این صنعت روئین‌تن نیست!

این صنعت روئین‌تن نیست!

بر اساس آمار، در حال حاضر ذخایر قطعی روی جهان حدود 230 میلیون تن است که در این میان سهم ایران به حدود 12 میلیون تن می‌رسد و معادل 5.2 درصد از کل ذخایر جهانی را شامل می‌شود. ذخیره قطعی، احتمالی و امید بخش پنج معدن بزرگ روی شامل معادن مهدی‌آباد، انگوران، عمارت، کوشک و گوشفیل نیز 17 میلیون تن محاسبه شده است.

تولید معدنی جهانی روی در سال 2018 حدود 13 میلیون تن بود و سهم ایران حدود 1.2 درصد است که اختلاف زیادی با نسبت ذخایر معدنی ایران به ذخایر جهانی دارد. اگر سهم 5.2 درصدی ایران از ذخایر جهانی را در نظر بگیریم، تولید روی کشور تولید روی کشور باید در حدود 670 هزار باشد؛ با این حال، ظرفیت تولید واحدهای تولیدکننده شمش روی در ایران به 480 هزار تن در سال می‌رسد و 160 هزار تن در سال شمش روی تولید می‌شود. بنابراین پرسش‌ مهمی که پیش روی ما قرار می‌گیرد این است که چرا با وجود ذخایر عظیم فلز روی در کشور، تناسبی میان میزان مواد اولیه، ظرفیت نصب شده و تولید سالانه وجود ندارد؟

اوایل دهه 70 یعنی حدود 25 سال قبل، واحدهای بسیاری بر اساس تکنولوژی بومی توسعه یافته، بر مبنای خاک اکسیدی پرعیار معدن انگوران احداث شدند. اکنون با توجه به اینکه معدن پرسود انگوران روزهای پایانی حیات خود را سپری می‌کند، تمام واحدهای تولیدی که پیش‌تر بر اساس خاک اکسیدی این معدن طراحی شده‌ بودند را با چالش مواجه کرده است، از این رو بسیاری از این واحدهای تولیدی توجه خود را به معادن اکسیدی در کشور ترکیه معطوف کردند تا از طریق واردات خاک معدنی، به فعالیت خود ادامه دهند. با این حال، آمارهای جهانی حکایت از کمبود منابع خاک اکسیدی جهان دارد و هشدار می‌دهد که دیر یا زود این ذخایر به اتمام خواهند رسید. کارشناسان به تولیدکنندگان شمش روی توصیه می‌کنند که به جای توقف تولید، بهتر است فرآیند تولیدی کارخانه‌های خود را بر اساس خاک سولفیدی به‌روزرسانی کنند؛ اما به دلیل هزینه بالای احداث واحد تشویه و معضلات تامین تجهیزات و ماشین‌آلات مربوطه، به نظر می‌رسد باید به مرور شاهد خروج برخی شرکت‌های تولیدکننده شمش روی از این صنعت باشیم.

کمبود مواد اولیه ارتباط مستقیمی با بحث اکتشافات در کشور دارد. در واقع، عدم سرمایه‌گذاری دولت در زمینه اکتشافات معدنی، شرکت‌های تولیدکننده شمش روی را با مشکل تامین مواد اولیه مواجه کرده است. در حالی که واحدهای تولیدکننده زیادی در این سال‌ها توانسته‌اند از عدم آینده‌نگری دولت استفاده کنند و مجوز فعالیت بگیرند. به این ترتیب، در شرایطی که پیش‌بینی می‌شد تا صنعت روی با کمبود شدید مواد اولیه مواجه شود، دولت با صدور کارشناسی‌نشده این مجوزها، عملا باعث شد تا تقاضا برای مواد معدنی انگوران افزایش یابد و تولیدکنندگان روی متناسب با میزان خاک روی دریافتی، حجم تولید خود را به کمتر از ظرفیت اسمی کاهش دهند.

صادرات محصولات شمش روی نیز با چالش‌ها و موانع اساسی روبه‌رو بوده و هست. در یک طرف ماجرا، دولت با بی‌برنامه‌گی و عدم ارائه استدلال، صادرات شمش روی را به نوعی ممنوع کرده است و در مقابل، تولیدکنندگان با استناد به آمار تولید و مصرف داخلی شمش روی، 70 درصد آن را مازاد می‌دانند و معتقد هستند که عمده شمش تولیدی خود را باید در بازارهای بین‌المللی به فروش برسانند، در غیر این صورت، ورشسکت خواهند شد. بنابراین تولیدکنندگان شمش روی برای جلوگیری از ضرر احتمالی از عدم صادرات، باید میزان تولید خود را به پایین‌ترین حد ممکن کاهش دهند.

در صنعت روی علاوه بر چالش‌ تامین مواد اولیه و ممنوعیت‌های صادراتی، باید به تعلل دولت در بهره‌برداری از معادن جدیدی مانند معدن مهدی آباد نیز اشاره کرد که به نوعی «پاشنه آشیل» این صنعت بوده و به مسائل فوق دامن زده است. با این حال، اگر سیستم دولتی به جای بی‌برنامگی و انفعال، سرمایه‌گذاری بلندمدت در زمینه اکتشافات معدنی را در دستور کار قرار می‌داد، حتما امروز شرایط بهتری بر صنعت روی کشور حاکم بود.

یادداشت: جواد کاوندی

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
ترکش نوسان قیمتی روی به صنعت گالوانیزه برخورد می‌کند
عدم صادرات شمش روی عامل رکود اقتصادی است
تعطیلی واحدهای شمش روی فاجعه‌بار خواهد بود
افزایش تولید شمش روی شبیه به یک شوخی است
مسئولان باید به زنجیره ارزش تولید توجه ویژه‌ای داشته باشند
فعال‌سازی ظرفیت‌های بلاتکلیف در دستور کار قرار دارد
بانک‌ها کمر تولید را شکسته‌اند
هلدینگ سرمایه‌گذاری معادن و فلزات به جمع تولیدکنندگان سرب و روی کشور پیوست
اکتشاف معادن بر پایه هزینه استوار است
دولت معادن در حال غرق شدن را نجات دهد
راه نجات صنعت سرب و روی اکتشافات جدید است
جای خالی تکنولوژی در صنعت سرب و روی کشور
دولت باید پاسخ‌گوی وضعیت کنونی صنعت سرب و روی باشد
معدن مهدی‌آباد، تجلی‌گاه همکاری دولت و بخش خصوصی است/صنعت سرب و روی کشور جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: