حمایت دولت هلند از طرح ارتقای ایمنی سیستم‌ حمل‌‌و‌نقل محقق ایرانی

حمایت دولت هلند از طرح ارتقای ایمنی سیستم‌ حمل‌‌و‌نقل محقق ایرانی

با توجه به تحولات سریع فناوری در حوزه حمل‌‌و‌نقل، محقق ایرانی دانشگاه توئینته هلند با اجرای پروژه تحقیقاتی در زمینه «ارتقای ایمنی سیستم‌ها در حوزه حمل‌‌و‌نقل ریلی» استانداردهایی را در این حوزه عرضه کرده‌ و این پروژه از سوی کشور هلند به عنوان طرح برتر مورد حمایت قرار گرفته؛ ضمن آنکه موضوع ایمنی سیستم‌ها در برنامه درسی دانشگاه‌ها نیز وارد شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، استادیار دانشگاه صنعتی توئینته هلند و مجری طرح ایمنی سیستم‌ها، زمینه تحقیقات خود را ایمنی سیستم عنوان کرد و گفت: تحقیقات من بر ایمنی راه آهن هلند متمرکز است.

محمدرضا رجبعلی‌نژاد با بیان اینکه هلند کشور بزرگی است و از این رو در این کشور حمل‌‌و‌نقل ریلی بسیار با اهمیت است، اظهار داشت: خط راه آهن آمستردام تا پاریس به مدت دو ساعت و ۳۰ دقیقه با سرعت ۳۵۰ کیلومتر در ساعت طی می‌شود. در این مسیر حمل‌‌و‌نقل ریلی مقرون به صرفه‌تر است و مردم بیشتر از آن استقبال می‌کنند.

وی بیان کرد: هر کشوری سیستم خاص ایمنی و حمل‌‌و‌نقل دارد و در این زمینه استاندارد خاصی را می‌پذیرد تا اگر قطاری از کشورهای مختلف می‌گذرد، راننده قطار بتواند با حفظ استانداردهای ایمنی، مسیر را طی کند.

مجری طرح، استاندارد ایمنی قطارها را «Europian Rail Traffic Management System» یا ERTMS دانست و گفت: این استاندارد فاصله میان قطارها را کمتر می‌کند و سعی دارد با بهره‌وری و ایمنی بالاتر ظرفیت حمل‌‌و‌نقل را ارتقا دهد، ضمن آنکه تمامی کشورها با حداقل استانداردها بتوانند به صورت مشترک از سرویس‌های خطوط راه آهن بهره ببرند.

براساس گزارشی از ایسنا، رجبعلی‌نژاد این استاندارد را نمونه‌ای از مبحث ایمنی سیستم دانست و اظهار کرد: در صنایع دیگری مانند صنایع هواپیمایی، موضوع ایمنی سیستم بسیار سازمان یافته‌تر اجرایی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه با گسترده‌تر شدن سیستم‌های حمل‌‌و‌نقل،‌ موضوع ایمنی سیستم‌ حوزه‌های مختلف بیشتر به یکدیگر نزدیک می‌شوند، یادآور شد: مفهومی در این حوزه وجود دارد که بر اساس آن از زمانی که فرد از منزل خارج می‌شود، باید بتواند از ایستگاه اتوبوس به ایستگاه قطار برود و از آن به سایر مراکز منتقل شود و بر این اساس سیستم‌های حمل و نقل شهری به یکدیگر متصل است.

استادیار دانشگاه صنعتی توئینته هلند و مجری طرح ایمنی سیستم‌ها با تاکید بر ضرورت توجه به اهمیت ایمنی در این سیستم یکپارچه حمل‌‌و‌نقل، گفت: در این زمینه اینکه تصور شود ایمنی یکی از سیستم‌های حمل‌‌و‌نقل، ایمنی سایر سیستم‌ها را تضمین می‌کند، اشتباه است؛ چرا که وقتی دو سیستم با یکدیگر ترکیب می‌شوند، پیچیدگی‌های خاصی دارند؛ از این رو لازم است تا بر موضوع ایمنی بیشتر تمرکز شود.

این محقق با اشاره به مطالعات انجام شده در این زمینه، توضیح داد: منظور از ایمنی این است که ایمنی لازم را برای مسافر و اپراتورهای سیستم‌های حمل‌‌و‌نقل فراهم کند. ضمن آنکه ایمنی باید در کنار قابل اطمینان بودن، در دسترس بوده و ظرفیت لازم را داشته باشد؛ بر این اساس اگر سیستم حمل‌‌و‌نقلی حتی اگر ظرفیت مناسبی نداشته باشد،‌ طبق استانداردها، ایمنی سیستم قابل قبول نیست.

مجری طرح با بیان اینکه پروژه‌هایی که اجرایی شده، از طرف دانشگاه صنعتی توئنته تعریف کردم که با همکاری NS (راه آهن هلند) اجرایی شد، خاطرنشان کرد: هدف اصلی این پروژه این است که وقتی یکپارچه‌سازی انجام می‌شود و سیستم مشترک حمل‌‌و‌نقل با سایر کشورهای اطراف اجرایی می‌شود،‌ ایمنی سیستم حمل‌‌و‌نقل تامین شود و این موضوعی است که ما در این پروژه بر روی آن تحقیق می‌کنیم.

وی یادآور شد: این پروژه در این دانشگاه به عنوان پروژه مهم انتخاب شده است؛ چرا که فناوری‌هایی چون خورشیدی و خودروهای برقی به سرعت در حال پیشرفت است و اگر بخواهیم فناوری‌های نوین را به سیستم‌های فعلی اضافه کنیم، موضوع حفظ ایمنی سیستم‌ها بسیار حائز اهمیت است و این موضوعی است که در این تحقیقات به آن پرداخته می‌شود.

این محقق دانشگاه توئیته هلند به توسعه خودروهای برقی در کشورهای مختلف اشاره کرد و با تاکید بر اینکه دیر یا زود این فناوری در ایران نیز توسعه می‌یابد، اضافه کرد: در حال حاضر پمپ بنزین‌های زیادی در سطح شهرها گسترده شده است و با توسعه خودروهای برقی نیاز است تا شارژرهای مورد نیاز این خودروها نیز به پمپ بنزین‌ها اضافه شود که این امر همواره با چالش‌های ایمنی همراه است.

رجبعلی‌نژاد ادامه داد: بر این اساس هدف ما از اجرای پروژه «ایمنی سیستم‌های حمل‌‌و‌نقل» این است که چگونه سیستم دارای ضریب اطمینان لازم، ظرفیت مناسب و ایمنی کافی باشد.

وی با اشار به تغییرات مداوم در سیستم‌های حمل‌‌و‌نقل، یادآور شد: معمولا خطوط راه آهن از قدمت زیادی برخوردار است و زمانی که می‌خواهیم قطارهای پیشرفته را در کنار قطارهای قدیمی به کار بگیریم، موضوع ایمنی بسیار پیچیده می‌شود و در صورتی که از ترکیبات سیستم‌های جدید با قدیم غفلت شود، منجر به سانحه خواهد شد.

این محقق دانشگاه توئیته هلند در پاسخ به این سوال که ایمنی سیستم‌ها باتوجه به پروتکل‌ها و استانداردهای موجود چگونه تغییر می‌یابد، توضیح داد: ما در این پروژه نه تنها مبنا را بر این گذاشته بودیم که از پروتکل‌های ایمنی موجود استفاده کنیم، بلکه از استانداردهای مختلف ایمنی و استانداردهایی چون ایزو بهره ببریم.

رجبعلی‌نژاد با بیان اینکه تاکنون به این توجه می‌شد که ماشین‌آلات باید در زمان کارکرد ایمن باشد، افزود: برای این امر استاندارد ایزو ۱۲۱۰۰ تدوین شد و علاوه بر آن استانداردهای جزئی‌تری نیز ارائه شد، مثلا در خصوص طراحی کالاهای خانگی موارد را درباره میزان صدای آن و سایر عملکردها، ارائه می‌دهد. در صورتی که اگر قرار باشد کالاها و ماشین‌آلات به صورت اتوماتیک عمل کنند، استانداردهای دیگری نیاز است؛ از این رو ما تاکنون بر اساس پروتکل‌های استاندارد، ایمنی را تعریف می‌کردیم.

وی با اشاره به ایرادات استانداردهای ارائه شده، خاطرنشان کرد: معمولا تدوین و ارائه استانداردها چهار تا پنج سال به طور می‌انجامد و بعد از این مدت مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و در صورتی که ۷۰ درصد از متخصصان کشورهای مختلف به استانداردهای تدوین شده رای مثبت دهند، استاندارد پذیرفته می‌شود، در غیر این صورت نیاز به بررسی مجدد دارد.

استادیار دانشگاه هلند در عین حال با تاکید بر اینکه فناوری به سرعت در حال پیشرفت و تغییر است، اظهار کرد: بر این اساس معمولا سرعت استانداردها با توسعه فناوری همخوانی ندارند و این امر چالش‌های ایمنی را ایجاد می‌کند؛ چرا که محققان معمولا فناوری‌هایی را طراحی می‌کنند که از استاندارد جلوتر است.

رجبعلی‌نژاد اضافه کرد: بر این اساس اگر می‌خواهیم فناوری‌ها ایمن شوند، باید جلوتر از استانداردها حرکت کنیم؛ البته استانداردها، خطوط کلی هر حوزه‌ای را تعیین کرده‌اند اما این امکانات و دانش برای اینکه بتوان با پیشرفت فناوری، ایمنی را ایجاد کرد، کافی نیست.

وی ادامه داد: رفع این چالش در بیشتر کشورهای اروپایی روز به روز مسئولیت طراحان را سنگین‌تر کرده‌اند. در گذشته کافی بود که طراحان بر اساس استانداردها اقدام به طراحی کنند اما امروزه مسئولیت را به سمت طراحان می‌کشانند و به آن‌ها اعلام شده که باید با استانداردها حرکت کنند اما باز هم در برابر ایمنی کاربران مسئول هستند.

استادیار دانشگاه هلند ایمنی سیستم‌ها را یکی از چالش‌های جوامع امروز بشری عنوان کرد و ادامه داد: پروژه ایمنی سیستم‌ها یک طرح تحقیقاتی پنج ساله است.

رجبعلی‌نژاد با بیان اینکه از یافته‌های این مطالعات تغییراتی در استانداردهای سیستم ایجاد شد، یادآور شد: اولین تغییر ایجاد شده افزایش اهمیت موضوع ایمنی سیستم‌ها است، ضمن آنکه شاهد ورود موضوع ایمنی سیستم‌ها در برنامه درسی دانشگاه‌ها هستیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
خودکفایی در تولید شمش ریل
ایجاد مراکز صنعتی باید مبتنی بر شبکه ریلی باشد
رکورد جدید حمل و نقل محصول
اختلال در حمل و نقل آلومینیوم با اعتصاب راه‌آهن کانادا
افزایش چشمگیر حمل ریلی مواد معدنی در شرکت گل‌گهر
تشکیل کارگروه مشاوره حمل و نقل پیشرفته
شاخص بالتیک، در انتظار یک محرک قوی برای صعود
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: