احیای یک هزار و ۳۵۰ واحد صنعتی تا پایان سال/ نقدینگی مهم‌ترین دغدغه صنایع
معاون وزیر صنعت وعده داد:

احیای یک هزار و ۳۵۰ واحد صنعتی تا پایان سال/ نقدینگی مهم‌ترین دغدغه صنایع

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از احیای یک هزار و ۳۵۰ واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تا پایان امسال خبر داد و گفت: تامین نقدینگی دغدغه اصلی واحدهای صنعتی کشور است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، محسن صالحی‌نیا اظهار داشت: با توجه به استقرار شهرک‌های صنعتی در نقاط مختلف، شهرک‌های بزرگی با وسعت ۲۰۰ تا ۳۰۰ هکتار تا دو هزار هکتار در کشور وجود دارند، اما ناحیه صنعتی در ابتدا با وسعتی کمتر از ۵۰ هکتار ایجاد می‌شود و در ادامه با طرح‌های توسعه‌ای گسترش می‌یابد.

وی در خصوص میزان فعال بودن ظرفیت این شهرک‌ها و نواحی صنعتی، توضیح داد: ۴۴ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی موفق به استقرار و دریافت پروانه بهره‌برداری شده‌اند که به طور عمده (تا ۹۷ درصد) آن‌ها واحدهای کوچک، دو درصد واحدهای متوسط و کمتر از یک درصد واحدهای بزرگ را شامل می‌شود.

صالحی‌نیا در مورد تعداد واحدهای جدید که اخیرا در شهرک‌های صنعتی راه‌اندازی شده‌اند، اضافه کرد: ۳۷ هزار واحد صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی، جواز تاسیس و پروانه صنعتی دریافت کرده و در حال طی کردن مراحل ساخت هستند. برخی از این واحدها در حال خرید زمین، تسطیح یا ایجاد زیرساخت و برخی دیگر درصدد ساخت سوله، خرید و نصب ماشین‌آلات برای بهره‌برداری هستند.

وی ادامه داد: این واحدها نیز به تناوب، وارد چرخه تولید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی می‌شوند که با احتساب ۴۵ هزار واحد صنعتی فعال قبلی، تعداد واحدهای فعال در شهرک‌های صنعتی به ۸۲ هزار واحد افزایش خواهد یافت. با وجود این، باید بین واحدهای ایجاد شده و واحدهای در حال ایجاد تفکیک قائل شد.

معاون وزیر صمت در خصوص اقدامات انجام شده برای فعال شدن واحدهای راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سطح کشور، تصریح کرد: از حدود ۱۰ هزار واحد صنعتی راکد مستقر در شهرک‌های صنعتی تا پایان امسال یک هزار و ۳۵۰ واحد دوباره به چرخه تولید باز می‌گردند که از این تعداد ۹۴۰ واحد صنعتی در ۹ ماه امسال عملیاتی شده و امیدواریم تا پایان امسال باقی‌مانده این یک هزار و ۳۵۰ واحد صنعتی راکد دوباره به چرخه تولید بازگردند.

صالحی‌نیا بیان کرد: با وجود این، رصد و پایش واحدها با ظرفیت مناسب کاری همیشگی است که تنها در شرکت شهرک‌های صنعتی استانی صورت نمی‌گیرد و اطلاعات دریافتی در مورد مشکلات این واحدها در مواردی مانند کمبود نقدینگی، قوانین بیمه تامین اجتماعی به کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان، شهرستان منعکس و رفع می‌شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در مورد عمده‌ترین مشکل و عامل تعطیلی و کاهش ظرفیت تولید واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی مطرح کرد: در واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی که عوامل تولید در آن فراهم است، یعنی ماشین‌آلات آماده هستند و در زنجیره تامین مواد اولیه و عرضه محصول در بازارهای داخلی و صادراتی مشتری مناسبی وجود دارد، مشکل اصلی تامین نقدینگی است. این واحدهای تولیدی نیز در دو بخش قرار می‌گیرند؛ برخی از این واحدها کالای نهایی تولید می‌کنند که در بازار داخلی مصرف و یا صادر می‌شود؛ اما کالاهای بسیاری از واحدهای کوچک و متوسط، اقلام کالایی واسطه‌ای و میانی هستند که به‌عنوان ماده اولیه در زنجیره تامین واحدهای صنعتی بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. ۷۰ درصد این واحدها که در آن مقدمات تولید فراهم است، با مشکل تامین نقدینگی مناسب مواجه هستند. علت این امر نیز رشد هزینه‌های تولید در دو سال اخیر و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها است.

همچنین این واحدها در مقایسه با سال‌های گذشته به نسبت کمتری قادر به استفاده از تسهیلات تامین سرمایه در گردش تولید بوده‌اند و این مشکلی است که باید با رشد پرداخت تسهیلات بانکی به مرور زمان رفع شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
۱۵۰۰ واحد صنعتی تعطیل شده، فعال می‌شوند
ضرورت همکاری با واحدهای تولیدی در راستای «جهش تولید»
الزامات «جهش تولید» در دوران کرونا
بیش از ۱۱۰۰ واحد صنعتی احیا شدند
بیش از ۴۰۰ بخش‌نامه تجارت فرامرزی صادر شده است
گام‌ جدی ایران در زمینه تولید موتورهای برقی
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: