آیا کاهش عرضه باعث رشد قیمت ورق گرم می‌شود؟
قیمت ورق گرم فولادی اروپا در 2019؛

آیا کاهش عرضه باعث رشد قیمت ورق گرم می‌شود؟

سال 2019 برای محصولات تخت فولادی اروپا سالی پرچالش بود زیرا کاهش تقاضا باعث روند نزولی قیمت شد که از سپتامبر 2018 تا اکتبر 2019 ادامه داشت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Fastmarkets MB، تقاضای ورق گرم فولادی اتحادیه اروپا در 6 ماهه نخست سال 2019 نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن کاهش 3.7 درصدی تجربه کرد، در حالی که تقاضای فولاد خام 2.7 درصد کاهش داشت.

یکی از عوامل اصلی کاهش تقاضای محصولات تخت فولادی در اروپا، رکود بخش خودروسازی بود. تولید خودرو در آلمان در 9 ماهه نخست سال 2019 نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن 9.2 درصد افت داشت؛ خودروسازی در ایتالیا نیز 20.2 درصد کاهش داشت. بخش خودرو بزرگ‌ترین مصرف‌کننده محصولات تخت فولادی در اتحادیه اروپا است که 43.2 درصد تولید واحدهای فولادی را به خود اختصاص می‌دهد.

تاثیر منفی کاهش تقاضا بر قیمت‌ها در اروپا، با افزایش واردات در پایان سال 2018 تا اوایل سال 2019 تشدید شد؛ علت اصلی افزایش واردات، معرفی سهمیه حفاظتی واردات بر اساس اولویت نوبتی توسط کمیسیون اروپا در سال 2018 بود. در نتیجه این سهمیه، سطح موجودی زنجیره تامین بالا رفت در حالی که تقاضا برای کالاهای داخلی اروپا در ادامه سال افت داشت.

روند نزولی قیمت ورق گرم فولادی اروپا باعث افت شدید حاشیه سود تولیدکنندگان شد. حاشیه سود واحدهای فولادسازی به روش قوس الکتریکی و کوره بلند اروپا معمولا همزمان تغییر می‌کردند و در پنج سال گذشته میانگین تفاوت قیمت بین هر تن قراضه و ورق گرم 220 یورو و بین هر تن فلز مذاب و ورق گرم 204 یورو بود. اما جهش قیمت سنگ آهن در سال جاری باعث افزایش چشم‌گیر هزینه تولید فلز مذاب شد.

تفاوت قیمت فلز مذاب و ورق گرم تا سپتامبر به 110 یورو بر تن افت داشت؛ این سطح تفاوت قبلا در اواخر 2015 و اوایل 2016 مشاهده شده بود که بیشتر تولیدکنندگان اروپایی دچار زیان مالی شدند. تولیدکنندگانی که از قراضه به‌عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند در سال جاری به دلیل روند نزولی قیمت قراضه، عملکرد بهتری داشتند، اما حتی سودآوری تولید ورق گرم از قراضه نیز از ماه ژوئن از بین رفت؛ زیرا تفاوت قیمت این دو محصول به زیر 200 یورو بر تن تنزل یافت.

فولادسازان اروپایی در این شرایط در تلاش برای کاهش عرضه، مجبور به کاهش تولید شدند. شرکت ArcelorMittal اولین شرکتی بود که کاهش 4.2 میلیون تنی تولید برای 6 ماهه دوم سال 2019 اعلام کرد. سایر شرکت‌های فولادی نیز با بستن کوره‌های خود یا برنامه‌ریزی تعمیر و نگهداری در آخر سال، از این رویه پیروی کردند. فعالان بازار از کافی بودن کاهش تولید برای بالا بردن قیمت محصولات تخت اطمینان نداشتند؛ اگرچه روند نزولی در اواخر اکتبر متوقف شد، اما قیمت همچنان در نزدیک کف نوسان داشت.

در اوایل نوامبر با اعلام ArcelorMittal در خصوص خروج از توافق خرید واحد Ilva در شهر بندری تارانتو در ایتالیا و توقف فوری تولید در این واحد، وضعیت به کلی تغییر کرد. ضرب‌الاجل برای تعطیلی این واحد در پایان ژانویه به زمان دیگری موکول شده است تا این شرکت با دولت ایتالیا مذاکرده کند، اما تولید این واحد کاهش داشته است و محصولات آن در بازار نقدی حضور نداشته است.

در زمانی که خریداران باید سفارش سه ماهه نخست خود را ثبت می‌کردند، تولیدکنندگان اروپایی از کاهش عرضه استفاده کردند و قیمت ورق گرم را در اواخر نوامبر و اوایل دسامبر افزایش دادند. قیمت نقدی شروع به افزایش کرد و انتظار می‌رود این روند در 3ماهه نخست سال 2020 ادامه داشته باشد.

اما در بلندمدت اگر مالکیت Ilva تغییر کند، این ریسک اندک وجود دارد که این واحد (با مدیریت دولتی) شروع به فروش ورق گرم زیر قیمت بازار کند تا جریان نقدی خود را تضمین کند (گفته شده که قبلا نیز چنین سیاستی در پیش گرفته بود) و دوباره باعث کاهش قیمت ورق گرم اروپا شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: