اکتشاف معادن بر پایه هزینه استوار است
مدیرفنی شرکت معدنی سپهر اردکان:

اکتشاف معادن بر پایه هزینه استوار است

مدیرفنی شرکت معدرنی سپهر اردکان، در در رابطه با بی‌توجهی دولت به معادن کوچک مقیاس، گفت: اگر دولت می‌توانست در بخش اکتشاف، وام کم‌بهره به معادن کوچک مقیاس اعطا کند، حتما می‌توانستیم زودتر از موعد مقرر به توسعه چنین معادنی برسیم. با این حال، باید در نظر داشت که اکتشاف معادن، کاملا بر پایه هزینه استوار است و همین امر باعث شده که رفتن به سمت چنین فرآیندی به ریسک بزرگی تبدیل شود.

اکبر علیزاده در گفتوگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، در خصوص تاریخچه معدن حوض سفید یزد، اظهار داشـت: معدنی که ما در اختیار داریم، جزو معادن متروکه استان بود که گویا از اوایل دهه 50 خورشیدی و به دلایل نامعلومی تعطیل شده بود. البته باید اشاره کرد که در ابتدا، مالکیت معدن حوض سفید، متعلق به شرکت خارجی به‌نام مینِکس بوده است که خوشبختانه پس از انقلاب و در سال 1379، شرکت ما طی مزایده‌ای توانست این معدن را در اختیار بگیرد و تا امروز نیز همچنان به فعالیت خود در این معدن ادامه دهد.

وی افزود: از سال 1379 تا سال 1385، پروانه بهرهبرداری از این معدن را در اختیار داشتیم و پس از آن، یعنی از سال 1385 تا سال 1393 توانستیم پروانه جدید بهره‌برداری بگیریم و از این سال به مدت 18 سال، پروانه بهرهبرداری خود را تمدید کردیم. با گرفتن پروانه بهره‌برداری جدید (ذیل سهامی خاص که شرکت ما را به بخش خصوصی معادن کوچک مقیاس مرتبط می‌کند) اکتشافات جدیدی را در این معدن قدیمی آغاز کردیم و تا به امروز نیز این اکتشافات ادامه دارد.

مدیرفنی شرکت معدنی سپهر اردکان، درباره تولیدات این معدن، توضیح داد: تولیدات ما به صورت کلوخه (خاک خام) استخراج می‌شود. خاک خام معدنی، به صورت سرب و روی اکسیدی است؛ که به دو صورت روباز و زیرزمینی، عملیات استخراج آن از دل معدن حوض سفید صورت می‌گیرد.

ذخیره معدن 80 هزار تن بود

علیزاده اضافه کرد: اکنون در حال اکتشاف واحدهای جداگانه در معدن هستیم؛ اما با این حال، ذخیره تقریبی این معدن در ابتدای کار تا پس از عملیات بهره‌برداری، حدود 80 هزار تن بود که البته پس از تکمیل اکتشافهای جدید در آینده، آمار جدید از ذخیره قطعی را به دست خواهیم آورد و آن را به شکل رسمی اعلام خواهیم کرد.

وی با اشـاره به تناژ سالانه و عیار موجود در سرب و روی این معدن، اظهار داشت: در گذشته و به‌طور سالیانه 12 هزار تن تولید داشتیم؛ اما در حال حاضر و با توجه به ظرفیت ذخایر جدید، سالانه دو هزار تن استخراج می‌کنیم. همچنین عیار سرب و روی خاک معدن، مجموعا 15 درصد است که عیار سرب به حدود 13.4 و عیار روی به حدود 1.6 درصد می‌رسد.

مدیرفنی شرکت معدنی سپهر اردکان، بیان کـرد: مساحت معدن حدود 39 کیلومتر است که واحد معدنی آن به حدود 15 کیلومتر می‌رسد و مابقی مساحت معدن، یعنی چیزی در حدود 29 کیلومتر از آن در یک دشت وسیع قرار دارد.

علیزاده ادامه داد: حفاری معدن به جهت بهره‌برداری از خاک سرب و روی، تا عمق 70 متری از سطح زمین می‌رسد که البته همه این دستاوردها برای شرکت ما که بدون حمایت دولت راه‌اندازی و توسعه داده شد، سرمایهگذاری هنگفتی بود اما توانستیم تجهیزات به‌روز ایرانی که در زمینه معادن کارکرد خوبی داشت را خریداری کنیم تا به ‌نوعی بتوانیم ضعف تکنولوژیکی که در گذشته وجود داشت را تا حدودی جبران نماییم.

قوانین حقوق دولتی منطقی نیست

وی با اشاره به مشکلات عدیده‌ صنعت سرب و روی در ایران، تصریح کرد: بزرگترین مشکلی که امروزه با آن مواجه هستیم، هزینه ارسال مواد اولیه به کارخانه‌های متعدد است. به هر حال، معدن ما جزو معادن کوچک مقیاس است و متاسفانه همین مسئله که روزی نقطه قوت تولید در صنعت سرب و روی بود، در حال حاضر به مشکلی اساسی تبدیل شده است. مثلا در قوانین حقوق دولتی نسبت به کل معادن، هیچ‌گونه تمایز و تفاوتی میان معادن کوچک، متوسط و بزرگ دیده نمی‌شود؛ یعنی به ما همان‌طوری نگاه می‌کنند که به معادن بزرگ. در سالیان گذشته، حقوق دولتی معادن سرب و روی این‌گونه نبود و اساسا تمام مفاد آن، مشخص و قابل فهم بود و مناقشه‌ای ایجاد نمی‌کرد؛ اما در سال 1397 که دولت به یک‌باره تصمیم گرفت که حقوق دولتی را چهار تا پنج برابر بیشتر کند آنگاه بود که اساسا متوجه نشدیم که این قوانین جدید، دقیقا برای چه منظوری وضع شده است!

مدیرفنی شرکت معدنی سپهر اردکان، در رابطه میزان اشتغال‌زایی معدن حوض سفید، ادامه داد: ما در ابتدای کار حدود هفت نفر پرسنل داشتیم که در حال حاضر به 70 نفر افزایش پیدا کرده است. با این حال و با وجود تمام مشکلاتی که در این مسیر داشتیم و داریم؛ اما همچنان تلاش ما بر این است که اکتشافات و تولیدات این معدن را گسترش دهیم.

علیزاده افزود: ما در تلاش هستیم که با توجه به میزان تولیدات، ماده خام برخی کارخانههای فرآوری در زنجان را تامین کنیم و در این زمینه به میزان خوبی نسبت به ظرفیت معدن رسیده‌ایم.

هدف ما تولید کنسانتره صادراتی است

مدیرفنی شرکت معدنی سپهر اردکان اظهار کرد: ما در تلاش هستیم تا بتوانیم فرآیند فرآوری را در جوار معدن ایجاد کنیم؛ تا همزمان با اکتشاف بیشتر، از تحمیل هزینههای اضافی در جهت انتقال ماده خام جلوگیری نماییم. در واقع هدف این است که خودمان بتوانیم فرآوری ماده خام را برای تولید کنسانتره صادراتی به ‌وجود بیاوریم.

وی افزود: یکی از بخش‌هایی که در صنعت ما نیاز فوری به اکتشاف و ایجاد ذخایر جدید برای توسعه معادن خود دارد، بخش سرب و روی است که به ‌‌نظرم جفای بسیاری در حق این صنعت شده است. با این حال، دولت می‌تواند اقداماتی به جهت زنده کردن بیمه اکتشاف معادن انجام دهد تا به نوعی پشتیبانی خود را به شکل عملی از این بخش اعلام نماید.

علیزاده در پایان با اشاره به چشم‌انداز این صنعت، خاطرنشان کرد: صنعت سرب و روی، جای بسیاری برای توسعه دارد؛ تا جایی که اگر تکنولوژی لازم وجود داشته باشد، می‌توان خاک با عیار یک تا سه درصد را طی یک عملیات فرآوری، به بالاترین عیار لازم رساند. این یعنی علم و تکنولوژی در این زمینه، رشد فزایندهای داشته است؛ فرآیندی که در گذشته قابل تصور نبود. مثلا معادنی وجود داشتند که حتی با عیار چهار تا پنج درصد هم فرآوری نمی‌شد؛ زیرا صرفه اقتصادی نداشت. به همین دلیل بود که تا سالها چنین معادنی متروکه باقی می‌ماند و هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌شد. ولی امروزه شرایط به شدت تفاوت پیدا کرده و می‌توان با تکنولوژی روز، کارهای بسیاری در معادن سرب و روی انجام داد و امیدوار هستیم که ما نیز بتوانیم هر چه زودتر، تکنولوژی روز دنیا را در اختیار داشته باشیم تا در جهت توسعه معادن کوچک مقیاس سرب و روی، گامهای جدی و محکمی برداریم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
تولید ۴ برابری سرب نخلک با حضور بخش خصوصی
راه نجات صنعت سرب و روی اکتشافات جدید است
جای خالی تکنولوژی در صنعت سرب و روی کشور
دولت باید پاسخ‌گوی وضعیت کنونی صنعت سرب و روی باشد
سودآوری صنعت سرب و روی با واردات مواد اولیه
معدن مهدی‌آباد، تجلی‌گاه همکاری دولت و بخش خصوصی است/صنعت سرب و روی کشور جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: