راه رفتن روی یک سیم!

راه رفتن روی یک سیم!

صنایع مفتول فولادی بخش ظریف صنعت فولاد را تشکیل می‌دهند؛ کاربرد و مصارف این محصولات که گاهی ضخامت آن‌ها به 0.1 میلی‌متر نیز می‌رسد، بسته به آلیاژ مواد اولیه خود یعنی بیلت و میلگرد می‌تواند گوناگون باشد. صنایع توری، سیم خاردار، فنس، میخ و سوزن و منگنه، آرماتوربندی، سیم و کابل، پیچ و مهره، فنر، سیم جوش و ده‌ها صنعت دیگر، در تولید محصولات خود از مفتول فولادی استفاده می‌کنند.

با وجود آنکه کشور ما در تولید میلگردهای ساختمانی به خودکفایی رسیده است اما جای خالی تولید برخی از میلگردهای صنعتی به عنوان ماده اولیه صنایع مفتولی در کشور احساس می‌شود. آلیاژهای گوناگونی از بیلت و میلگرد به عنوان مواد اولیه صنایع مفتول‌سازی وجود دارد که نشان از تنوع این صنعت دارد. البته تولید برخی از این آلیاژها نیازمند مواد اولیه آلیاژی خاصی است که برای تامین آن‌ها همچنان به خارج وابسته هستیم. این یعنی خودکفایی کشور در تولید برخی از فولادهای آلیاژی صنایع مفتولی محقق نشده و باید مواد اولیه و محصولات این صنعت به کشور وارد شوند.

مفتول فولادی محصولی استراتژیک و ظریفی است که می‌تواند در قطرها و اندازه‌های مختلف تولید شود. برای هر یک از مفتول‌های فولادی با ضخامت و آلیاژ متفاوت، کاربرد منحصربه‌فردی تعربف شده است. به عبارت دیگر، تولید محصول با استفاده از مفتول، هم می‌تواند مانند سوزن آسان و هم مانند کابل‌های ACSR پیچیده باشد. کشور ما در تولید برخی محصولات مفتولی مانند گریدهای آلیاژی نسبتا پرکربن و سخت، کمک فنر، پیچ و مهره، هنوز به خودکفایی نرسیده است و در حال حاضر، در تولید آلیاژ و محصولات مفتولی به واردات وابسته هستیم. در مقابل، در تولید برخی محصولات مانند توری، میخ، سوزن و فنس تقریبا خودکفایی کامل حاصل شده است.

تولید برخی از محصولات مفتولی نیازمند سطح بالایی از دانش و تکنولوژی، هم در سطح مواد اولیه و هم در سطح محصول است. ظرافت ساخت برخی از محصولات مفتولی و تعدد فرآیندهای تولید تا محصول نهایی باعث می‌شود تنها شرکت‌هایی گام به این حوزه بگذارند که به معنای واقعی دانش‌بنیان باشند. از آنجا که حوزه محصولات مفتول فولادی با قطرها و اندازه‌ها تغییر می‌کند، بنابراین باید در تولید محصولات نیز بی‌نهایت دقت داشت تا محصول مطابق با استاندارد و نیاز مشتری تولید شود. در این زمینه نیاز است دستگاه‌ها و ماشین‌آلات به‌روز و مدرن باشند.

کشور ما در صنایع مفتول فولادی جزو کشورهای برتر در منطقه است و برخی مصنوعات مفتولی ایران توانستند حتی جای محصولات چینی را از نظر کیفیت و قیمت بگیرند. این یعنی تولیدکنندگان مفتول در کشور می‌توانند حتی با وجود مشکلات متعدد اقتصادی و فشارهای تحریمی، راه خود را در بازارهای بین‌المللی پیدا کنند و مانند راه رفتن روی یک سیم، ریسک اقتصادی صادرات را بپذیرند. این شرکت‌ها نیازمند گسترش بازار مصرف از طریق ایجاد تحرک اقتصادی هستند؛ زیرا رکود در اقتصاد باعث شده بسیاری از تولیدکنندگان مفتول از تولید خود بکاهند و حتی در آستانه تعطیلی قرار گیرند. در این شرایط دولت می‌تواند با تعریف بسته‌های تشویقی برای صنایع و تقویت ارتباط با کشورهای همسایه، به خروج اقتصاد و صنایع از رکود کمک کند. ارتباط با کشورهای همسایه از دو جنبه بسیار مهم است؛ نخست آنکه فشار تحریم موجب شده تا صادرات ایران به کشورهای اروپایی محدود شود و بهترین و نزدیک‌ترین فضای فروش، بازارهای کشورهای همسایه است؛ دوم آنکه تقویت ارتباط با کشورهای همسایه باعث می‌شود تا این کشورها نقش واسطه را ایفا کنند و بتوان از طریق این واسطه‌ها، نیاز کشور به ماشین‌آلات، دستگاه‌ها و دانش فنی صنایع تامین شود.

دولت نیز باید بتواند با هوشمندی و اتخاذ سیاست‌های صحیح در جهت ایجاد رونق در صنایع گام بردارد. ایجاد تسهیل در اموری همچون بیمه، مالیات، گمرک و تسهیلات مالی و بانکی، موضوعی است که دولت باید با تصویب قوانین تازه آن را به انجام برساند و موانع تولید و رونق کسب و کارها را یکی پس از دیگری بردارد. باید توجه داشت که صنایع تولیدکننده و مصرف‌کننده مفتولی در رده صنایع کوچک و متوسط قرار می‌گیرند که حدود 70 درصد از اشتغال کشور را برعهده دارند. از این رو، خدشه در فعالیت این صنایع می‌تواند به بیکار شدن قشر عظیمی از جامعه منجر شود.

یادداشت: سعید فتاحی منش

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
کمبود مواد اولیه صنعت مفتول فولادی را به تعطیلی کشانده است
واردات، باعث ورشکستگی تولیدکنندگان شد
تحریم، صنعت قطعه‌سازی را نجات داد
کابل فولادی جایگزین میلگرد در پل‌های بتنی شده است
تجار مفتول‌های ایرانی را به چینی ترجیح می‌دهند
احتمال دارد تولید مفتول فنری را متوقف کنیم
قادر به تولید انواع مفتول‌های های‌تک هستیم
رکود در بازار داخلی، معضل صنایع مفتولی
امکان صادرات مفتول به کشورهای همسایه را نداریم
رونق تولید میان بروکراسی‌های اداری گم شده است
مشکلی برای تامین مواد اولیه نداریم
کشور می‌تواند از واردات مفتول بی‌نیاز شود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: