تامین مواد اولیه برای 6 ماهه دوم سال آینده/ ۸۰ درصد مواد اولیه ایرالکو وارداتی است
نشست مدیرعامل ایرالکو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان؛

تامین مواد اولیه برای 6 ماهه دوم سال آینده/ ۸۰ درصد مواد اولیه ایرالکو وارداتی است

مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران در نشست با مدیرعامل و جمعی از مدیران شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان گفت: به فکر تامین مواد اولیه برای 6 ماهه دوم سال آینده هستیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، نشست احمد مجیدی مدیرعامل ایرالکو با بابایی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان، داود آبادی، عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان و معاون بازرسی و حسابرسی و اقتصادی و سرمایه‌گذاری بانک مهر اقتصاد؛ افشین، معاون شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان و رئیس امور مجامع و شرکت‌ها؛ زلفعلی رئیس اداره اعتبارات بانک مهر اقتصاد استان مرکزی، هاشمی مدیر روابط عمومی بانک مهر اقتصاد استان با حضور زاوشی و کشانی اعضای هیئت مدیره ایرالکو، بوالحسنی مدیر کارخانه، معاونین و جمعی از مدیران و رئیس شورای اسلامی کار ایرالکو دیروز پس از بازدید میهمانان از خطوط تولید، در شرکت آلومینیوم ایران برگزار شد.

در ابتدا مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران با اشاره به ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور، گفت: از ظرفیت ۳۳۰ هزار تنی تولید سالانه آلومینیوم در کشور، میزان ۲۵۰ هزار تن شمش آلومینیوم تولید شده است که این افت تولید، به دلیل بروز برخی مشکلات در دو مجموعه المهدی و هرمزال بوده و ایرالکو با تمام ظرفیت در مدار تولید قرار دارد. این در حالی است که رکود بازار در ۱۱ هزار کارخانه و کارگاه پایین‌دستی به عنوان مصرف‌کننده تولیدات ایرالکو که عمده آن‌ها یا تعطیل شده‌اند و یا با ظرفیت پایین کار می‌کنند، منجر به کاهش تقاضا از سوی مشتریان داخلی شده است.

مجیدی با اذعان به هزینه مازاد شرکت در مقایسه با دو تولیدکننده داخلی آلومینیوم در کشور، اظهار داشت: متاسفانه در ادوار گذشته بدون حساب و کتاب نسبت به جذب نیروی انسانی اقدام شده و امروز با کمبود نیروی متخصص در شرکت روبه رو هستیم.

وی همچنین به بخش دیگری از معضلات ایرالکو پرداخت و خاطرنشان کرد: ما برای تولید، ناگزیر به تهیه ۱۸ نوع مواد اولیه وارداتی هستیم و به دلیل شرایط موجود که بر اثر اعمال تحریم‌ها بر کشورمان ایجاد گردیده، تهیه این مواد، هزینه‌های بیشتری را نسبت به گذشته به ما تحمیل می‌کند.

 مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران با تقدیر ازعملکرد تمامی پرسنل خدوم ایرالکو، به سوددهی شرکت در سال 1397 اشاره کرد و افزود: در سال جاری با لطف خداوند و تلاش مجدانه تیم مدیریتی شرکت موفق به مذاکره با فروشندگان دست اول مواد اولیه در کشورهای مختلف شدیم که نتیجه آن، خرید ارزان‌تر بود و در گام بعدی برای ایجاد ثبات بیشتر در تولید، در حال بررسی و اقدام به تهیه مواد اولیه مورد نیاز 6 ماهه دوم سال آینده هستیم که این امر نقدینگی بیشتری را می‌طلبد. باید توجه داشت، ایرالکو ۸۰ درصد مواد اولیه مورد نیازش را وارد می‌کند.

مجیدی در ادامه به شرکت‌های زیرمجموعه ایرالکو نیز اشاره کرد و تصریح کرد: ۱۷ سال است که شرکت کربن صنعت امیرکبیر با هزینه‌هایی که تا به حال انجام شده، به دلیل ناکافی بودن نقدینگی، تورم بازار و مشکلات عدیده دیگر، به بهره‌برداری نرسیده، در حالی که با ظرفیت تولید سالانه ۱۱۰ هزار تن آند، می‌تواند بخشی از مشکلات موجود ایرالکو را برطرف کند.

شرکت سیلک کاشان از دیگر موضوعاتی بود که مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران به آن اشاره و مطرح کرد: جهت نگهداری اراضی این شرکت ناچار به ایجاد فضای سبز مکفی هستیم و لذا باید نقدینگی لازم در این خصوص را در دستور کار قرار دهیم.

مجیدی تهیه ارز لازم برای واردات مواد اولیه را نیز یکی دیگر از مشکلات حال حاضر دانست و افزود: با عنایت به تأکید مقام معظم رهبری در سال رونق تولید ملی، متاسفانه می‌بینیم که قوانین دست و پا گیر بسیاری در کشور رایج شده که عملا مانع تولید است و متاسفانه هیچ حمایت موثری در این خصوص از تولید داخلی نمی‌شود.

در ادامه وی راه کار برون رفت از مشکلات فعلی را در پایین آوردن هزینه‌های تأمین مواد اولیه دانست و افزود: چنانچه بتوانیم برخی از مواد اولیه را خودمان تولید کنیم، بخشی از هزینهها را کاهش خواهیم داد.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران عقد قراردادهای لانگ ترم با تامین‌کنندگان اصلی مواد اولیه مورد نیاز را از جمله مولفه‌های مهم در کاهش بهای تمام شده محصولات ایرالکو برشمرد و افزود: ما برای تغذیه دیگهای الکترولیز احیا با مشکل مواد اولیه روبه رو بودیم که گاهی اوقات ذخیره مواد اولیه، به کمتر از دو روز هم رسید و هم اینک در حاشیه امن بهتری قرار داریم.

در ادامه افشین، نایب رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان از ثبات به وجود آمده در ایرالکو با مدیریت مجیدی و همکاران ایشان، ابراز خرسندی نمود و ضمن آرزوی موفقیت بیش از پیش برای ایرالکو، محورهای رقابت با سایر تولیدکنندگان آلومینیوم در کشور را مطرح کرد که مجیدی در پاسخ به ایشان اذعان داشت: با هم‌اندیشی و همفکری اعضای هیئت مدیره برنامه جامعی جهت راه‌اندازی خط تولید ۳۰۰ هزار تنی با تکنولوژی ۶۰۰ کیلوآمپر را در ایمیدرو مطرح نموده‌ایم که در حال بررسی است.

  زاوشی عضو هیئت مدیره شرکت آلومینیوم ایران نیز ایرالکو را دارای غنی‌ترین و کارآمدترین نیروی انسانی دانست و گفت: در حالی که قدیمی‌ترین تولیدکننده شمش آلومینیوم در منطقه خاورمیانه هستیم، اما متاسفانه به دلایل متعدد از جمله بهره‌گیری از تکنولوژی قدیمی، هزینههای گزاف تهیه مواد اولیه، سهم بازارمان را در منطقه به میزان زیادی از دست داده‌ایم.

وی در ادامه حضور تأثیرگذار محمدی، عضو هیئت مدیره ایرالکو در تعیین روند و سرنوشت بازار داخلی را یکی از نکات حائز اهمیت و امتیازات ایرالکو برشمرد و در خصوص نقدینگی شرکت نیز تصریح کرد: نقدینگی فعلی، با تولید هم‌خوانی دارد؛ اما برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز آینده، به نقدینگی بیشتری نیازمند داریم.

 این عضو هیئت مدیره شرکت آلومینیوم ایران به ایجاد ظرفیت‌های بالای تولید آلومینیوم توسط کشورهای همجوار منطقه اشاره کرد و گفت: کشوری که فقط به اندازه یک استان ایران است، ظرفیت تولیدی دو تا سه برابر کشور ما را در صنعت آلومینیوم ایجاد کرده و برخی از آن‌ها به خرید معادن بوکسیت در کشورهای آفریقایی اقدام کرده‌اند.

وی افزود: باید با کمک دولت و سهامداران، زنجیره تامین نقدینگی را تشکیل دهیم تا بتوانیم اقدامات موثرتری از جمله راه‌اندازی تولید آند در شرکت کربن صنعت امیرکبیر را به نتیجه برسانیم و با همدلی بیش از پیش بین هیئت مدیره، سهام‌داران و تیم مدیریت شرکت و بهره‌گیری از کمک‌های دولت، با ایجاد سهم بیشتری از بازار منطقه؛ گام‌های بعدی را محکم‌تر برداریم.

کشانی دیگر عضو هیئت مدیره ایرالکو نیز به جذب نیروهای متخصص و با تجربه ایرالکو توسط شرکت‌های رقیب اشاره کرد و حضور همکارانی که پس از نائل آمدن به افتخار بازنشستگی، به ارائه تجارب ارزشمند دو الی سه دهه خود، در مجموعه‌های تولید آلومینیوم کشور از جمله سالکو و المهدی می‌پردازند را یکی دیگر از نکات قوت این شرکت‌ها برشمرد و مطرح کرد: البته آن چه پرواضح است، حضور تأثیرگذار و پررنگ ایرالکو در صنعت آلومینیوم کشور است که نشان از نقش تکیه گاهی ایرالکو برای این صنعت دارد.

آقابابایی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان در بخش پایانی این نشست، گفت: در کل کشور، بانک مهر اقتصاد، به عنوان پرداخت‌کننده تسهیلات شناخته شده است.

وی یکی از اقدامات قابل توجه مدیرعامل ایرالکو را پیگیری‌های مجدانه ایشان، جهت پیش برد تولید در ایرالکو ذکر و تأکید کرد: مجموعه مهر اقتصاد ایرانیان، علاوه بر مشارکت در تولید کشور و دغدغه برای حفظ اشتغال موجود و تلاش برای ایجاد اشتغال بیشتر به عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری، مکلف به سودآوری نیز هست و امیدواریم از محل سرمایه‌گذاری در ایرالکو سود قابل قبولی نصیب آن شود.

 آقابابایی بر ضرورت حفظ و تداوم مدیریت‌ها برای دستیابی به نتیجه مطلوب و برنامه‌ریزی بهتر را از مولفه‌های مهم مراکز صنعتی برشمرد و از تغییرات زود هنگام در این زمینه انتقاد و مطرح کرد: تغییرات ناگهانی و زود هنگام مدیران از نقیصه‌هایی است که در سنوات اخیر دامنگیر مراکز صنعتی شده و باید تلاش شود این نگرش اصلاح شود.

وی ظرفیت‌های ایرالکو را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ما امروز ضمن بازدید از خطوط تولیدی این شرکت، به زحمات کارگران شریف آن بیش از پیش واقف شدیم و با عنایت به فرموده رهبر، ما باید قوی شویم؛ حال در شرایط سخت تحریم‌ها هستیم یا هر مشکل دیگری که بر سر این راه وجود دارد، باید دست در دست یکدیگر، بر آن‌ها فائق آییم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
موانع بانکی بر سر راه فروش اعتباری محصولات آلومینیومی
افزایش 15 هزار تنی تولید آلومینیوم در کشور/ راه‌اندازی 72 دیگ در فاز 5 کارخانه ایرالکو
درآمد ایرالکو به طور چشمگیری کاهش یافت
عرضه 2880 تن محصولات آلومینیومی
میزان تولیدات شرکت ایرالکو در آبان ماه افزایش یافت
80 درصد آلومینیوم ایران توسط شرکت ایرالکو تولید می‌شود/ واردات آلومینا با صرف هزینه بسیار
تامین مواد اولیه آلومینیومی، جزو اولویت‌های شرکت ایرالکو است
روند صعودی فعالیت شرکت آلومینیوم ایران
گزارشی از عملکرد یک ساله شرکت ایرالکو ارائه شد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: