استفاده از هیدرومتالورژی برای بازیافت لیتیوم از باتری‌ها در ابعاد اقتصادی
تکنولوژی جدید برای بازیافت لیتیوم؛

استفاده از هیدرومتالورژی برای بازیافت لیتیوم از باتری‌ها در ابعاد اقتصادی

لیتیوم باتری‌های خودروهای برقی اغلب بازیافت نمی‌شوند؛ معمولا پس از بازیافت فلزات همراه آن، لیتیوم به زباله تبدیل می‌شود. اما این رویه ممکن است تغییر کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Phys.org، جایزه نوبل شیمی سال جاری به سه پیشگام توسعه باتری‌های قابل شارژ لیتیوم- یونی اهدا شد. این باتری‌ها حالا همه جا رایج هستند و قسمتی حیاتی از خودروهای برقی امروز به‌شمار می‌روند.

اما لیتیوم نسبتا کمیاب است و فقط به صورت کانه‌های کوچک در پوسته زمین یافت می‌شود. با این وجود، سودآوری بازیافت این ماده بسیار کم است. در واقع مالکان خودروهای برقی مجبور به پرداخت وجه برای بازیافت باتری خودروهای خود شده‌اند.

یک گروه پژوهشی در دانشگاه علم و فناوری نروژ (NTNU) در حال همکاری با صنعت این کشور است تا راهکاری پیدا کند. هدف این گروه، بازیافت 100 درصدی لیتیوم از باتری خودروهای برقی است.

ایجاد تنوع در یک تکنولوژی رایج

هدف اصلی پژوهش، بازیافت لیتیوم باتری خودروهای برقی به روش هیدرومتالورژی است. در این روش، ابتدا مواد اولیه در آب حل می‌شوند و سپس ماده مورد نظر برای استخراج، رسوب داده می‌شود. شرکت‌های نروژی در این روش تجربه طولانی‌مدتی دارند. از این روش به طور مثال برای استخراج نیکل و روی استفاده می‌شود.

اما لیتیوم باتری خودروهای برقی بازیافت نمی‌شوند. این باتری‌ها به دلایل زیست‌محیطی به آن سوی دنیا در چین فرستاده می‌شد تا بازیافت شوند. اما حالا چینی‌ها به اندازه کافی زباله دارند و دیگر زباله‌های غرب را قبول نمی‌کنند. در عوض، باتری خودروهای برقی نروژ در شهرداری ساندفیورد انبار می‌شوند و پس از جداسازی، برای بازیافت به اروپا، آمریکای شمالی و آسیا فرستاده می‌شود.

در اروپا، باتری‌ها معمولا سر از واحدهای بازیافت در بلژیک، آلمان یا کانادا درمی‌آورند. در این واحدها، باتری‌ها سوزانده می‌شوند و مس و نیکل آن‌ها بازیافت می‌شود. در این فرآیند، لیتیوم به هدر می‌رود. برای حفظ لیتیوم جهت بازیافت، باید روش جدیدی پیدا شود. روش‌های هیدرومتالورژیکی مناسب هستند و تا حدودی نیز استفاده می‌شوند، اما لیتیوم را بازیافت نمی‌کنند.

واحد آزمایشی

گروه پژوهشی دانشگاه علم و فناوری نروژ در حال توسعه فرآیندی به نام «توده سیاه» برای بازیافت لیتیوم، نیکل و کبالت است. توده سیاه، پودر سیاهی است که مواد فعال باتری را (یعنی مواد الکترود باتری) در خود دارد. ترکیب این مواد بسته به فرآیند شیمیایی تولید پیل‌های باتری، متفاوت است اما معمولا شامل نیکل، کبالت، منگنز، لیتیوم و کربن می‌شود.

سه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علم و فناوری نروژ و یک انترن انتقالی استرالیایی در این گروه پژوهشی فعال هستند. این گروه در حال بررسی دو نوع باتری Leaf و منشوری هستند.

همچنین شرکت‌های Norsk Hydro و Glencore Nikkelverk نیز با سال‌ها تجربه در زمینه هیدرومتالورژی در این پروژه مشارکت دارند. شرکت فنلاندی Keliber نیز در این پروژه همکاری می‌کند؛ بخشی از مالکیت این شرکت، نروژی است و هدف آن تولید لیتیوم هیدروکسید برای بازار جهانی باتری است. قرار است یک واحد پایلوت در سال 2024 و یک واحد در مقیاس اقتصادی و تجاری نیز در سال 2027 احداث شود.

پژوهشگران و شرکت‌های سوئدی نیز در این حوزه فعال هستند و یک واحد کامل نیز باید برای بازار اسکاندیناوی در نظر گرفته شده است. با این حال، صرف نظر از نتیجه اقدامات سوئد، این تکنولوژی و پژوهش از نظر اقتصادی جذاب هستند.

این پروژه سودآور خواهد شد

بازیافت لیتیوم از باتری خودروهای برقی هنوز صرفه اقتصادی ندارد، اما طبق گزارش Bloomberg در چند سال آینده شرایط تغییر خواهد کرد. دلیل اصلی سودآوری کم این فعالیت در حال حاضر، این است که حجم این مواد هنوز خیلی کم است. طول عمر باتری خودروهای الکتریکی حدود 10 سال است؛ بیشتر این باتری‌ها هنوز فعال هستند. اما با افزایش تعداد خودروهای برقی در چند سال آینده، تعداد باتری‌های مستعمل در نروژ نیز افزایش خواهد یافت. به این صورت، سودآوری بازیافت بهبود پیدا خواهد کرد. از این رو، فناوری و تجهیزات لازم باید تا آن زمان مهیا شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
پژوهش جدید با استفاده از پتاسیم برای حل مشکلات باتری‌ها
عرضه باتری خودرو با اکسپندرهای باتری حاوی نانوذرات ایرانی
ذخایر اندک لیتیم هند برای تولید باتری کافی نیست
مازاد عرضه لیتیوم باعث زیان شرکت‌ها شد
افزایش 2 برابری ظرفیت تولید باتری اروپا
چشم‌انداز نیکل در صنعت باتری‌ها
باطری‌سازان، عمده متقاضیان بازار لیتیوم هستند
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهاردهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سیزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دوازدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: