نقش بلاک چین در آینده ارتباطات و روابط عمومی
نادر خطیبی، کارشناس حوزه روابط عمومی و تبلیغات

نقش بلاک چین در آینده ارتباطات و روابط عمومی

هنگامی که ساتوشی ناکاموتو اولین ارز رمزنگاری جهان (بیت کوین) را ایجاد کرد، یک پروتکل شگفت‌انگیز به نام بلاک چین را نیز به عنوان بستر امن اطلاعات مالی آن بوجود آورد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، دکتر نادر خطیبی، کارشناس حوزه روابط عمومی و تبلیغات نوشت: فناوری بلاک چین بسیار بیشتر از یک سیستم ارتباط و ارسال اطلاعات ساده است. می‌توان گفت فناوری بلاک چین این امکان را فراهم ساخته که اطلاعات، تراکنش‌ها و داده‌های مورد نظرمان را به صورت رمزگذاری شده ارسال و دریافت کنیم.

واقعیت و ذات ایده بلاک چین نه تنها در معاملات و مسائل اقتصادی و مالی قابل استفاده است، بلکه در هر صنعت دیگری نیز می‌توان از آن استفاده کرد

یکی از جالب ترین ویژگی‌های بلاک چین این است که هیچ شخص یا مقام واحدی کنترلی بر آن ندارد. در عوض، بررسی و تایید اطلاعات به صورت آنلاین انجام می‌شود که آن را غیرمتمرکز می‌سازد. این پروتکل مزایای فراوانی را به همراه می‌آورد مثل شفافیت، سرعت و امنیت.

همانطور که گفته شد بلاک چین غیرمتمرکز است. یعنی همه به داده‌ها دسترسی دارند (به جز بلاک چین‌های خصوصی که توسط شرکت‌ها ایجاد شده‌اند). این بدان معنی است که به محض این که یک تراکنش، یا داده و اطلاعات پردازش و تایید می‌شود، بلافاصله بر روی بلاک چین برای همه کاربران قابل مشاهده است.

تعریف بلاک چین؛ چرا به این نام خوانده می‌شود

ساده ترین تعریف این است که بلاک چین از دو کلمه بلاک (کانتیر، بسته) و چین به معنای (زنجیره) تشکیل شده است. برای مثال در دنیای واقعی یک کانتینر را در نظر بگیرید که تعدادی جعبه را از نقطه ای به نقطه دیگری می‌برد. یعنی هر کانتینر چندین جعبه حمل حاوی اطلاعات حمل می‌کند. کانتینرهای حاوی جعبه‌های اطلاعات بصورت زنجیروار و متصل به هم شبیه واگن‌های یک قطار مرتبط و در حرکت هستند، حال تصور کنید که کانتینر اول به مقصد خود رسیده است. در دنیای رمزنگاری این بدان معنی است که بلاک تایید شده و سپس برای همه قابل مشاهده است. این روند برای هر بلاک یکسان است. بعنی به محض تایید اطلاعات، تراکنش برای همه قابل مشاهده است. این دلیل «زنجیره ای» بودن تراکنش‌ها است.

اطلاعاتی که در بلاک‌ها نگهداری می‌شود به عنوان پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده و به طور پیوسته در حال انطباق و بروزرسانی است. این روش استفاده از شبکه دارای مزایای­ آشکاری است: داده‌های بلاک چین در یک مکان خاص ذخیره نمی‌شود، به این معنی که پرونده‌هایی که نگهداری می‌کنند، واقعا عمومی هستند و به راحتی قابل تاییدند. نسخه متمرکزی از این اطلاعات وجود ندارد تا یک هکر بتواند آن را تخریب کند. با میزبانی داده‌ها توسط میلیون‌ها کامپیوتر به طور همزمان، داده‌های آن برای هر کسی در اینترنت قابل دسترسی است.

فناوری بلاک چین مانند اینترنت است که دارای یک استحکام داخلی است. با ذخیره بلوک‌های اطلاعاتی‌­ای که در سراسر شبکه آن یکسان هستند، زیرا در بلاک چین با ایجاد هر داده یک کد Hash تولید می‌شود که این کد با کد Hash قبلی ترکیب و متصل شده و یک بلاک جدید را ایجاد می‌کند. هر بلاک دارای، یک ترتیب خطی، زمانی و رشته کاراکترهای منحصر بفرد است. به همین علت دست کاری و ایجاد اطلاعات نادرست و غیرقابل ردیابی، تقریبا غیرممکن است. هنگامی که یک بسته اطلاعات ایجاد می‌شود، داده‌ها داخل یک بلاک محافظت شده قرار گرفته و از طریق رمزنگاری و اتصال به اطلاعات قبلی، گروه‌بندی شده و به کل شبکه ارسال می‌شود، در نتیجه برای هرگونه دخل و تصرف در یک بلاک باید کلیه بلاک‌های بعد و قبل از آن را تغییر داد که این امر تقریبا غیرممکن است.

مزایا و کاربردهای بلاک چین در حوزه ارتباطات و روابط عمومی

با توجه به تعارف فوق یکی از مهم‌ترین مزایای بلاکچین در حوزه ارتباطات، رسانه و روابط عمومی‌ها، جلوگیری از هرگونه دخل و تصرف، استفاده از تغییرناپذیری و انکارناپذیری بلاک چین برای مبارزه با اخبار جعلی یا همان فیک نیوز است، ضمنا جذاب ترین بخش این فناوری غیر متمرکزسازی تکنولوژی آن است، به گونه‌ای که هیچ کس قادر نخواهد بود دارایی‌ها و اطلاعات شما را حذف کرده یا تغییر دهد و یا از آن به نفع خود استفاده کند. مهم‌ترین مزیت استفاده از فناوری بلاک چین، غیرقابل دستکاری بودن آن است.

اطلاعات ارسال شده بصورت زنجیروار با استفاده از فناوری بلاک چین در لحظه قابل بررسی باشد که این امکان دامنه گسترش اخبار جعلی را کاهش خواهد داد و بررسی ارسال‌کننده را به آسانی میسر می‌سازد.

در فناوری بلاک‌چین ریسک از دست‌ رفتن اطلاعات را با ذخیره داده‌ها به صورت توزیع شده در سراسر شبکه، کاملا از بین می‌برد.

قواعد و ساختاری که بلاک‌چین از آن استفاده می‌کند این فناوری را از سایر پایگاه داده‌ها متمایز می‌کند. این بدان معناست که نمی‌توان داده‌ای را به آن افزود که در تضاد با داده‌های ثبت شده قبل باشد. بدین ترتیب داده‌ها غیرقابل تغییر و دارای ثبات هستند؛ بدین ترتیب اطلاعات و داده‌ها در عین شفافیت دارای امنیت نیز هستند.

در واقع بلاک چین ساختار متفاوتی بر بستر اینترنت به وجود آورده که امکان ارتباط و تراکنش‌های امن، غیر متمرکز، بی‌واسطه، با قابلیت رمزگذاری، قابل انتشار بصورت عمومی یا خصوصی و نهایتا تأمین‌کننده منافع برای همه ی کاربران است.

پس ارتباط اطمینان‌بخش بین طرفین، شفافیت و یکنواختی اطلاعات برای همه کاربران، محرمانه بودن اطلاعات برای اعضا و بین اعضا و ده‌ها مورد دیگر از جمله مزایایی است که بلاک چین در حوزه رسانه ؛ ارتباطات و روابط عمومی به ارمغان می‌آورد و باعث اعتمادسازی و اطمینان بخشی مخاطبان نسبت به اطلاعات دریافتی می‌شود.

این امر در حوزه رسانه و روابط عمومی که برپایه ی اعتماد و شفافیت و همچنین صداقت ایجاد شده به عنوان ستونی مستحکم پل ارتباطی سازمان یا رسانه را با مخاطبان امن و شفاف ساخته و سلامت ارتباط را نیز به همراه خواهد آورد، در نتیجه مخاطبین و ذینفعان نیز از سردرگمی و نشکیک بین اطلاعات درست و نادرست را نجات خواهد داد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 1
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است
بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه
توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: