آغاز عملیات اجرایی بزرگ‌ترین طرح تولید مواد اولیه آلومینیوم و فولاد در لامرد

آغاز عملیات اجرایی بزرگ‌ترین طرح تولید مواد اولیه آلومینیوم و فولاد در لامرد

عملیات اجرایی کارخانه بزرگ ۵۰۰ هزار تنی تولید کک نفتی کلسینه (CPC) و دیگر فرآورده‌های پایه صنایع آلومینیوم و فولاد در منطقه ویژه اقتصادی لامرد آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، فریدون فدایی دولت، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد در آیین آغاز عملیات اجرایی این طرح بزرگ که سرمایه‌گذار و مجری آن بخش خصوصی است، گفت: تامین مواد اولیه فولاد و آلومینیوم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که با تکیه بر توان مهندسی و اجرایی، طرح جامع مطالعاتی احداث کارخانه ۵۰۰ هزار تنی تولید کک نفتی کلسینه (CPC) و دیگر فرآورده‌های پایه صنایع آلومینیوم و فولاد تهیه شد.

مجری طرح صنایع انرژی‌بر لامرد و پارسیان بیان کرد: اجرای این طرح با مشارکت بخش خصوصی در شرایطی که دشمنان و نظام سلطه درصدد تحریم صنایع فلزی کشور هستند، حاکی از عزم صنعت‌گران برای نقش‌آفرینی فعال در توسعه اقتصادی کشور و بهره‌مندی از ظرفیت بی‌بدیل این منطقه اقتصادی است.

وی ضمن برشمردن مزایای منطقه ویژه اقتصادی لامرد برای تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران، مطرح کرد: هرکدام از ظرفیتها و قابلیت‌های منطقه ویژه لامرد به عنوان یک راهبرد جدید می‌تواند تعریف شود و اهداف ذاتی تشکیل مناطق ویژه یعنی رونق اقتصادی و افزایش ظرفیت تولیدی کشور با تکیه بر توانمندی‌های داخلی، افزایش توان صادراتی، محرومیت‌زدایی و اشتغال پایدار، بهبود وضعیت معیشتی مردم را تحقق سازد که این منطقه در پرتو همکاری‌ها و حمایتهای رئیس هیئت عامل ایمیدرو، استاندار فارس، نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی، در کانون توجه ملی قرار گرفته است.

مشاور اقتصادی و سرمایه‌‌گذاری رئیس هیئت عامل ایمیدرو در ادامه تلاش مدیریت این کانون صنعتی را معطوف قرار دادن ظرفیت‌های نهفته در معادن غنی مبتنی بر رهیافت مطالعات دقیق عنوان کرد و افزود: طرح تولید انرژی کشور در این منطقه ویژه با توجه به شرایط مناسب مورد تایید وزارت نیرو مورد بازبینی و به عنوان نقشه راه جدید به سرمایه‌گذاران متقاضی معرفی شود.

فدایی دولت عنوان کرد: با توجه به اینکه آلومینیوم جنوب به مرحله بهره‌برداری رسیده و در آینده با تکمیل چرخه تولید این کارخانه، 150 هزار تن آلومینیوم مذاب برای تولید انواع ورق‌های عریض، صنایع آلیاژی، پروفیل آلومینیوم، قطعات خودرو و دیگر صنایع مرتبط با این فلز گرانبها در دسترس است، علاوه بر طراحی و تدوین بسته‌های سرمایهگذاری مرتبط در این حوزه، با رایزنیهای به عمل آمده از ظرفیت‌های سندیکای آلومینیوم ایران نیز برای تبیین قابلیتهای سرشار این منطقه استفاده می‌شود.

در ادامه این عملیات، حسینی سرمایه‌گذار طرح مزبور با تقدیر از پیگیری و مساعدت مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد، بیان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها، مقرر بود این طرح در نقطه دیگری عملیاتی شود اما با درخواست و حمایت‌های مدیرعامل این مجموعه و همچنین ارزیابی دقیقی که از مزیت‌ها و مشوق‌های منطقه ویژه اقتصادی لامرد صورت گرفت، لذا تصمیم شرکا بر این شد تا این طرح در منطقه لامرد اجرا شود.

به گفته وی، با احداث این کارخانه، که در فاز نخست موجبات اشتغال‌زایی برای 500 نفر به صورت مستقیم را فراهم می‌کند، دغدغه‌های سرمایهگذاران در تامین CPC (کک نقتی کلسینه) را برطرف ‌می‌کند و همچنین این حجم تولید می‌تواند بخش اعظمی از نیاز کشور را تامین کند.

این سرمایه‌گذار با بیان اینکه مواد اولیه فاز نخست این کارخانه در کشور قابل تامین خواهد بود، اضافه کرد: حدود 120 میلیون یورو اعتبار اولیه برای احداث این کارخانه است و این مبلغ به طور کامل توسط شرکا تامین می‌شود.

لازم به ذکر است، کک نفتی کلسینه شده (CPC) در صنایع آلومینیوم و فولاد و سایر صنایع کاربرد فراوان دارد.

منطقه ویژه اقتصادی لامرد از زیرمجموعه‌های ایمیدرودر جنوب استان فارس واقع شده است که میزبان صنایع آلومینیوم جنوب، نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی، نیروگاه سیکل ترکیبی ۹۳۰ مگاواتی، کارخانه‌های تولید سنگ مصنوعی و آسفالت است .

علی‌رغم محدودیت‌های منابع در کشور با پیگیری‌های انجام شده، ناوگان حمل‌ونقل منطقه ویژه اقتصادی لامرد به روز می‌شود و به زودی طرح‌های جدید ساختمان‌های درمانگاه، آتش نشانی، روشنایی، فضای سبز و چند پروژه دیگر به منظور تکمیل زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی لامرد به مرحله اجرا در می‌آید و با توجه به افزایش حجم ترانزیت‌ها به این منطقه، ارتقا راه‌های ارتباطی در اولویت مدیران ارشد قرار دارد.

در طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی لامرد نیز تولید شمش منیزیم، فولاد، آلومینیوم و صنایع مرتبط با پاییندست، نیروگاه‌های برق و صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، سیمان و استقرار صنایع مادر پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بازار ظروف آلومینیومی بسیار رقابتی شده است
افتتاح اسکله 5 پارسیان در بهمن ماه/اتمام عملیات احداث اسکله 5 پارسیان
حمایت ایمیدرو از سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی لامرد
همپای توسعه لامرد، مبادلات گمرکی و  تجاری رشد یافت
بهره‌برداری از کارخانه آلومینیوم لامرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: