پرو با یک پله صعود، در جایگاه دوم تولید معدنی روی دنیا قرار گرفت
کاهش عرضه جهانی روی معدنی در سال 2016

پرو با یک پله صعود، در جایگاه دوم تولید معدنی روی دنیا قرار گرفت

در سال 2016 میلادی کشورهای اصلی تولیدکننده معدنی روی به غیر از چین، بولیوی و مکزیک، سطح تولید خود را کاهش دادند و همین امر موجب کاهش عرضه جهانی این فلز و افزایش قیمت آن شد.

با توجه به آخرین آمار منتشر شده، ذخایر معدنی قابل بهره‌برداری روی دنیا حدود 220 میلیون تن اعلام شده است. استرالیا، چین، پرو، مکزیک، ایالات متحده آمریکا، هند، کانادا، بولیوی، سوئد و ایرلند به‌ترتیب دارای بیشترین ذخایر معدنی این فلز هستند. سهم هریک از این کشورها از ذخایر روی کل جهان در نمودار 1 آورده شده است. با توجه به این نمودار، 3 کشور استرالیا، چین و پرو در مجموع بیش از 58 درصد کل ذخایر روی جهان را در دل خود دارند.

در سال‌های گذشته برترین کشورهای تولیدکننده روی معدنی دنیا چین، پرو، استرالیا، ایالات متحده آمریکا، مکزیک، هند و بولیوی بوده‌اند. همان‌طور که در نمودار 1 نیز نشان داده شده است، برترین کشورهای تولیدکننده روی معدنی، دارای ذخایر قابل توجهی از روی نیز هستند. در نمودار 2 میزان تولید هریک از این کشورها در سال‌های 2015 و 2016 مقایسه شده است. گفتنی است که میزان تولید معدنی روی دنیا در سال 2016 نسبت به سال پیش از آن، با حدود 7 درصد کاهش به 11.9 میلیون تن رسید.

همان‌طور که در نمودار 2 مشاهده می‌شود، چین بزرگترین تولیدکننده روی معدنی دنیا محسوب می‌شود. همچنین این کشور بزرگترین تولیدکننده فلز روی تصفیه شده دنیا نیز به‌شمار می‌رود. با توجه به داده‌های نشان داده شده در نمودارهای 1 و 2، حدود 18 درصد ذخایر معدنی روی دنیا متعلق به چین است، با این وجود حدود 38 درصد تولید معدنی روی به کشور چین تعلق دارد. این در حالی بود که چین به‌واسطه بازار گسترده و تقاضای رو به رشدی که دارد، میزان تولید معدنی روی در این کشور در سال 2016 نسبت به سال قبل از آن با 4.7 درصد افزایش به 4 میلیون و 500 هزار تن رسید که نسبت به سایر کشورها، بیشترین رشد را رقم زد.

پرو سومین کشور از لحاظ ذخایر معدنی روی دنیا، در سال 2016 به دومین تولیدکننده معدنی روی دنیا تبدیل شد؛ علت اصلی این امر کاهش سطح تولید معدنی استرالیا گزارش شد. این در حالی بود که سطح تولید معدنی روی پرو در سال 2016 نسبت به سال قبل خود، با حدود 8.5 درصد کاهش مواجه بود. سهم پرو از ذخایر معدنی روی دنیا 11 درصد و سهم آن از تولید معدنی روی در سال 2016 نیز حدود 11 درصد برآورد شد. پس از چین و پرو، استرالیا بزرگترین تولیدکننده معدنی روی در جهان بود. این کشور که بزرگترین ذخایر معدنی دنیا را در اختیار دارد، با کاهش چشم‌گیر 47 درصدی در تولید معدنی روی نسبت به سال 2015 مواجه شد و آن را از جایگاه دوم در سال 2015، به جایگاه سوم تنزل داد.

ایالات متحده آمریکا نیز در سال گذشته حدود 780 هزار تن روی معدنی تولید کرد که پس از استرالیا در رتبه چهارم تولیدکنندگان اصلی این فلز قرار گرفت. میزان تولید معدنی روی این کشور در سال گذشته نسبت به سال پیش از آن با 5.5 درصد کاهش همراه بود. مکزیک نیز که دارای 8 درصد ذخایر معدنی روی دنیا است در سال گذشته حدود 710 هزار تن روی معدنی تولید کرد که نسبت به سال 2015، حدود 4.4 درصد بیشتر بود.

گفتنی است که از بین کشورهای نشان داده شده در نمودار 2، تنها 3 کشور چین، مکزیک و بولیوی شاهد افزایش تولید روی معدنی بودند. از این میان، چین موفق شد تا بیشترین رشد تولید را رقم بزند. پس از چین، بولیوی و مکزیک بیشترین رشد را در سال گذشته ثبت کردند. این در حالی بود که اکثر کشورهای تولیدکننده با کاهش حجم تولید مواجه بودند؛ این امر کسری عرضه این محصول را در بازار بین‌المللی افزایش داد و سبب بالا رفتن قیمت آن شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: