صادرات سنگ آهن تناقضی با تامین نیاز داخلی ندارد
رئیس انجمن سنگ آهن ایران:

صادرات سنگ آهن تناقضی با تامین نیاز داخلی ندارد

رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: اگر شرکتی به وسعت و قدمت ذوب‌اهن اصفهان نمی‌تواند سنگ آهن مورد نیاز خود را از میزان تولید داخلی تامین کند، ارتباط چندانی با صادرات سنگ آهن ندارد و ریشه این موضوع باید در جای دیگری جست‌و‌جو شود.

مهرداد اکبریان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در حاشیه برگزاری همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ آهن فولاد ایران، اظهار داشت: برگزاری این نوع گردهمایی‌ها بسیار مفید است زیرا یکی از مسایل و مصائبی که اهالی فولاد کشور در حل مشکلات زنجیره فولاد از آن رنج می‌برند، این است که طرف‌های قرارداد، در یک محیط دوستانه و صمیمی به طور مستقیم با هم به گفت‌و‌گو نمی‌نشینند.

اکبریان در این مورد افزود: فعالان این حوزه عادت کرده‌اند همواره از طریق واسطه‌ها با هم ارتباط پیدا کنند که این واسطه‌ها معمولا یا مسئولان دولتی و یا قوانین دولتی هستند و چون ارتباط از طریق این واسط‌ها در اغلب موارد با اعمال حد و حدود همراه است، نتیجه مطلوبی از آن حاصل نمی‌شود.

وی تصریح کرد: در واقع ریشه بسیاری از مشکلات موجود در ارتباط واحدهای مختلف در صنعت فولاد، کلی‌گویی‌ها و خودداری از ورود به جزئیات است که این رویه باید به تدریج اصلاح شود. مثلا با توجه به میزان تولید، مصرف و صادرات سنگ آهن دانه‌بندی که مورد نیاز شرکت ذوب‌ آهن اصفهان است و همچنین محاسبه تعداد کارخانه‌هایی که توانایی تامین این نیاز را دارند، می‌توان کارگروهی متشکل از شرکت ذوب آهن اصفهان، انجمن سنگ آهن و تامین‌کنندگان سنگ آهن تشکیل داد تا پشت درهای بسته با یکدیگر تعامل کرده و برای مدت معین سنگ آهن ذوب آهن اصفهان تامین شود.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران ابراز داشت: وقتی که مسئله‌ای را می‌توان به این سادگی حل و فصل کرد، چه لزومی دارد که کل صنعت فولاد و مسائلی مثل معادن هماتیت، معادن مگنتیت، سنگ آهن عیار بالا، صادرات، عوارض و سایر موضوعات را در آن دخیل کرد؛ نتیجه چنین رویکردی، مشکلاتی است که ما امروز با آن مواجه هستیم.

اکبریان در این خصوص تاکید کرد: در واقع بحث صادرات مواد اولیه صنعت فولاد در کشور ما تناقضی با تامین این مواد برای شرکت ذوب آهن ندارد. آمارها نشان می‌دهد که در حال حاضر حدود ۱۹۰ میلیون تن چرخش بازار سنگ آهن، کنسانتره و گندله در کشور است و از این چرخه، فقط ۱۰ میلیون تن آن صادر شده است. یعنی ۱۸۰ میلیون تن آن در کشور خرید و فروش شده است؛ اینکه شرکت ذوب آهن نتوانسته از این چرخه ۱۸۰ میلیونی، پنج میلیون تن نیاز خود را تامین کند، مشکلی است که باید در جای دیگری ریشه‌یابی شود.

وی در پایان درباره راهکار عملی برای رفع مشکل مواد اولیه صنعت فولاد کشور گفت: تشکیل کارگروه‌ها و تاسیس شورای آهن و فولاد در سطح کلان به عنوان یک مرجع می‌تواند در این موضوع کمک‌کننده باشد که در آن کنار کمیته‌های فرعی و زیرمجموعه، بحث تامین فولاد مورد نیاز کشور را مطرح کرده، بر آن نظارت داشته و در نهایت به نتیجه برساند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
صنعت فولاد کشور نیاز به تصمیمات کارشناسی‌شده دارد
سیاست وضع عوارض صادراتی بر سنگ آهن جواب داده است
تریبون گلایه‌های فولادی!
اعتراض اهالی صنعت فولاد به صادرات سنگ آهن
احداث کارخانه فرآوری از باطله‌های سنگ آهن فلات مرکزی
تلاش ما در جهت تکیه به توان داخلی و کاهش ارزبری است
گندله‌سازی، گام اول تولید فولاد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: