قیمت مواد اولیه فولادسازی در ماه‌های پایانی سال 2019، افزایش یافت
بررسی قیمت مواد اولیه فولادسازی در سال 2019

قیمت مواد اولیه فولادسازی در ماه‌های پایانی سال 2019، افزایش یافت

قیمت مواد اولیه فولادسازی در سال 2019 به ویژه در دو ماه آخر سال روند پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. با این حال، در اواخر سال، با افزایش تولید فولاد و تسهیل محدودیت‌های زمستانه فولادسازی در چین، تقاضا برای بسیاری از مواد اولیه افزایش یافت و از رشد قیمت آن‌ها حمایت کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از Fastmarkets MB، قیمت سنگ آهن در ماه‌های سپتامبر و اکتبر کاهش داشت، اما تسهیل محدودیت‌های تولید فولاد در چین باعث افزایش تقاضا برای سنگ آهن و متعاقبا رشد قیمت آن در اواخر نوامبر و دسامبر شد. قیمت قراضه فولادی در بازارهای اصلی مانند آمریکا و ترکیه مطابق با پیش‌بینی، در بیشتر مدت سال 2019 نسبت به سال گذشته عملکرد ضعیف‌تری داشت، اما این قیمت نیز سال را با روند صعودی به پایان رساند.

روند صعودی قیمت‌ها همچنین به بازار زغال‌سنگ کک‌شو نیز سرایت کرد؛ بهبود حاشیه سود واحدهای فولادسازی چین [که امکان خرید مواد اولیه با قیمت بالاتر را ایجاد می‌کرد]، در ابتدا باعث تثبیت قیمت زغال‌سنگ کک‌شو و سپس افزایش آن در ماه‌های نوامبر و دسامبر شد.

بازار مواد اولیه سال 2019 با شکستن سد باطله واله در ماه ژانویه، آغاز پرمخاطره‌ای را رقم زد. کاهش عرضه سنگ آهن از غول معدنی برزیل باعث افزایش قیمت سنگ آهن دانه‌بندی‌شده 62 درصد شده بود که در ماه مارس به 216 دلار بر تن CFR چینگ‌دائو رسیده بود و باعث کاهش حاشیه سود واحدهای کوره بلند شده بود. جهش قیمت برای برخی شرکت‌های تجاری نیز شوک بزرگی بود؛ این شرکت‌ها برای مقابله با کاهش سود در سفته‌بازی‌ها و استفاده حداکثری از فرصت‌ها، منابع مالی خود را به سمت سنگ آهن معطوف کردند.

قیمت سنگ آهن دانه‌بندی‌شده 62 درصد در 11 نوامبر با بازیابی عرضه و کاهش تقاضا، به کمترین سطح خود پس از فاجعه واله رسید. اما عرضه کلی از برزیل و استرالیا همچنان بسیار پایین‌تر از سطح 2018 باقی ماند. قیمت سنگ آهن در اواخر نوامبر دوباره به سطح 90 دلار بر تن افزایش داشت. کاهش عرضه و همچنین اعمال محدودیت بر روی انتشار ذرات معلق در چین به جای کاهش تولید فولاد از کوره‌های بلند، از دلایل اصلی این افزایش قیمت بودند که از تقاضای سنگ آهن با کیفیت برزیلی حمایت کردند.

جهش قیمت سنگ آهن در اوایل سال 2019 باعث افزایش قیمت سایر مواد اولیه فرآوری شده نیز شد. واحدهای فولادی خاورمیانه که برای کوره‌های قوس الکتریکی خود به آهن اسفنجی وابسته بودند، با افزایش قیمت گندله احیای مستقیم و آهن اسفنجی در 3ماهه دوم سال مواجه شدند. این واحدها اعلام کردند که به دلیل قیمت نسبتا پایین قراضه آهنی، در حال بررسی افزایش استفاده قراضه و کاهش استفاده آهن اسفنجی بودند؛ یکی از این واحدها واردات حجم زیادی از قراضه را برای اولین بار بررسی می‌کرد.

اما حتی قیمت قراضه نیز در اواخر سال عمدتا به دلیل افزایش تقاضای واحدهای فولادی ترکیه افزایش یافت؛ این واحدها از ماه جولای تا اکتبر قراضه را به قیمت پایین خریداری می‌کردند. افزایش مجدد قیمت ورق گرم فولادی آمریکا که رابطه نزدیکی با تغییرات قیمت قراضه این کشور در سال 2019 داشت، از قیمت قراضه داخلی آمریکا حمایت کرد؛ همچنین قیمت وارداتی ترکیه و داخلی آمریکا نیز به دلیل کاهش نرخ جمع‌آوری فصلی، افزایش داشته است.

با پایان سال 2019، سال 2020 سال جالبی برای بازار مواد اولیه خواهد بود. با وجود عملکرد قوی اخیر سنگ آهن، چشم‌انداز این ماده همچنان کاهشی است زیرا انتظار می‌رود رشد تولید فولاد خام چین در ماه‌های آینده کاهش داشته باشد. این عامل به همراه رشد محموله‌های دریایی از استرالیا و برزیل، در نهایت باعث کاهش بیشتر قیمت خواهد شد.

با وجود عوامل حمایتی برای زغال‌سنگ کک‌شو و قراضه آهنی در سه ماهه نخست سال آینده، سال 2020 برای این دو ماده نیز ضعیف‌تر خواهد بود؛ همچنین در ژانویه 2020 هزینه باربری کشتی‌های کیپ‌سایز با لایحه ممنوعیت استفاده از سوخت‌های پرگوگرد افزایش خواهد داشت. اما باید در نظر داشت که این موارد همگی تنها پیش‌بینی هستند و تجربه سال 2019 نشان داده است که امکان هرگونه تغییر در روند بازار وجود دارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
بهبود تقاضای ورق گرم در شمال چین
تولید فولاد جهان در اکتبر، 2.8 درصد کاهش داشت
هند تبدیل به واردکننده محض سنگ آهن می‌شود
فولادسازان چینی به دنبال مواد اولیه جایگزین
استفاده از زغال‌سنگ در چین در حال افزایش است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: