تثبیت قوانین صنعت فولاد، یک ضرورت است
عضو هیئت مدیره شرکت صنایع ورق‌های پوشش‌دار تاراز چهارمحال:

تثبیت قوانین صنعت فولاد، یک ضرورت است

مدیر کارخانه و عضو هیئت مدیره شرکت صنایع ورق‌های پوشش‌دار تاراز چهارمحال گفت: یکی از مشکلاتی که صنعت فولاد در یکی دو سال اخیر با آن درگیر بود، تغییر مداوم قوانین و مقررات است؛ زمانی که پس از صدور یک دستورالعمل، صنعتگران در حال آشنایی با آن هستند، دستورالعمل جدید صادر و باعث سردرگمی آن‌ها می‌شود. بنابراین لازم است این قوانین تثبیت شوند تا تولیدکنندگان بتوانند برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند.

نادر حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در خصوص وضعیت شرکت تاراز چهارمحال، اظهار داشت: ظرفیت کنونی شرکت فولاد تاراز حدود 264 هزار تن ورق گالوانیزه در سال است و در حال حاضر تولید این شرکت به حدود 150 هزار تن در سال می‌رسد؛ علت کمتر از ظرفیت بودن تولید این شرکت، کمبود مواد اولیه است.

وی افزود: ماده اولیه تولید ورق گالوانیزه در این شرکت کلاف گرم شرکت فولاد مبارکه است که در برخی مواقع آن را به صورت کارمزدی به دیگر شرکت‌ها تحویل می‌دهیم که ضخامت آن را کاهش دهند. البته بخشی از مواد اولیه نیز کلاف گرم خام است که متاسفانه در شرایط کنونی به دلیل محدودیت‌های شرکت فولاد مبارکه، به اندازه نیاز تامین نمی‌شود.

مدیر کارخانه شرکت صنایع ورق‌های پوشش‌دار تاراز چهارمحال در خصوص گرید ورق‌های دریافتی، عنوان کرد: گرید ورق مورد استفاده برای گالوانیزاسیون عموما DX51، DX52 و DX53 هستند که دو گرید ابتدایی سهم بیشتری از مواد اولیه مصرفی را به خود اختصاص می‌دهند. زینک ورق گالوانیزه نیز تماما از شرکت‌های داخلی تامین می‌شود و خوشبختانه چالشی در مورد تامین آن به جز در مواقع نوسانات قیمت جهانی و نرخ ارز، وجود ندارد.

عضو هیئت مدیره شرکت صنایع ورق‌های پوشش‌دار تاراز چهارمحال با بیان اینکه روش تولید ورق گالوانیزه در شرکت تاراز مانند سایر شرکت‌های این حوزه، غوطه‌وری گرم پیوسته است، تصریح کرد: در این روش برای ایجاد پوشش گالوانیزه بر ورق، از پاتیل مذاب روی استفاده می‌شود که حاوی مقادیر بسیار اندکی سرب و آلومینیوم است و ورق فولادی به صورت کاملا پیوسته از داخل مذاب با دمای 420 درجه سانتی‌گراد عبور داده می‌شود. میزان پوشش زینک بر ورق گالوانیزه، بر اساس درخواست مشتریان تنظیم می‌شود. پس از پوشش‌دهی زینک، رول ورق که از یک سو وارد شده بود، از سوی دیگر جمع و بسته‌بندی می‌شود.

حسین‌زاده ادامه داد: پوشش زینک ورق گالوانیزه در شرکت فولاد تاراز حدود 0.02 میلی‌متر است که البته این ضخامت به طور معمول به حدود 0.01 میلی‌متر نیز می‌رسد. یعنی اگر ضخامت ورق حدود 0.48 میلی‌متر باشد با 0.02 میلی‌متر پوشش زینک، به 0.5 میلی‌متر می‌رسد. شرکت فولاد تاراز هم‌اکنون توانایی تولید ورق گالوانیزه با ضخامت‌های 0.3 میلی‌متر تا دو میلی‌متر را دارد.

توانایی شرکت فولاد تاراز

مدیر کارخانه شرکت صنایع ورق‌های پوشش‌دار تاراز چهارمحال در خصوص توانایی‌های این شرکت، عنوان کرد: ورق‌های گالوانیزه می‌توانند دارای اسپنگل (طرح‌دار) یا بدون طرح باشند و اسپنگل ورق نیز می‌تواند ریز یا درشت باشد. یکی از ویژگی‌های مختص تاراز تولید ورق‌های گالوانیزه بدون اسپنگل یا زیرو اسپنگل است. تولید این نوع ورق گالوانیزه با توجه به تکنولوژی و نوع ذوب و حوضچه زینک، تنها در شرکت فولاد تاراز امکان‌پذیر است. این نوع ورق‌ها به دلیل ظاهر خود، عموما در صنایع لوازم خانگی و نمای ساختمان‌ها کاربرد دارند؛ زیرا برخی مشتریان ترجیح می‌دهند ورق گالوانیزه بدون اسپنگل خریداری کنند. در صورت استفاده از ورق رنگی گالوانیزه، درشت بودن یا ریز بودن اسپنگل چندان مهم نیست و در نظر مشتریان تنها پوشش زینک ورق گالوانیزه اهمیت دارد.

عضو هیئت مدیره شرکت صنایع ورق‌های پوشش‌دار تاراز چهارمحال مصرف‌کنندگان اصلی ورق‌های گالوانیزه را شرکت فولاد تاراز سوله‌سازان، صنایع ساختمان‌سازی و لوازم خانگی به ویژه صنعت تولید یخچال دانست و خاطرنشان کرد: با این حال، شرکت بخشی از ورق‌های گالوانیزه خود را به تجار ورق می‌فروشد. این تجار به نوعی توزیع‌کننده ورق در بازار محسوب می‌شوند. البته تلاش شرکت فولاد تاراز این است که ورق‌های گالوانیزه عمدتا به دست مصرف‌کننده نهایی و تولیدکننده برسد؛ گرچه نباید از نقش تجار به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر تامین‌کنندگان بازار چشم‌پوشی کرد.

لزوم حل مشکلات صنعت فولاد

مدیر کارخانه شرکت صنایع ورق‌های پوشش‌دار تاراز چهارمحال تصریح کرد: اکنون به دلیل افزایش شدید نرخ ارز، واردات ورق گالوانیزه برای مصرف‌کنندگان مقرون به صرفه نیست. بنابراین بسیاری از مصرف‌کنندگان به بازار داخلی روی آوردند. البته برای تولیدکنندگان در شرایط کنونی علاوه بر فروش داخل، صادرات نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا تولیدکنندگان برای واردات برخی از اقلام بسیار مهم خود مانند قطعات یدکی نیاز به ارز دارند و صادرات در شرایط کنونی می‌تواند به کمک آن‌ها بیاید. البته شرایط برای صادرات به دلیل مشکلاتی که در انتقال ارز وجود دارد، چندان مناسب نیست. ضمن اینکه به دلیل تحریم‌ها، این امر، مشکلات خاص خود را دارد و صادرکننده باید زمان، انرژی و هزینه نسبتا بالایی متحمل شود تا بتواند آن را انجام دهد.

وی در ادامه بیان کرد: یکی از مشکلاتی که تولیدکنندگان با آن درگیر هستند، قوانین است که باید رویکرد برخی از آن‌ها به سود تولیدکنندگان تغییر کند. قوانین نباید برای تولیدکنندگان مانع ایجاد کنند و دست‌وپاگیر باشند. تامین مواد اولیه دیگر چالش تولیدکنندگان به ویژه شرکت فولاد تاراز است؛ زیرا همان‌طور که پیش از این نیز اشاره شد، یکی از دلایل کاهش میزان تولید این شرکت، کمبود مواد اولیه است. از این رو، تامین ورق مورد نیاز نیز از دیگر خواسته‌های شرکت تاراز است.

عضو هیئت مدیره شرکت صنایع ورق‌های پوشش‌دار تاراز چهارمحال در پایان، اظهار کرد: انتظار دیگری که تولیدکنندگان دارند، ایجاد ثبات در بازار است؛ زیرا یکی از عوامل اصلی تنش در بازار، صدور بخشنامه‌های متعدد و متناقض از سوی دولت بوده و موجب برهم زدن آرامش بازار می‌شود. ضمن اینکه برخی از این قوانین نوسانات قیمتی و هیجان مقطعی در بازار ایجاد می‌کنند که این امر نیز موجب ناامنی برای تولیدکنندگان در بازار می‌شود. به همین دلیل فروش، تولید و صادرات تحت تاثیر صدور بخشنامه‌ها قرار می‌گیرند. اگر این بخشنامه‌ها و قوانین تثبیت شوند، اطمینان در بازار به وجود می‌آید و تولیدکنندگان می‌توانند با آینده‌نگری بهتری به امر تولید بپردازند و چشم‌انداز بهتری را برای میان‌مدت و بلندمدت خود ترسیم کنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
شرکت ورق خودرو
مطالب مرتبط
تولید ورق گالوانیزه با پوشش TOC در شرکت فولاد تاراز چهارمحال و بختیاری
با تدبیر و باورپذیری، می‌توان رکوردهای تولید را جابه‌جا کرد
اعتراض اهالی صنعت فولاد به صادرات سنگ آهن
تقاضا برای ورق‌های گالوانیزه ضخیم زیاد است
ضعف در داخلی‌سازی ورق‌های گالوانیزه خودرویی
مراکز خدماتی باید به دنبال ایجاد تحول باشند
خودکفایی در تولید ورق خودرویی دور از دسترس نیست
جای خالی ورق‌های گالوانیزه خاص در کشور
کمبود دانش، آفت ساخت عرشه‌های فولادی
اولین تولیدکننده ورق‌های گالوانیزه ضخیم هستیم
کیفیت ورق گالوانیزه کاهش یافته است
رکود در پروژه‌های عمرانی، باعث کاهش تولید شده است
بازار ورق گالوانیزه اشباع شده است
استفاده از لوله گالوانیزه، هم‌راستا با اصول محیط زیستی
چرخه کامل تولید ورق گالوانیزه را در اختیار داریم
توسعه صادرات ورق‌های پوشش‌دار به نفع کشور است / تنها تولیدکننده گالوالوم در کشور هستیم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
شرکت احیا استیل فولاد بافت
شرکت کانی مس
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: