بومی‌سازی؛ تدبیری هوشمندانه در مقابل تحریم فلزات
بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد:

بومی‌سازی؛ تدبیری هوشمندانه در مقابل تحریم فلزات

بالندگی هر کشوری در گرو رشد و حمایت از ایده‌های نو در آن کشور است، در همین راستا اولویت جشنواره ملی فولاد و نمایشگاه بومی‌سازی در زنجیره فولاد همواره حمایت از شرکت های استارت‌آپی و دانش‌بنیان‌ها و تامین‌کنندگان مستعد کشور است و سعی خواهیم کرد تا جایی که امکان دارد زمینه برای فعالیت هر چه بیشتر آن‌ها و تقویت همکاری شان با شرکت های تولیدی در زنجیره آهن و فولاد فراهم شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان ایران بهرام سبحانی نوشت: در شرایط کنونی که حکام سلطه‌گر قصد دارند با اعمال تحریم های پیاپی بر صنعت فولاد ایران و ایجاد محدودیت‌های بین‌المللی در این صنعت اشتغال‌زا و ارزآور ایجاد اخلال کنند، وظیفه داریم با اتخاذ تدابیر هوشمندانه و تبدیل تهدیدات به فرصت زمینه را برای رونق بیش از پیش این صنعت فراهم سازیم.

یکی از ستون‌های اصلی مقابله با چنین تهدیدی ایده‌هایی هستند که از دل شرکت‌های دانش‌بنیان برمی‌خیزند. دلیل این مسئله هم به این بازمی‌گردد که نوآوری در ذات این شرکت‌ها است. اقدامات مختلفی که این شرکت‌ها در شرایط کنونی انجام داده‌اند باعث شده است که تهدید تحریم برای کشور تبدیل به فرصت جدیدی شود. در حقیقت تحریم‌ها باعث شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان شده‌اند و عرصه را برای فعالیت آن‌ها گسترده‌تر کرده‌اند. تا پیش از تحریم‌ها با توجه به اینکه کارها رویه معمول خود را طی می‌کردند و تامین قطعات و تجهیزات از خارج به سهولت قابل انجام بود به توان تامین داخلی تا به این حد توجه نمی‌شد، اما با تحریم‌های همه جانبه‌ای که صنعت کشور را تهدید کردند، تقاضا برای خدمات تامین‌کنندگان داخلی و بهخصوص شرکت‌های دانش‌محور بیشتر شد و بار صنعت بر دوش این شرکت‌ها قرار گرفت.

یکی از تشکل‌های مردم نهاد و پیشتاز در حوزه استقبال از ایده‌های نو، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و اعضای تولیدکننده آن است که نگاه غیرشعاری به بومی‌سازی و جلب مشارکت شرکت‌های برتر تأمین‌کننده دارد. تلاش‌هایی که این انجمن در چند ساله اخیر در زمینه بومی‌سازی انجام داده است، دنباله‌دار خواهد بود. جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد که سال گذشته برگزار شد و مورد استقبال هر دو طرف تولید و مصرف قرار گرفت، گوشه‌ای از تلاش‌های فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران صنعت فولاد کشور در این انجمن صنفی برای حرکت به سوی آینده بهتر صنعت فولاد و صنایع معدنی کشور است. تجربه سال گذشته این نمایشگاه باعث شد فضایی پویا برای ارتباط هر چه بیشتر اهالی این صنعت شکل بگیرد، تلاش های بومی‌سازی منسجم‌تر شدند و چشم‌اندازهای مثمرثمر برای آینده تدوین شد.

در همین راستا و در حمایت از تلاش‌های فعالان حوزه صنعت آهن و فولاد در زمینه بومی‌سازی، طی جلسات و نشست‌های متعددی که با تولیدکنندگان برگزار شد تاسیس صندوقی برای حمایت مالی از تلاش‌های بومی‌سازی و استارت‌آپ‌ها و مشارکت در سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر به عنوان یک ضرورت مطرح شد و در نهایت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اولین گام برای تأسیس«صندوق پژوهش و فناوری» را با همکاری و مشارکت شرکت‌های فولادی برداشت که ویژ‌گی‌های این صندوق در پاییز امسال طی مراسمی در ایمیدرو معرفی شد.

انجمن تولیدکنندگان فولاد سعی دارد با جلب مشارکت سایر نهادهای صنفی به افزایش سهم  تأمین داخلی دست یابد. دیدگاه ما این است که وضعیت صنعت کشور چه در زمان تحریم و چه در زمان‌های عادی تنها در شرایطی می‌تواند پویاتر شود که به ایده‌های نو مجال مطرح شدن داده شود.

با توجه به نقشی که نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد در انسجام بخشیدن به تلاش‌های بومی‌سازی در کشور دارد، فرصت مناسبی برای همه جامعه آهن و فولاد کشور فراهم شده است که در این رویداد مشارکت کنند تا شاهد صنعتی پایدار، چابک، جهانی، همراه با مزیت رقابتی و دانش‌محور باشیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
مداخله در معاملات بورس فولاد زیان‌بار است
تحریم‌ها کار را مشکل‌تر می‌کند ولی بازدارنده نیست
بومی‌سازی در قاب فولادی!
رویکردهای دومین جشنواره ملی فولاد
۱۰ تشکل صنفی به جمع حامیان دومین جشنواره ملی فولاد پیوستند
فولاد در قواره ملی!
ما پا را فراتر از بومی‌سازی می‌گذاریم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: