ممنوعیت صادرات آهن اسفنجی جوسازی شرکت‌های کوچک است
تقی زاده، مدیرعامل شرکت گل گهر

ممنوعیت صادرات آهن اسفنجی جوسازی شرکت‌های کوچک است

ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر ممنوعیت صادرات آهن اسنجی به «اخبار فلزات» گفت: ممنوعیت صادرات آهن اسفنجی به آن صورت که در رسانه ها مطرح شده است، صحت ندارد: بلکه از شرکت های تولیدکننده خواسته شده است که در صادرات آهن اسفنجی تاخیر کنند.

وی ادامه داد: در این خصوص قرار است که جلسه ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شود و معایب این ابلاغیه گوشزد شود.

تقی زاده در مورد معایب تاخیر در صادرات و مصرف آهن اسفنجی بیان کرد: صادرات آهن اسفنجی نمی تواند ممنوع شود، چرا که اگر واحدهای تولید آهن اسفنجی با ظرفیت کامل خود تولید کنند، محصول آنها مازاد بر نیاز مصرف کشور خواهد بود و چاره ای جز صادرات نخواهند داشت. به ویژه آنکه خط دوم آهن تولید آهن اسفنجی مجموعه گلگهر در در آبان ماه به بهره برداری خواهد رسید و روزانه حدود 5 هزار تن دیگر به ظرفیت کشور اضافه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گلگهر به وضعیت اخیر بازار فولاد اشاره کرد و اظهار داشت: در چند روز اخیر بهای شمش فولاد به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و با توجه به اینکه قیمت آهن اسفنجی نیز از شمش تبعیت می کند، بهای آن افزایش یافته است. بنابراین جوسازی هایی در کشور از سوی برخی از شرکتها به وجود آمده است.

وی در ادامه گفت: در میان تمام محصولات زنجیره فولاد، آهن اسفنجی تنها محصولی است که نمی توان آن را در انبار نگه داشت. چرا که اگر این محصول را نتوان صادر کرد و یا اینکه در بازار داخل به فروش و مصرف نرسد، در مجاورت با هوا ظرف مدت 10 تا 15 روز اکسید شده و در صورت بارش، از بین می رود و دیگر تولید آن ممکن نخواهد بود. بنابراین آهن اسفنجی همانند سایر محصولات زنجیره فولاد قابل نگهداری نیست و باید به صورت داغ مصرف شود.

تقی زاده در خصوص مصرف آهن اسفنجی در کشور نیز بیان داشت: مصرف آهن اسفنجی در کشور در حدی نیست که بتواند همه تولید داخلی را پوشش دهد. بنابراین بعید به نظر می رسد که چنین ابلاغیه ای، از این به بعد اعمال شود. این فضای به وجود آمده از سوی واحدهای کوچک است که جو سازی می کنند.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گلگهر به تمایل شرکتهای تولیدکننده آهن اسفنجی برای تامین بازار داخلی اشاره کرد و افزود: هم اکنون نیز این محصول صادر می شود و صادرات آن نیز ارزان تر از بازار داخلی است. در صورتی که شرکتی در داخل تمایل داشته باشد تا به هر میزان آهن اسفنجی را خریداری کند، شرکت های وابسته به گلگهر پاسخگوی نیاز آنها خواهند بود. البته به شرط اینکه محصول را نقداً و یا به صورت اعتبار خریداری کنند. شرکت های تابعه گلگهر حاضر هستند که به عنوان اولین شرکت از صادرات آهن اسفنجی جلوگیری کنند مشروط بر اینکه تقاضای داخلی موجود باشد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عدم مشتری‌مداری، ضعف عمده دانشگاه‌ها در آموزش نیروی انسانی
معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی
گندله و کنسانتره سنگ آهن گل‌گهر در بورس کالا پذیرش شد
برجام، جذب سرمایه‌گذاری خارجی را تسهیل کرد
میانگین تولید آهن اسفنجی کشور، 14 درصد رشد داشت
هیچ‌گونه ماده معدنی خامی از کشور صادر نخواهد شد
بازار مشکل اصلی صنعت فولاد است نه آهن اسفنجی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد سیرجان ایرانیان
 نمایشگاه کانمین 2019
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هشتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: