پرو با یک پله صعود، در جایگاه دوم تولید معدنی روی دنیا قرار گرفت
کاهش عرضه جهانی روی معدنی در سال 2016

پرو با یک پله صعود، در جایگاه دوم تولید معدنی روی دنیا قرار گرفت

در سال 2016 میلادی کشورهای اصلی تولیدکننده معدنی روی به غیر از چین، بولیوی و مکزیک، سطح تولید خود را کاهش دادند و همین امر موجب کاهش عرضه جهانی این فلز و افزایش قیمت آن شد.

با توجه به آخرین آمار منتشر شده، ذخایر معدنی قابل بهره‌برداری روی دنیا حدود 220 میلیون تن اعلام شده است. استرالیا، چین، پرو، مکزیک، ایالات متحده آمریکا، هند، کانادا، بولیوی، سوئد و ایرلند به‌ترتیب دارای بیشترین ذخایر معدنی این فلز هستند. سهم هریک از این کشورها از ذخایر روی کل جهان در نمودار 1 آورده شده است. با توجه به این نمودار، 3 کشور استرالیا، چین و پرو در مجموع بیش از 58 درصد کل ذخایر روی جهان را در دل خود دارند.

در سال‌های گذشته برترین کشورهای تولیدکننده روی معدنی دنیا چین، پرو، استرالیا، ایالات متحده آمریکا، مکزیک، هند و بولیوی بوده‌اند. همان‌طور که در نمودار 1 نیز نشان داده شده است، برترین کشورهای تولیدکننده روی معدنی، دارای ذخایر قابل توجهی از روی نیز هستند. در نمودار 2 میزان تولید هریک از این کشورها در سال‌های 2015 و 2016 مقایسه شده است. گفتنی است که میزان تولید معدنی روی دنیا در سال 2016 نسبت به سال پیش از آن، با حدود 7 درصد کاهش به 11.9 میلیون تن رسید.

همان‌طور که در نمودار 2 مشاهده می‌شود، چین بزرگترین تولیدکننده روی معدنی دنیا محسوب می‌شود. همچنین این کشور بزرگترین تولیدکننده فلز روی تصفیه شده دنیا نیز به‌شمار می‌رود. با توجه به داده‌های نشان داده شده در نمودارهای 1 و 2، حدود 18 درصد ذخایر معدنی روی دنیا متعلق به چین است، با این وجود حدود 38 درصد تولید معدنی روی به کشور چین تعلق دارد. این در حالی بود که چین به‌واسطه بازار گسترده و تقاضای رو به رشدی که دارد، میزان تولید معدنی روی در این کشور در سال 2016 نسبت به سال قبل از آن با 4.7 درصد افزایش به 4 میلیون و 500 هزار تن رسید که نسبت به سایر کشورها، بیشترین رشد را رقم زد.

پرو سومین کشور از لحاظ ذخایر معدنی روی دنیا، در سال 2016 به دومین تولیدکننده معدنی روی دنیا تبدیل شد؛ علت اصلی این امر کاهش سطح تولید معدنی استرالیا گزارش شد. این در حالی بود که سطح تولید معدنی روی پرو در سال 2016 نسبت به سال قبل خود، با حدود 8.5 درصد کاهش مواجه بود. سهم پرو از ذخایر معدنی روی دنیا 11 درصد و سهم آن از تولید معدنی روی در سال 2016 نیز حدود 11 درصد برآورد شد. پس از چین و پرو، استرالیا بزرگترین تولیدکننده معدنی روی در جهان بود. این کشور که بزرگترین ذخایر معدنی دنیا را در اختیار دارد، با کاهش چشم‌گیر 47 درصدی در تولید معدنی روی نسبت به سال 2015 مواجه شد و آن را از جایگاه دوم در سال 2015، به جایگاه سوم تنزل داد.

ایالات متحده آمریکا نیز در سال گذشته حدود 780 هزار تن روی معدنی تولید کرد که پس از استرالیا در رتبه چهارم تولیدکنندگان اصلی این فلز قرار گرفت. میزان تولید معدنی روی این کشور در سال گذشته نسبت به سال پیش از آن با 5.5 درصد کاهش همراه بود. مکزیک نیز که دارای 8 درصد ذخایر معدنی روی دنیا است در سال گذشته حدود 710 هزار تن روی معدنی تولید کرد که نسبت به سال 2015، حدود 4.4 درصد بیشتر بود.

گفتنی است که از بین کشورهای نشان داده شده در نمودار 2، تنها 3 کشور چین، مکزیک و بولیوی شاهد افزایش تولید روی معدنی بودند. از این میان، چین موفق شد تا بیشترین رشد تولید را رقم بزند. پس از چین، بولیوی و مکزیک بیشترین رشد را در سال گذشته ثبت کردند. این در حالی بود که اکثر کشورهای تولیدکننده با کاهش حجم تولید مواجه بودند؛ این امر کسری عرضه این محصول را در بازار بین‌المللی افزایش داد و سبب بالا رفتن قیمت آن شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: