیش از یک درصدی تولید این شرکت نسبت به سال گذشته خبر داد.

* شرکت فولاد مبارکه اصفهان

آنچه بیش از همه در گفت‌گوهای مدیرعامل و مسئولان شرکت فولاد مبارکه به گوش ‌می‌رسید، صحبت درباره اشاره به طرح نورد دو در این مجتمع بود که بهره‌برداری از آن 4.5 میلیون تن به ظرفیت نورد کشور اضافه می‌کند. البته افزایش میزان فروش و سودآوری فولاد مبارکه، از دیگر مواردی بود که مهندس عظیمیان و مسئولان فولاد مبارکه در صحبت‌های خود به آن پرداختند.

* شرکت مجتمع فولاد خراسان

مجتمع فولاد خراسان و مدیرعامل جوان آن، در این دوره از نمایشگاه مورد توجه بسیاری از خبرنگاران حوزه صنعت قرار گرفت. یکی از مهم‌ترین اخبار این شرکت که در گفت‌‌وگوهای خبری مورد توجه قرار می‌گرفت، ثبت رکوردهای تولید این مجتمع در یک ماه اخیر بود. البته پروژه کنسانتره‌سازی معدن سنگان هم از دیگر موضوعاتی بود که کسری غفوری در مصاحبه‌های خود به آن اشاره می‌کرد.

* شرکت ذوب آهن اصفهان

اگرچه مهندس منصور یزدی‌زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در روز افتتاحیه در نمایشگاه متافو حضور نداشت ولی این موضوع باعث نشد که خبرنگاران و اصحاب رسانه در روز دوم نمایشگاه از حضور او در غرفه ذوب آهن غافل شوند. موضوع داغ گفت‌و‌گوهای مرد سال فولاد ایران با خبرنگاران پرسش و پاسخ درباره اظهار نظر روزهای پیش وی در خصوص لزوم افزایش عوارض صادرات سنگ‌آهن تا ۴۰ درصد بود.

یزدی‌زاده در پاسخ به پرسش خبرنگار فلزات آنلاین در این خصوص، گفت: شرکت‌های فولادسازی با شرکت‌های معدنی دشمنی ندارند و آنچه که نمایندگان شرکت‌های فولادسازی درباره افزایش عوارض صادرات سنگ‌آهن و خام‌فروشی‌ پیشنهاد می‌کنند، در راستای تاکید بر رونق تولید ملی است.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان تاکید داشت که تامین نیاز شرکت‌های فولادسازی داخلی به سنگ‌آهن باید در اولویت قرار گیرد و بعد از تامین نیاز داخلی، مازاد تولید این ماده اولیه حتی بدون در نظر گرفتن عوارض، صادر شود.

یک پایان باز...

اگرچه شانزدهمین نمایشگاه ایران متافو بعد از چهار روز برگزاری، به کار خود پایان داد اما هنوز بازار اظهارنظرها در خصوص ماهیت و نحوه برگزاری آن گرم است. عده‌ای اعتقاد دارند که هزینه‌های نمایشگاهی و مشکلات شرکت‌های کوچک‌تر مانع از حضور آن‌ها در این نمایشگاه‌ می‌شود، گروهی هم معتقدند فشردگی زمان برگزاری نمایشگاه، مجال گپ‌و‌گفت‌های تخصصی را از فعالان صنعت می‌گیرد و برخی آن را به عنوان یک نمایشگاه داخلی قبول دارند؛ خلاصه اینکه هر کارشناس و صاحب‌نظر در باب مزایا و معایب متافو سخنی می‌گوید؛ اما اگر از حق نگذریم باید گفت که حضور مستمر شرکت‌های کوچک و بزرگ در دوره‌های مختلف این نمایشگاه، حاکی از تاثیر مثبت آن در صنایع فلزی است و باید دید آیا شرکت‌های فعال در صنایع فلزی، امسال نیز بازخورد مثبتی از حضور در این نمایشگاه خواهند داشت یا نه؛ موضوعی که برای پی بردن به آن باید مدتی صبر کرد.

نویسنده: پیمان صفردوست

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
کیفیت فروسیلیسیم ایران مطابق با استانداردهای جهانی است
گل‌گهر در تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن، از برنامه جلوتر است
تریبون گلایه‌های فولادی!
تامین پایدار مواد اولیه حق ذوب آهن اصفهان است
مجتمع فولاد خراسان، شصت و یکمین شرکت برتر ایران
تمرکز ما بر بهینه‌سازی است
حال و هوای بهاری گل‌گهر در سه ماهه پاییز
رشد 113 درصدی تولید گندله را ثبت کردیم
فولاد مبارکه پرچم استان را بالا نگه داشته است
طرح نظام پیشنهادات فولاد خراسان، طرح برتر شناخته شد
دولت برای رفع مشکل مواد اولیه شرکت‌های صنعتی فولادی عزم جدی دارد
اثر لایه کروماته در ورق‌های گالوانیزه حذف شد
در بومی‌سازی نیاز به انسجام داریم
حضور وزیر صمت در غرفه مجتمع فولاد خراسان
فولاد خراسان الگویی برای توسعه و اشتغال‌زایی بر پایه صنعت است
نقطه قوت یک نمایشگاه، شرکت‌کنندگان جدید آن است
کنسانتره‌سازی سنگان، گامی بلند در صنعت فولاد است
به تولید واقعی ۵۵ میلیون تن فولاد نمی‌رسیم/ تجمیع فولادسازان در جنوب کشور
سنگ‌های کم‌عیار از دید پنهان مانده‌اند
با تولید گندله، ارزش افزوده ایجاد کردیم
مرگ تدریجی یک صنعت بزرگ!
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی‌ و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: