ارزآوری صنایع معدنی کشور قابل توجه است
رئیس هیئت عامل ایمیدرو:

ارزآوری صنایع معدنی کشور قابل توجه است

رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: بخش معدن و صنایع معدنی به یکی از پایه‌های تامین ارز در کشور تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، خداداد غریب‌پور در نشست معاونان و مدیران مجموعه وزارت صنعت معدن و تجارت و مدیران شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی با رضا رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت، گزارشی از فعالیت‌های ایمیدرو ارائه داد و اظهار داشت: این حوزه با همکاری بانک مرکزی ایران، تبدیل به یکی از پایه‌های تامین ارز کشور شده است.

وی با تاکید بر اینکه وزارت صنعت معدن و تجارت ابداع‌کننده روشی برای رونق تولید و صادرات بوده است، عنوان کرد: امروزه نه تنها مشکلی در تامین مواد اولیه صنایع معدنی نداریم بلکه در شرایط رشد تولید و صادرات هستیم.

در مسیر رشد صنعتی

غریب‌پور ادامه داد: رشد تولید شمش فولاد 5 درصد، محصولات فولادی 7 درصد، شمش آلومینیوم 12 درصد و مس 30 درصد در آبان ماه بوده است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین از آغاز مرحله راه‌اندازی کارخانه آلومینیوم جنوب به عنوان بزرگ‌ترین طرح تولید شمش آلومینیوم، در آینده نزدیک خبر داد.

اکتشاف پهنه‌های بیشتر

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌های اکتشافی این سازمان خاطرنشان کرد: در حال حاضر 65 درصد مساحت کشور تحت فعالیت‌های اکتشافی ایمیدرو قرار گرفته است و مساحت اکتشاف 400 هزار کیلومتر مربع نسبت به سال گذشته افزایش یافته و به 650 هزار کیلومتر مربع رسیده است.

غریب‌پور با بیان همکاری‌های متقابل سازمان‌های مرتبط با بخش اکتشاف، تاکید کرد: برنامه‌های اکتشافی با همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، سازمان هوا و فضا و سازمان انرژی اتمی در حال انجام است و کنسرسیوم بزرگ اکتشاف با مشارکت شرکت‌های خصوصی، بخشی از عملیات اکتشاف را بر عهده گرفته است.

افزایش ۱۰۰درصدی در بخش پژوهش

وی درباره بودجه آموزش نیز عنوان کرد: بودجه این بخش 100 درصد افزایش یافته و بخش پژوهش نیز با رشد عملکرد 30 درصدی مواجه شده است.

غریب پور در این مورد افزود: در حال حاضر پروژه‌های پژوهشی ایمیدرو به سمت تقاضامحور شدن پیش رفته‌اند تا نیازهای بخش معدن و صنایع معدنی را برطرف سازد.

افزایش سرمایه صندوق بیمه معدنی

رئیس هیئت عامل ایمیدرو اقدامات انجام شده در صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدن را برشمرد و گفت: سرمایه این صندوق از 150 میلیارد به 350 میلیارد تومان افزایش یافته و این به مفهوم افزایش قدرت پوشش ریسک و صدور بیمه‌نامه تا مرز دو هزار میلیارد تومان برای بخش معدن است.

غریب‌پور یادآور شد: سرمایه صندوق بیمه معدن سال آینده به 500 میلیارد تومان می‌رسد و این امر قدرت پوشش ریسک و صدور بیمه‌نامه را به سه هزار میلیارد تومان افزایش می‌دهد.

وی درباره اجرای طرح فعال‌سازی معادن کوچک و متوسط گفت: تاکنون یک هزار معدن کوچک و‌ متوسط شناسایی شده و برای 120 معدن راهکار کلینیکی ارایه شده است و از این تعداد، ۷۷ معدن کوچک راکد با همکاری صندوق بیمه معدن فعال شده است.

همکاری با بخش خصوصی

غریب‌پور درباره واگذاری‌های انجام شده به بخش خصوصی ابراز کرد: واگذاری پتاس خور و بیابانک، طرح الکترو‌د گرافیتی، تیتانیوم کهنوج و اسکله منطقه ویژه خلیج فارس از اقدامات و برنامه‌های ایمیدرو در این راستا بوده است.

وی در این مورد ادامه داد: قرار است با مشارکت بخش خصوصی ظرفیت حمل و بارگیری اسکله منطقه ویژه خلیج فارس تا دو برابر افزایش یابد.

سود انباشته 30 درصد بالاتر از ارزش بازار

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در خصوص جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی در بورس، تاکید کرد: این حوزه در حالی که با ارزش بازاری 300 هزار میلیارد تومانی، 20 درصد ارزش بازار بورس را دارد، توانسته 50 درصد سود انباشته شرکت‌های بورس را در اختیار گیرد. سود انباشته‌ای که شرکت‌های این حوزه در بورس دارند، 30 درصد بالاتر از ارزش بازار آن‌ها است و شرکت‌های بزرگ از جمله فولاد مبارکه، چادرملو و گل‌گهر در حال افزایش سرمایه هستند.

انتقال آب به استان‌های شرقی

رئیس هیئت عامل ایمیدرو همچنین تفاهم‌نامه انتقال آب از دریای عمان را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: با اجرای این طرح ملی 2.5 میلیارد یورویی، قرار است تامین آب سه استان شرقی (سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی) انجام شود.

غریب پور در این زمینه خاطرنشان کرد: شرکت‌های سرمایه‌گذار در ناحیه معدنی سنگان، مشارکت 20 درصدی در سرمایه‌گذاری این طرح دارند. کنسرسیوم‌های بخش خصوصی پروژه مسیر زمینی سنگان به تربت حیدریه و همچنین راه آهن سنگان به بافق را برعهده گرفته‌اند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
تحقق جهش تولید با راه‌اندازی پروژه‌های نیمه‌تمام، تامین پایدار مواد اولیه و تسهیل صادرات
تقاضا برای ارز صعودی است
ایمیدرو به تکالیف خود عمل کند
مکانیزه کردن بهره‌برداری و استخراج در معادن یک الزام در سطح ملی است
اقدامات چهارگانه شرکت مس در توسعه/ کشف ذخایر جدید مس در استان سیستان و بلوچستان
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: