ظرفیت گندله سنگ آهن در سنگان به 12.5 میلیون تن می‌رسد
قائم مقام و عضو هیئت عامل ایمیدرو:

ظرفیت گندله سنگ آهن در سنگان به 12.5 میلیون تن می‌رسد

قائم مقام و عضو هیئت عامل ایمیدرو در بازدید از سنگان اعلام کرد: مجتمع معادن سنگ آهن سنگان تاکنون یک میلیارد دلار سرمایه، در ساخت و راه‌اندازی کارخانه‌های کنسانتره و گندله‌‌سازی، جذب کرده است و امسال ظرفیت کنسانتره سنگ آهن در سنگان به 10.1 میلیون و گندله سنگ آهن به 12.5 میلیون تن می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، عباس نعیمی که به همراه مدیران ایمیدرو برای بررسی طرح‌های توسعه سنگان به این مجتمع سفر کرده است، اظهار داشت: این مجتمع برنامه ایجاد 17.5 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن و 15 میلیون تن گندله سنگ‌آهن را در دست اجرا دارد که تاکنون مجموع ظرفیت کارخانه‌های به بهره‌برداری رسیده در بخش گندله‌سازی به 10 میلیون تن و در کنسانتره سنگ آهن به 5.1 میلیون تن رسیده است.

وی افزود: راه‌اندازی این کارخانه سبب جذب سرمایه یک میلیارد دلاری در سنگان شده و در عین حال، رشد ارزش افزوده سنگ آهن را به داخل کشور منتقل کرده است.

نعیمی تاکید کرد: نکته قابل توجه این است که رقم فوق، بدون احتساب سرمایه‌گذاری‌های در حال اجرا، هزینه‌های اکتشاف، معدن‌کاری و زیربنایی محاسبه شده است.

قائم مقام ایمیدرو در عین حال خبر داد: این مجتمع همچنین در سال جاری پنج میلیون تن ظرفیت جدید کنسانتره و ۲.۵ میلیون تن ظرفیت جدید گندله وارد مدار تولید خواهد کرد که بدین ترتیب مجموع ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن به 10.1 میلیون تن و ظرفیت گندله‌سازی به 12.5 میلیون تن می‌رسد.

برنامه سال آینده؛ حرکت به سمت توازن

به گفته نعیمی، در سال آینده با بهره‌برداری از کنسانتره شرق کاوه، ظرفیت کنسانتره منطقه به ۱۲.۶ میلیون تن می‌رسد و مجتمع معدنی سنگان از نظر زنجیره متوازن خواهد بود. وی یادآور شد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، طرح‌های توسعه باقی‌مانده نیز تا سال ۱۴۰۰ تکمیل خواهند شد و منطقه به هدف‌گذاری تعیین شده خواهد رسید.

تحرک در طرح‌های سنگان

این عضو هیئت عامل ایمیدرو با یادآوری اینکه مجتمع معدنی سنگان به سبب ذخایر غنی سنگ آهن، لقب عسلویه شرق کشور را از آن خود کرده، اظهار داشت: این مجتمع تا پیش از دولت یازدهم فعالیت چندانی در اجرا و توسعه طرح‌های فرآوری سنگ آهن (کنسانتره و گندله سنگ آهن) نداشت اما ایمیدرو در راستای استراتژی جلب مشارکت بخش خصوصی، اقدام به فعال‌سازی پروژه‌های راکد کرد.

وی افزود: پیش از آن تنها یک واحد تولید کنسانتره به ظرفیت تولید 2.6 میلیون تن و سرمایه‌گذاری 130 میلیون دلاری وارد مدار تولید شده بود که بعدها با سیاست‌های جدید ایمیدرو به شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان (اُپال پارسیان) واگذار شد. نعیمی گفت: علاوه بر این با مشارکت ۴۹ درصدی ایمیدرو، طرح پنج میلیون تنی گندله، متعلق به شرکت اپال پارسیان، با سرمایه‌گذاری ۱۱۳ میلیون دلاری نیز اجرا و در سال ۹۶ به بهره‌برداری رسید. به گفته وی، هم‌اینک یکی از طرح‌های در حال اجرای این شرکت، طرح توسعه ۲.۴ میلیون تنی کنسانتره است که حداکثر تا دو سال آینده تکمیل خواهد شد.

سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه

نعیمی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: شرکت فولاد مبارکه متعهد به اجرای یک واحد پنج میلیون تنی کنسانتره و پنج میلیون تنی گندله شد که پیرو آن کارخانه پنج میلیون تنی گندله‌سازی با سرمایه‌گذاری ۱۱۳ میلیون دلاری در سال ۹۶ افتتاح شد.

وی خبر داد: با توجه به پایش‌های انجام شده، در بهمن ماه سال جاری نیز واحد پنج میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن به میزان ۲۶۵ میلیون دلار نیز تکمیل می‌شود و این کارخانه قرار است در دو فاز وارد مدار تولید شود.

ورود فولاد خوزستان به سنگان

این مقام ایمیدرو به ورود شرکت فولاد خوزستان به سرمایه‌گذرای در سنگان اشاره کرد و گفت: شرکت سرمایه‌گذار توسعه ملی نیز از سال ۹۳ اقدام به توسعه ۲.۵ میلیون تن کنسانتره و ۲.۵ میلیون تن گندله کرد. واحد کنسانتره سنگ آهن این شرکت نیز با سرمایه‌گذاری ۱۶۱ میلیون دلار در سال ۹۶ افتتاح شد و سپس سهام این کارخانه (با تغییر نام به صنعتی معدنی توسعه فراگیر سناباد)، در اختیار شرکت فولاد خوزستان به عنوان مصرف‌کننده این محصول قرار گرفت.

وی افزود: پیرو این موضوع،‌ شرکت فولاد خوزستان اقدام به تکمیل واحد گندله‌سازی کرد و طبق پیش‌بینی‌ها این پروژه در بهمن ماه سال جاری با سرمایه‌گذاری ۱۹۰ میلیون دلار به بهره‌برداری خواهد رسید.

فولاد خراسان

قائم مقام ایمیدرو درباره فعالیت های فولاد خراسان نیز گفت: این شرکت دیگر شرکت سرمایه‌گذار ناحیه معدنی سنگان است و در حال حاضر ساخت پروژه ۲.۵ میلیون تنی کنسانتره را در دست اقدام دارد که با توجه به شرایط تحریم،‌ با مشکلاتی مواجه شده است.

وی تاکید کرد: با این‌ حال بر اساس تعهد سرمایه‌گذار این پروژه تا دو سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. فولاد خراسان پیش‌تر واحد ۲.۵ میلیون تنی گندله‌سازی خود را اردیبهشت ماه سال گذشته در محل سایت کارخانه (نیشابور) راه‌اندازی کرده است.

فولاد شرق کاوه

عضو هیئت عامل ایمیدرو درباره یکی دیگر از سرمایه‌گذاران سنگان گفت: شرکت شرق کاوه نیز یکی دیگر از سرمایه‌گذاران در این ناحیه به شمار می‌آید که متعهد به اجرای یک واحد ۲.۵ میلیون تنی کنسانتره و یک واحد ۲.۵ میلیون تنی گندله بوده است.

به گفته نعیمی، کنسانتره‌سازی این واحد با پیشرفت نزدیک به ۷۰ درصدی در حال اجراست و پیش‌بینی می‌شود در آبان سال آینده به بهره‌برداری رسد. همچنین قرارداد گندله این شرکت نیز منعقد شده و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.

در مسیر تحقق هدف نهایی

نعیمی در بخش پایانی سخنانش یادآور شد: ایمیدرو در سال جاری به منظور تامین سنگ آهن موردنیاز کارخانه‌های فوق اقدام به فراخوان انتخاب پیمانکار در دو مرحله و برای دو بخش «الف» و «ب» ناحیه سنگان کرد و خوشبختانه پیمانکاران مربوط به هر دو ناحیه انتخاب شده است.

وی در این باره اظهار داشت: روز گذشته عملیات استخراج پیمانکار ناحیه «ب» آغاز شد و قرارداد پیمانکار ناحیه «الف» نیز طی هفته آینده نهایی خواهد شد.

قائم مقام ایمیدرو تاکید کرد: به این ترتیب از طریق هم‌افزایی و مشارکت دولت با بخش خصوصی بزرگ‌ترین معدن سنگ آهن کشور در حال تولید و توسعه است. همچنین با اکتشافات گسترده‌ای که در این ناحیه انجام شده، این امیدواری وجود دارد که بتوان به ذخایر قطعی سنگ آهن بیشتری در منطقه دست یافت و توسعه‌های بیشتری با هدف تکمیل زنجیره صنایع فولادی کشور را اجرا کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بهره‌برداری طرح‌های زیست‌محیطی شرکت فولاد خوزستان
احداث کارخانه فرآوری از باطله‌های سنگ آهن فلات مرکزی
تمرکز ما بر بهینه‌سازی است
رفتار متمدنانه فولاد مبارکه در حوزه مصرف آب
اقدامات استراتژیک ایمیدرو ذیل بومی‌سازی
دستگاه اندازه‌گیری دمای مذاب بومی‌سازی شد
ذخایر سنگان تا 300 میلیون تن افزایش می‌یابد
کنسانتره‌سازی سنگان، گامی بلند در صنعت فولاد است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و چهلمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و سی و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: