صادرات ایران به کویت دو برابر شد
نایب رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران:

صادرات ایران به کویت دو برابر شد

نایب رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران در مورد روند تجاری ایران و کویت گفت: بیشتر صادرات ما به این کشور مصالح ساختمانی و مواد غذایی است و روند صادرات ما هم در دو سال گذشته دو برابر شده است. ضمنا در زمینه واردات نیز بیشترین محصول واردتی ایران از کویت در زمینه ماشین‌آلات است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سیدمصطفی موسوی گفت: اگر ایران بتواند به پروژه جزیره بوبیان ورود کند، می‌تواند مناطق آزاد اروند و «خورزبیر» را به هم متصل و قطب اقتصادی ایجاد کند.

وی در مورد روند تجاری ایران و کویت افزود: این روند در حال افزایش است و بیشترین گزینه تاثیرگذار در این موضوع شرایط اقلیمی و خویشاوندی با ایران است به طوری که 30 درصد اهل کویت از تبار ایرانی بوده که از قشر مرفه این کشور محسوب می‌شوند و 40 درصد جمعیت آن نیز شیعه هستند و این به نوعی باعث کشش به سمت کالاهای ایرانی می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران اشاره کرد: بیشتر صادرات ما به این کشور مواد غذایی و مصالح ساختمانی است و روند صادرات ما هم در دو سال گذشته دو برابر شده است؛ بیشتر واردات ما هم ماشین‌آلات است.

موسوی ادامه داد: با این وجود در روند تجاری ما با کویت کمی مشکل وجود دارد که دلیل آن وضعیت بسته کویت است و این بیشتر در عدم اعطای ویزا به بازرگانان مشاهده می‌شود که این مسئله تجارت با کویت را سخت‌تر کرده است به طوری که اتاق مشترک ایران و کویت دو بار درخواست ملاقات با سفیر این کشور کرده که تاکنون پاسخی دریافت نکرده است.

وی گفت: این افزایش تجارت با سعی و تلاش خود بازرگانان صورت گرفته است. البته ما در اعطای ویزا به کویتی‌ها بسیار راحت عمل می‌کنیم اما عکس‌العملی از کویتی‌ها مشاهده نمی‌کنیم و به طوری که گرفتن ویزا تا یک سال هم طول می‌کشد مگر اینکه افرادی در کویت اقامت داشته و تردد کنند.

نایب رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران افزود: در حال حاضر حجم صادرات ما 250 میلیون دلار است که اگر موانع برطرف شود تا یک میلیارد دلار هم ظرفیت افزایش وجود دارد. اگر توافق‌نامه سه‌جانبه‌ای بین ایران، عراق و کویت امضا شود تا کالاهای ترانزیت شده از آسیای میانه به مقصد کویت از طریق ایران و مرز شلمچه منتقل شود، این مهم محقق خواهد شد که البته نیاز به رایزنی و دیپلماسی اقتصادی دارد.

موسوی با اشاره به نقش برخی کشورها در روند تجاری ایران و کویت اضافه کرد: کویت همیشه تلاش کرده است که نقش تنش‌زدایی در منطقه داشته باشد اما در مبادلات تجاری محافظه‌کار است یعنی سعی می‌کند آمریکا و عربستان را ناراحت نکند. البته تا امروز هیچ‌گونه ایرادی در تجارت با ایرانی‌ها گرفته نشده است اما شاهد شیطنت و سنگ‌اندازی عربستان نیز هستیم.

وی با اشاره به همکاری دو کشور در بخش انرژی یادآور شد: جزیره «بوبیان» متعلق به این کشور است که در حد فاصل سه کشور ایران، کویت و عراق قرار دارد. این جزیره به مدت 99 ساله در اختیار چینی‌ها قرار گرفته و این باعث افزایش ساخت و ساز و البته تقاضا برای مصالح ساختمانی ایران نیز شده است. اگر ایران بتواند در این پروژه ورود کند می‌تواند مناطق آزاد اروند و «خورزبیر» را به هم متصل و قطب اقتصادی ایجاد کند که در موضوع انرژی نیز ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد.

بر اساس گزارشی از ایلنا، نایب رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران، ادامه داد: متاسفانه وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت اقدامات قابل توجهی در این موضوع نداشته به طوری که در حال حاضر مرکز ثقل سیاست اقتصادی وزارت امور خارجه در منطقه متمرکز بر سه کشور عمان، قطر و عراق است و در سیاست‌های جدید این وزارتخانه از کویت غفلت شده است.

موسوی تصریح کرد: با وجود آنکه دیپلماسی اقتصادی خوبی با قطر و عمان داریم، با کویت این‌گونه نیست در حالی که کویت مصرف‌گراترین کشور منطقه است که بالاترین ارزش پولی دنیا را دارد و این می‌تواند ارزش‌افزوده خوبی برای ما داشته باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: