خود تحریمی، مضرتر از تحریم خارجی است
رئیس نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی:

خود تحریمی، مضرتر از تحریم خارجی است

رئیس نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی، ضمن اشاره به اینکه از ۶۵ درصد حقوق دولتی که باید در زیرساخت‌ها و محیط زیست منطقه‌ای معادن خرج شود، کمتر از ۵ درصد به این استان اختصاص پیدا می‌کند، گفت: مشکلی که تمام معدن‌کاران در تمام کشور با آن مواجه هستند، بحث عوارض صادراتی وضع شده برای تمامی محصولات معدنی (مس، کرومیت، سنگ آهن، کنسانتره ،گندله و ....) از سوی وزارت صمت است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»​، حبیب‌الله ترشیزیان اظهار کرد: در ماه‌های اخیر در محدوده سنگان یک قلاده پلنگ مشاهده شده که همه ما را نگران کرده است؛ لذا نظام مهندسی معدن استان درحال تهیه نامه برای ریاست مجتمع سنگان است که با کمک متخصصین امر بودجه‌ای را برای حفاظت از یوزپلنگ و تمامی حیوانات منطقه لحاظ کنند.

وی ادامه داد: این وظیفه اخلاقی و قانونی مجتمع سنگان و همچنین وظیفه همگانی است که از محیط زیست (چه جانوری چه خاک و گیاه) حفاظت کنیم و امیدوار هستیم که مدیران سنگان همکاری لازم را انجام دهند.

رئیس نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی، به مشکلات معادن استان اشاره کرد و تاکید کرد: در شرایط بحرانی و حساس، کشور نیاز به صادرات و ارز‌آوری دارد که متاسفانه با سیاست‌های اشتباه در حال از دست دادن موقعیت‌ها‌ هستیم.

ترشیزیان ادامه داد: در تمام دنیا از تولیدکننده و صادرکننده حمایت‌های ویژه‌ای صورت می‌گیرد اما در ایران نه تنها حمایت نمی‌شویم بلکه سیاست‌های تنبیهی در نظر می‌گیرند که هیچ منطقی برای آن وجود ندارد. متاسفانه خود تحریمی‌ها بیشتر از تحریم‌ها به تولید و صادرات آسیب می‌رساند.

وی بیان داشت: خریداران بهتر است سنگ آهن، کرومیت و یا سنگ مس را به قیمت جهانی بخرند و پول آن را نقد تسویه کنند؛ نه اینکه پول را یک‌سال بعد پرداخت یا تهاتر کنند. همان‌طور که فولادسازان باید محصول خود را صادر کنند تا سود بدست بیاورند، معدن‌کار نیز باید تولید برایش سود داشته باشد نه اینکه مجبور شود کمتر از قیمت تمام شده به کارخانه‌ها بفروشد.

رئیس نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی، اضافه کرد: این رفتارها باعث می‌شود بازارهای جهانی و صادراتی خود را از دست بدهیم.

حقوق دولتی باید در زیرساخت‌ها و محیط زیست استان هزینه شود

ترشیزیان به افزایش غیرمنطقی حقوق دولتی در لایحه بودجه سال آینده اشاره داشت و تاکید کرد: در قانون تعریف شده که 65 درصد حقوق دولتی باید در زیرساخت‌ها و محیط زیست منطقه‌ای که معدن در آن وجود دارد هزینه شود؛ اما متاسفانه این پول به خزانه دولت واریز می‌شود و در استان خراسان رضوی که من در جریان هستم (که در شورای‌عالی معادن نیز در مورد آن بحث شد) شاید کمتر از 5 درصد آن به استان برمی‌گردد.

وی ادامه داد: معدن‌داران آگاه به مشکلات  بودجه ای دولت هستند اما دولت نباید بهره مالکانه‌ای که از معادن می‌گیرد را به غیر از استان خرج کند و این بودجه باید برای توسعه مناطق محروم استان هزینه شود. اگر حقوق دولتی را به یک‌باره 89 درصد افزایش می‌دهند، باید در مواردی که قانون مشخص کرده هزینه شود.

معادن و صنایع معدنی دارای آلودگی، باید یک درصد از حق فروش را پرداخت کنند

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، رئیس نظام مهندسی معدن استان خراسان رضوی، در ادامه گفت: در قانون معادن مصوب شده تا معادن و صنایع معدنی که آلودگی ایجاد می‌کنند -بیشتر معادن را شامل می‌شود- باید یک درصد از حق فروش را صرف بازسازی و احیای محیط زیست، آب، خاک و هوای منطقه‌ای که باعث آلودگی شده‌اند، بکنند.

ترشیزیان در پایان خاطرنشان کرد: استاندار خراسان رضوی در شورای‌عالی معادن این اختیار را به رئیس سازمان صمت استان تفویض کرد تا لیست معادن و صنایع معدنی که شامل این قانون می‌شوند را تهیه و با مشخص شدن فروش، یک درصد آن را محاسبه کنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تعدیل و تصحیح مشکل عوارض مواد معدنی
مجتمع فولاد خراسان، شصت و یکمین شرکت برتر ایران
صادرات از واردات پیشی گرفت
56 درصد معادن استان خراسان شمالی فعال هستند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: