درآمدهای نفتی بر داخلی‌سازی تاثیر منفی دارد
نایب رئیس انجمن همگن قطعه‌سازان استان تهران:

درآمدهای نفتی بر داخلی‌سازی تاثیر منفی دارد

نایب رئیس انجمن همگن قطعه‌سازان استان تهران گفت: در سال‌هایی که خوب نفت می‌فروشیم، دیگر کسی به فکر توسعه صنعت قطعه‌سازی با استفاده از مزیت‌های نسبی داخل کشور نیست و سرمایه‌گذاران به سراغ واردات قطعه و خودرو می‌روند، اما هر زمان صادرات نفت کاهش می‌یابد تازه به فکر ارتقای داخلی‌سازی می‌افتیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»​، امیرحسین جلالی در همایش «فریادهای ناشنیده از صنعت خودروسازی»‌ در محل دانشگاه تهران اظهار کرد: مشکل اصلی صنعت خودرو، نداشتن نقشه راه درست و مناسب است و به همین دلیل نمی‌توان ساز و کار مناسبی برای دستیابی به اهداف آن مشخص کرد.

وی افزود: از ابتدای انقلاب تاکنون همواره درگیر دو مسئله اساسی تولید خودروی ملی یا صنعت قطعه‌سازی قدرتمند، با استفاده از مزیت‌های نسبی کشور برای دستیابی به تراز ارزی مثبت با انجام صادرات قطعات و وصل شدن به زنجیره تامین خودروسازان خارجی بوده و هستیم.

نایب رئیس انجمن همگن قطعه‌سازان استان تهران، مهم‌ترین ساز و کار دستیابی به اهداف صنعت خودروسازی را بهره‌مندی از نیروهای انسانی کارآمد برشمرد و یادآور شد: متاسفانه در این راستا مواد و مطالب درسی، متناسب با نیازهای روز صنعت خودرو و قطعه‌سازی نیستند.

جلالی بیان داشت: در حالی که مواد اولیه‌ای همچون فولاد، مس، آلومینیوم و مواد پلاستیکی از سوی شرکت‌های مادر تخصصی داخلی تولید می‌شود، اما شاهدیم قیمت‌های فروش‌ آن‌ها را با دلار تنظیم می‌کنند؛ این در حالی است که تولیدکننده داخلی باید پیش پرداخت داشته و بعد از چند ماه مواد مورد نیاز خود را از آن‌ها تحویل بگیرد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی، قطعه‌سازان و تولیدکنندگان زنجیره تامین خودروسازان ناچارند تا قیمت‌های خود را نیز بالا ببرند، هرچند پول قطعات و تولیدات خود را گاهی اوقات ۲۰۰ روز بعد تحویل می‌گیرند، یا چک‌های صادره خودروسازان برگشت می‌خورد.

نایب رئیس انجمن همگن قطعه‌سازان استان تهران، یادآور شد: ماه گذشته دو خودروساز بزرگ کشور از رکورد تولید روزانه چهار هزار دستگاه خودرو گذشتند که جز با کمک قطعه‌سازان بزرگ و کوچک میسر نمی‌شد.

بر اساس گزارشی از ایسنا، شاغلان مستقیم زنجیره تامین خودروسازی در رده‌های یک، دو و سه از کل ۵۵۰ هزار نفر در سه موج بیکاری سال ۹۷، نزدیک به ۲۸۰ هزار نفر تعدیل یا تعلیق شده‌اند.

بخشی از نیروهای تعلیق شده با تزریق چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات در پایان سال ۹۷، به طور موقت به کار بازگشتند و برآورد شده با آغاز نهضت ساخت داخل قطعات خودرو، نزدیک به ۵۰ هزار نفر اشتغال از دست رفته تاکنون احیا شده باشد.

حدود هزار و ۲۰۰ قطعه‌ساز رسمی در کشور فعال هستند که تاکنون نزدیک به ۴۰۰ واحد آن‌ها تعطیل یا نیمه‌تعطیل شده‌ است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عقیم شدن تولید موتور بدون ارتقای استاندارد سوخت
تولید انبوه ۲۳ قطعه خودرو
شرایط تامین ورق تسهیل شود
حضور یا عدم حضور در نمایشگاه باعث داخلی‌سازی نمی‌شود
قطعه‌سازان نیازمند یاری وزارت صمت در مقابل تحریم
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: