پلتفرمی برای هوشمندسازی بخش معدن و صنایع معدنی ایران ایجاد شود
مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد داد:

پلتفرمی برای هوشمندسازی بخش معدن و صنایع معدنی ایران ایجاد شود

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به جهت هوشمندسازی بخش معدن و صنایع معدنی ایران، وجود یک پلتفرم با هدف برقراری انسجام و هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی و انجام آمایش سرزمینی را پیشنهاد داد و بر ضرورت حرکت به سمت هوشمندسازی فرآیندها و ارتقای سامانه‌های الکترونیکی بخش معدن و صنایع معدنی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»​، به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی تحت عنوان «ارزیابی عملکرد سامانه‌های الکترونیکی و الزامات هوشمندسازی بخش معدن و صنایع معدنی ایران»، بر ضرورت حرکت به سمت هوشمندسازی فرآیندها و ارتقای سامانه‌های الکترونیکی بخش معدن و صنایع معدنی تاکید می‌کند.

یکی از مهم‌ترین راهکارهای بهبود فضای کسب وکار، ایجاد جذابیت سرمایه‌گذاری و کاهش ریسک فعالیت اقتصادی محسوب می‌شود. گام برداشتن در مسیر توسعه پایدارِ بخش معدن و صنایع معدنی، بدون توجه به فناوری‌های نوین امکان‌پذیر نخواهد بود.

ارائه فرآیندها و خدمات زنجیره تولید در قالب پلتفرم

از طرفی به کارگیری فناوری‌های نوین هوشمند و ارتقای سامانه‌های الکترونیکی بخش معدن و صنایع معدنی کشور در گام نخست، نیازمند انسجام و هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی و انجام آمایش سرزمینی است. همچنین این برنامه می‌تواند در قالب ایجاد پلتفرم انجام و همه سامانه ملی معادن و صنایع معدنی فرایندها و خدمات مربوط به زنجیره تولید و تجارت محصولات معدنی و فلزی در این پلتفرم ارائه شود.

گزارش مذکور درباره نحوه کارکرد نحوه کارکرد پلتفرم پیشنهادی آورده است: در این پلتفرم، همه ذی‌نفعان و مرتبطان حوزه معادن و صنایع معدنی دارای یک حساب کاربری بوده و بر اساس صلاحیت‌های مدیریتی، فنی و مالی، سطح دسترسی مشخصی به اطلاعات و فرآیندهای این پلتفرم خواهند داشت. این پلتفرم ضمن ارائه الکترونیکی و هوشمند، همه اطلاعات و خدمات مربوط به بخش معادن و صنایع معدنی، امکان پایش و نظارت معادن و واحدهای فرآوری و تولیدی را داشته و مدیران و سیاست‌گذاران ارشد می‌توانند به صورت برخط، اطلاعات و آمارهای کلان مربوط به حوزه معادن و صنایع معدنی را دریافت کنند.

مزایای پلتفرم

از جمله مزایای این طرح اینکه، اعلان هشدارها و خطاهای سیستم، به مدیران ارشد و ارائه تصویری کلان از وضعیت این بخش، موجب سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی مطلوب و با خطای حداقلی خواهد شد. همه ذی‌نفعان بخش معدن و صنایع معدنی نیز امکان دسترسی به اطلاعات مختلف را داشته و شفافیت و سلامت اداری و مالی این بخش تضمین می‌شود. سامانه‌های الکترونیکی بخش معدن و صنایع معدنی ضمن کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و بهبود فضای کسب‌وکار، امکان توسعه پایدار در بخش معدن و صنایع معدنی کشور را فراهم خواهد کرد.

راهکارهای هوشمندسازی بخش معدن و صنایع معدنی

این گزارش با اشاره به راهکارهای هوشمندسازی بخش معدن و صنایع معدنی، بیان می‌دارد: پیاده‌سازی پلتفرم یکپارچه اینترنت اشیا، ایجاد سیستم‌های مبتنی بر تحلیل کلان-داده، ایجاد بازار تبادلات طرح‌های معدنی و صنایع معدنی و ایجاد شبکه اجتماعی متشکل از همه فعالان اکوسیستم معدن و صنایع معدنی از جمله راهکارهای هوشمندسازی بخش معدن و صنایع معدنی است.

اجرای این برنامه‌ها، نیازمند تقویت زیرساخت‌ها، تدوین قوانین و مقررات و تشویق معادن و صنایع معدنی در جهت استفاده از ابزارهای هوشمند به منظور افزایش بهره‌وری، ایجاد امکان نظارت مستمر، شفافیت، کاهش هزینه های تولید، صرفه‌جویی در انرژی و زمان، ارتقای ایمنی و ایفای مسئولیت‌های زیست‌محیطی و اجتماعی است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
تحقق 9 اقدام پژوهشی و فناوری طی سال 98/ توسعه پژوهش‌های نوین و های‌تک در سال 99
فقدان تحقیق و توسعه در خطوط تولید واحدهای فرآوری
در حق حوزه معدن ظلم نکنیم
پیشرفت تحقیق و توسعه در گرو تغییر نگاه مدیران است
کاهش تبعات معدنکاری با استفاده از تکنولوژی‌های روز
سیستم‌ها، ابزار پیاده‌سازی فرآیندها و استراتژی‌های سازمان‌ها هستند
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: