رشد 25 درصدی صادرات در سالگرد تاسیس منطقه ویژه خلیج فارس

رشد 25 درصدی صادرات در سالگرد تاسیس منطقه ویژه خلیج فارس

24 دی ماه، سالگرد تاسیس منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر خلیج فارس است. سال جاری این منطقه با رشد 25 درصدی صادرات، نقطه عطفی در فعالیت‌های خود را رقم زد. این منطقه اکنون برنامه افزایش ظرفیت حمل و بارگیری به 20 میلیون تن رو پیش رو دارد. به این ترتیب انتظار می‌رود در آینده ای نزدیک این منطقه به عنوان شاهراه صادرات محصولات معدنی و استقرار صنایع تبدیل شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر خلیج فارس، 24 دی ماه سال 76 با نام منطقه ویژه معادن و فلزات بر اساس مصوبه هیات وزیران تاسیس شد.

این منطقه شهریور سال 84 به منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و سپس با اضافه شدن عبارت اقتصادی در ابتدای سال 88 به "منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس" تغییر نام داد.

اهداف منطقه

فراهم آوردن شرایط جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و هدایت آن‌ها در جهت احداث واحد‌های صنعتی و معدنی صنایع انرژی‌بر و فرآوری مواد معدنی را می‌توان از اهداف اصلی این منطقه نام برد. همچنین توسعه اقتصادی، افزایش فرصت‌های شغلی، افزایش و توسعه فناوری‌های مدرن حوزه تولید، مهارت‌های مدیریتی، ارتقای کیفیت تولیدات و افزایش توان صادرات به منظور رقابت در بازارهای جهانی در شمار دیگر اهداف ترسیم شده منطقه است.

با وجود محدودیت‌های کشور در سرمایه‌گذاری، این منطقه طی سال 98 موفق به جذب سرمایه‌گذاران شد.

از طرح‌های مهم جذب شده این منطقه می‌توان به طرح تولید فروآلیاژ و کورد وایر، طرح تولید اسید فسفریک، طرح تولید فرو سیلیس، طرح تولید ایستگاه‌های تقلیل فشار، طرح تقطیر نفت سفید و تولید حلال‌های نفتی، طرح انتقال، ذخیره‌سازی و صادرات اسید سولفوریک شرکت صنایع ملی مس ایران نام برد.

طرح‌های در دست اقدام

از سوی دیگر هفت طرح توسعه در دست اقدام قرار دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به "عملیات توسعه اسکله تخلیه و بارگیری مواد معدنی از 12 میلیون تن به 20 میلیون تن" و همچنین "احداث نیروگاه برق سیکل ترکیبی با ظرفیت 1000 مگاوات جهت تامین برق واحدهای صنعتی و مصارف شبکه استان و کشور" اشاره کرد.

3.8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری

بنابر این گزارش، کل سرمایه‌گذاری‌ها در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس تاکنون بالغ بر سه هزار و 872 میلیون دلار در طرح‌های در حال بهره‌برداری بوده است.

همچنین با اجرای پروژه‌های زیرساختی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، جذابیت این منطقه برای سرمایه‌گذاران خارجی افزایش یافته است. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس تلاش می‌کند با برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت، آب، برق و گاز مورد نیاز سرمایه‌گذاران را در حد مطلوب مهیا سازد.

در حال حاضر ۱۷ شرکت عمدتا در حوزه‌های فولاد و آلومینیوم و محصولات پتروشیمی در حال تولید محصول در این منطقه هستند و از سوی دیگر، ۱۸ کارخانه و طرح جدید نیز در حال اجرا است. همچنین در حال حاضر برای 11 سرمایه‌گذار دیگر نیز مراحل و تشریفات قانونی واگذاری زمین به آن‌ها در حال انجام است.

رشد 25 درصدی صادرات طی 9 ماهه امسال

میزان صادرات مواد معدنی، نفتی و تولیدات شرکت‌های مستقر در منطقه طی 9 ماهه اول سال 1398 از نظر مقدار صادرات حدود 7.2 میلیون تن معادل 2.5 میلیارد دلار است که نسبت به کل سال 97 به میزان 25 درصد در مقدار و 35 درصد در ارزش صادرات افزایش یافته است.

منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر خلیج فارس با وسعتی حدود چهار هزار و 500 هکتار در چهار سایت جنوبی، میانی، شمالی و توسعه به لحاظ جغرافیایی تقسیم شده است.

در 2000 هکتار از این گستره، طرح‌ها عملیاتی شده است و شرکت‌های سرمایه‌گذار در حال اجرا یا بهره‌برداری طرح‌های مورد نظر هستند. همچنین دو هزار و 500 هکتار دیگر در حال آماده‌سازی زیرساخت‌ها است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
اولویت ما مقابله با ویرس کروناست
صادرات ۸۵ میلیارد دلاری به کشورهای همسایه
بازاریابی سنتی منسوخ شده است
منطقه خلیج فارس، قطب تولید فولاد و آلومینیوم کشور
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: