راهکار مقابله با تحریم دوباره فولادی‌ها، گسترش صنایع پایین‌دستی است
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل:

راهکار مقابله با تحریم دوباره فولادی‌ها، گسترش صنایع پایین‌دستی است

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی گفت: تحریم‌های جدیدی که روز شنبه توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام شده‌اند، از نظر تاثیرگذاری، تفاوتی با تحریم‌های بهار امسال ندارند. این همان تحریم‌های تکراری و دور باطل تحریم‌های فولادی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، امیرحسین کاوه با اشاره به ارزش صادراتی آهن و فولاد اظهار داشت: با اینکه سهم عمده صادرات فلزی کشور مربوط به صنعت فولاد است، اما از آنجایی که آهن و فولاد به‌صورت خام صادر می‌شوند، میانگین بهای صادراتی آن‌ها نسبت به سایر فلزات کمتر و به‌ازای هر تن، حدود ۴۳۰ دلار است.

توازن‌بخشی به زنجیره فولاد

کاوه با انتقاد از صادرات خام آهن و فولاد گفت: ما می‌توانیم با تغییر راهبرد در صنایع فلزی و به‌ویژه فولاد، به‌جای صادرات خام محصولات بالادستی این صنعت، آن‌ها را به‌عنوان مواد اولیه در اختیار صنایع تکمیلی قرار دهیم و سپس محصول نهایی را صادر کنیم.

وی مسئله اصلی صنعت فولاد کشور را عدم توازن زنجیره فولاد دانست و توضیح داد: محصولات عمده ما در صنایع بالادستی فولاد، شامل شمش، بیلت و اسلب است و در پایین‌دست نیز محصولاتی مانند ورق فولادی، لوله و پروفیل تولید می‌کنیم. با این حال، با وجود اینکه ارزش افزوده صنایع پایین‌دستی بیشتر است، حجم تولید در این بخش کم است.

یارانه انرژی از کشور خارج می‌شود

کاوه با اشاره به دریافت یارانه انرژی در صنایع بالادست فولاد گفت: این یارانه عامل حجم بالای تولید در حوزه بالادستی فولاد است. در واقع صادرات شمش فولاد، بیلت و اسلب علاوه بر اینکه ایرادات خام‌فروشی را دارد، به دلیل یارانه پنهان انرژی نیز محل اشکال است.

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی افزود: در صنایع فلزی، این کالاهای خام هستند که در دایره تحریم‌ها قرار گرفته‌اند. تبدیل این محصولات خام به محصول نهایی و افزایش تولید در صنایع تکمیلی بعدی، کمک می‌کند از این مرحله عبور کنیم.

چالشی برای جابه‌جایی به صنایع تکمیلی فولاد نداریم

وی درباره ظرفیت صنایع تکمیلی فلزی در کشور توضیح داد: ظرفیت این صنایع، چندین برابر صنایع بالادستی است و در شرایط تحریم، چالشی برای جابه‌جایی به این بخش نداریم. احتمالاً این تحریم‌ها میزان صادرات خام فولاد را کاهش دهد. به‌دنبال این کاهش، قیمت این محصولات که ماده اولیه صنایع تکمیلی هستند نیز در داخل، کاهش می‌یابد و موجب رونق تولید در بخش پایین‌دست می‌شود.

کاوه با اشاره به وضعیت تولید ورق فولادی گفت: حجم تولید ورق فولاد در کشور بین ۶ تا هفت میلیون تن است. این در حالی است که ظرفیت صنایع تکمیلی برای تولید ورق فولادی حدود ۱۸ میلیون تن است.

بر اساس گزارشی از ایرنا، وی در ادامه درباره امکان صادرات این محصولات با وجود تحریم‌ها گفت: کشورهای همسایه، خریداران واقعی و روزانه محصولات فولاد ایران هستند. این کشورها فارغ از مسائل سیاسی-تحریمی قادر هستند محصولات ما را خریداری و مصرف کنند. در نتیجه، اهمیت به روابط تجاری با دیگر کشورهای همسایه در دور جدید تحریم‌ها، بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. یکی از میان‌برهای این تجارت سودآور، معاملات تهاتری است که می‌توانند باطل‌السحر تحریم‌های ظالمانه باشد.

تنوع‌بخشی به محصولات در حلقه تنگ تحریم‌

کاوه درباره تاثیر تحریم‌ها بر صنعت فولاد کشور گفت: می‌توانیم در شرایط تحریم تصمیم بگیریم به‌جای صادرات محصولات بالادستی، آن‌ها را به محصولات تکمیلی که تحریم نیستند و ارزش افزوده بیشتری دارند، تبدیل کنیم. انتقال به محصولات تکمیلی در صنعت فولاد، راهکاری است که با توجه به اینکه حلقه تحریم‌ها تنگ‌تر می‌شود، علاوه بر تنوع‌بخشی به تولیدات این صنعت، تحریم‌پذیری آن‌ها را نیز غیرممکن می‌کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
ضرورت نقش‌آفرینی بنگاه‌های اقتصادی در کنار دولت
سه خواسته تولیدکنندگان لوله و پروفیل کشور از وزیر صمت
دوری از خام‌فروشی، بزرگ‌ترین دستاورد در رونق تولید
صادرات شمش و تولیدات فولادی به ۷.۷ میلیون تن رسید
صدور بیش از ۵.۲ میلیون تن فولاد در ۹ ماه امسال
تحریم‌ها کار را مشکل‌تر می‌کند ولی بازدارنده نیست
لزوم حصول توافق میان صنایع بالادست و پایین‌دست زنجیره فولاد
صدها کامیون مواد معدنی صادراتی ایران در مرزها معطل شده‌اند
احتمال کاهش قیمت در صنایع پایین‌دست فولاد وجود دارد
رونق صنعت لوله‌سازی در تسهیل صادرات است
گروه صنعتی سدید در خدمت پروژه ملی خط لوله گوره – جاسک
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: