در تهیه شمش از کنسانتره سرب سولفوره یک ابداع ملی رخ داده است
مدیرعامل هلدینگ زرین:

در تهیه شمش از کنسانتره سرب سولفوره یک ابداع ملی رخ داده است

مدیرعامل هلدینگ زرین به ثبت اختراع گروه زرین و تهیه شمش از کنسانتره سرب سولفوره اشاره کرد و گفت: تعدادی از تولیدکنندگان سرب سولفوره از طرح ما استقبال کردند و در جلسات اتاق بازرگانی ایران هم اعلام شد که این طرح در مراحل اولیه و راندمان آن حدود 90 درصد است و باید به 96 درصد برسد که نیازمند عزم ملی و تداوم مسیر است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، ابراهیم جمیلی در خصوص عوارض صادراتی و ابهامات آن اظهار کرد: عوارض صادرات مواد معدنی از قبل بوده ولی به صورت پلکانی و دولت در اقدامی بدون مشورت با بخش خصوصی آن را افزایش داد.

وی افزود: اینکه تصمیم دولت مبنی بر افزایش تعرفه خوب است یا بد را خود دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید پاسخگو باشد.

مدیرعامل هلدینگ زرین یکی از دلایل دولت برای افزایش عوارض صادراتی را جلوگیری از خام‌فروشی عنوان و یادآور شد: باید با ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر بتوانیم مشکلات صنعت را برطرف کنیم. در مورد معنی خام‌فروشی بین فعالان این حوزه اختلاف نظر وجود دارد، در قانون آمده وقتی ماده از معدن استخراج و خردایش صورت می‌گیرد، فرآوری شده است اما اینکه چقدر می‌توان این ماده را به محصول جدید با ارزش‌افزوده بیشتر تبدیل کنیم مورد اختلاف نظر کارشناسان است.

جمیلی بیان کرد: میزان عوارض به تصمیم شورای اقتصاد بستگی دارد. به نظر من شورای اقتصاد قبل از گرفتن هر نوع تصمیمی باید با بخش خصوصی مشورت می‌کرد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و شاهد این افزایش بی‌سابقه بودیم که مورد اعتراض اهالی صنعت و معدن واقع شد.

وی ادامه داد: اینکه برخی از دوستان با هیاهو اعتراض می‌کنند مورد قبول نیست.

رئیس خانه اقتصاد ایران به ثبت اختراع گروه زرین و تهیه شمش از کنسانتره سرب سولفوره اشاره کرد و اظهار کرد: تعدادی از تولیدکنندگان سرب سولفوره از طرح ما استقبال کردند و در جلسات اتاق بازرگانی ایران هم اعلام شد که این طرح در مراحل اولیه است و راندمان آن حدود 90 درصد است و باید به 96 درصد برسد که نیازمند عزم ملی و تداوم مسیر است.

شرکت زرین یک گروه دانش‌بنیان است و پژوهشکده‌ای دارد که با حمایت از دانشجویان در این حوزه پیشرو است.

جمیلی افزود: همه وظیفه دارند معنای واقعی ارزش افزوده بیشتر رو در کشور محقق کنند. وقتی مجموعه‌ای تحقیقات پژوهشی انجام می‌دهد و منجر به نتیجه و سپس به تولید صنعتی می‌شود، از سوی مسئولان باید مورد تشویق قرار گیرد.

وی به قوانین سخت خام‌فروشی در کشورهای معدنی مانند کانادا و استرالیا نیز اشاره کرد و گفت: در این کشورها اگر قرار است به ماده ارزش افزوده بیشتری تعلق گیرد، قطعا مورد حمایت ویژه دولت‌های خود قرار می‌گیرند.

مدیرعامل هلدینگ زرین مطرح کرد: به نظر من در شرایط سختی که کشور در آن است، اولین موردی که باید به آن فکر شود اشتغال است و هر طرحی که منجر به اشتغال‌زایی بیشتر شود باید مورد حمایت ویژه مجلس، دولت و بخش خصوصی قرار گیرد.

جمیلی یادآور شد: گروه زرین پژوهشکده‌ای تاسیس کرده که دانشجویان علاقه‌مند به پژوهش را در یک‌جا جمع کرده و با دادن طرح و امکانات به نخبگان جوان اجرای آن را برعهده آن‌ها می‌گذارد. این پژوهشکده در آینده قطعا موفقیت بیشتری کسب خواهد کرد و آینده برای کسانی است که از خلاقیت‌های جوانان استفاده می‌کنند. وی ادامه داد: یکی از برنامه‌های شرکت ما ارتباط با دانشگاه، پژوهشگران جوان وجلوگیری از مهاجرت نخبگان است.

وی با انتقاد به نگاه دولت در مورد وضع عوارض و حقوق دولتی به تمام مواد معدنی با یک دید بیان داشت: من معترض به این نوع وضع حقوق و عوارض دولتی هستم ولی بدین معنا که نباید معادن متفاوت از نظر نوع ماده، کیفیت و هزینه‌های تمام شده به یک شکل عوارض و حقوق دولتی را پرداخت کنند. فعالان بخش خصوصی پرداخت حقوق و عوارض دولتی را وظیفه می‌دانند ولی آیا این حقوق و عوارض دولتی باعث تعطیلی معادن می‌شود؟

رئیس خانه اقتصاد ایران گفت: در رابطه با عوارض بر سنگ‌های تزیینی، کرومیت، مس و ... دولت باید سیاست‌ها را دوباره بررسی کند که بعد از ایجاد ارزش‌افزوده و درصورت مازاد محصول، به چه شکل می‌توان صادرات کرد که نیازمند یک برنامه‌ریزی دقیق است. خوشبختانه نظام مهندسی معدن ایران نقشه راه معدن برای این بخش طراحی کرد، لذا باید دید این نقشه را می‌توان ادامه داد یا باید آن را تخصصی‌تر کند. در کشور حدود 52 نوع ماده معدنی استخراج می‌شود که باید برای هرکدام یک برنامه تعریف کرد.

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، جمیلی در پایان خاطرنشان کرد: باید بخش خصوصی تقویت شود و دولت و مجلس باید از آن حمایت ویژه‌تری داشته باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 2
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
پشتیبانی از سهام شرکت‌های زیرمجموعه/ سهامداران اسیر هیجانات بازار نشوند
کاهش صادرات سرب در نیمه دوم سال 2018
افزایش قیمت در کوتاه‌مدت و کاهش مصرف در بلند مدت در انتظار سرب خواهد بود
سرب، فلزی بازنده در آینده‌ای بلندمدت
موجودی شمش روی بورس فلزات لندن به 90 هزار تن رسید
اشتغال پایدار نیازمند همکاری دولت و مردم است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: