تناسبی میان ظرفیت تولید و میزان مواد اولیه وجود ندارد
قائم مقام شرکت شمش روی کیمیا:

تناسبی میان ظرفیت تولید و میزان مواد اولیه وجود ندارد

قائم مقام شرکت شمش روی کیمیا و روناک روی گستر گفت: در حال حاضر به دلیل کمبود مواد اولیه، به اندازه نیمی از ظرفیت اسمی کارخانه تولید می‌کنیم که این موضوع ریشه در آن دارد که در گذشته غالب کارخانه‌ها ازجمله کارخانه ما، بر اساس خاک معدن انگوران، طراحی و راه‌اندازی شده بودند و اکنون که ذخایر این معدن رو به اتمام است، سهم کمتری مواد اولیه دریافت می‌کنیم.

بهرام بهادری در گفتوگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشـت: از سال 1384 عملیات راه‌اندازی دو کارخانه تولید شمش روی به نام‌های شمش روی کیمیا و روناک روی گستر را آغاز کردیم. در آن زمان، ظرفیت اولیه تولید حدود 500 تا 600 تن بود که به تناوب و با زحمات همکاران مسئول در مجموعه، ظرفیت تولید را به حدود 9 هزار تن در سال رساندیم؛ اما در حال حاضر، با توجه به میزان سهمیه خاک معدنی اختصاص یافته به این شرکت، تنها 10 درصد از ظرفیت تولید ما فعال است و چشم‌اندازی برای افزایش ظرفیت این دو کارخانه نداریم.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه مواد اولیه کارخانه صرفا از طریق معدن انگوران تامین می‌شود، به دلیل شرایط نامساعد تامین مواد اولیه و کمبود مواد معدنی موجود در این معدن، عملا نه تنها به ما بلکه به بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز مواد اولیه کافی تعلق نمی‌گیرد. لذا یکی از مشکلات اساسی ما در عدم تحقق ظرفیت کامل، نبود منابع اولیه کافی در این زمینه است.

قائم مقام مدیرعامل شرکت شمش روی کیمیا ادامه داد: سهمیه خاک اکسیدی انگوران، به طور مرتب به شرکت‌های تولیدکننده شمش روی تحویل داده می‌شود؛ اما مسئله اساسی کمبود این منابع است که باعث می‌شود همواره مقدار بسیار کمتری از نیاز تولیدکنندگان بین آن‌ها توزیع شود.

بهادری یادآور شد: روش تولید شمش روی در تمامی این شرکت‌ها و به خصوص دو شرکتی که در حال حاضر مسئولیت آن‌ها برعهده مجموعه ما قرار دارد، به این صورت است که ابتدا خاک معدن با محلول آب و اسیدسولفوریک حل می‌‌شود و محلول سولفات روی پدید می‌آید. سپس ناخالصی‌های غیرقابل حل در فرآیند اولیه را جدا و به جای دیگری انتقال می‌دهیم. پس از آن عملیات خالص‌سازی محلول سولفات روی انجام می‌شود تا ناخالصی‌ها به حدود صفر درصد برسد و سولفات روی بدون ناخالصی به دست آید.

وی اضافه کرد: پس از طی مراحل ذکر شده، محلول روی تصفیه شده را به حوضچه‌های الکترولیز هدایت می‌کنیم تا فلز روی احیا شده و به کاتد روی تبدیل شود. پس از این مرحله، روی به صورت ورق کاتد به کوره شارژ شده و ذوب  و در نهایت به شمش روی تبدیل می‌شود.

قائم مقام مدیرعامل شرکت روناک روی گستر، درباره باطله‌های ایجاد شده در فرایند تولید شمش روی، توضیح داد: باطله‌ها (کیک فیلتر) را به کارخانه‌های بازیافت می‌فرستیم تا فلز روی محتوی آن بازیافت شود.

بهادری اذعان کرد: یکی از بزرگ‌ترین معضلات ما عدم تناسب میان ظرفیت اسمی کارخانه و مواد اولیه موجود است. علی‌رغم اینکه متوسط عیار ورودی کارخانه باید حدود 17 درصد باشد، با این حال، عیارهایی با میانگین 10 تا 20 درصد هم وارد فرآیند می‌شود.

آغاز تولید شمش روی از سال 1374

قائم مقام شرکت شمش روی کیمیا به سابقه بلندمدت خود در زمینه تولید شمش روی اشاره کرد و افزود: در سال 1371 توانستم با همراهی و همکاری شرکت فرآوری مواد معدنی ایران در تولید اولین ورق روی در ایران نقش داشته باشم. بعد از آن تاریخ، پروسه طراحی و راه‌اندازی کارخانه‌های شمش روی در ایران آغاز شد.

وی یادآور شد: در سال 1368 به دلیل عدم وجود کارخانه تولید شمش روی در کشور، سالانه حدود 60 هزار تن شمش روی وارد کشور می‌شد. در همان سال‌ها طی بررسی‌های مختلف و با توجه به عیار بالای مواد معدنی در معدن انگوران، به این نتیجه رسیدیم که بهتر است چنین منابع ارزشمندی را به محصول با ارزش‌افزوده بالا تبدیل کنیم. لذا به همین جهت تصمیم بر این شد که کارخانه‌های بسیاری در آن زمان طراحی و راه‌اندازی شوند.

بهادری ضمن اشاره به اینکه طراحی صنعتی و شیوه تولید شمش روی حدود 14 شرکت و کارخانه بر عهده وی بوده است، اضافه کرد: به طور مشخص شرکت روئین کار شمس در زنجان، اولین شرکتی بود که توسط گروه ما طراحی شد. پس از آن، شرکت‌های پارس اکسید دلیجان در شهرک صنعتی دوهک دلیجان، شمش‌سازان زنجان، پارس اکسید پرتو و چند شرکت دیگر در زمینه تولید شمش روی طراحی و راه‌اندازی شدند.

قائم مقام مدیرعامل شرکت روناک روی گستر، تصریح کرد: از سال 1374 تولید صنعتی شمش روی در کشور آغاز شد و اغلب کارخانه‌های احداث شده، بر اساس خاک معدن انگوران، طراحی و راه‌اندازی شدند. در دهه 70 و 80 شمسی، رشد صنعت روی کشور آنچنان زیاد شد که نتایج آن را در حال حاضر در ظرفیت بالقوه تولید 450 هزار تن شمش روی مشاهده می‌کنیم؛ با این حال، از این میزان ظرفیت، نزدیک به 240 هزار تن شمش روی تولید می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول این سال‌ها، منابع مواد اولیه ما به اندازه نیاز تولید رشد پیدا نکرده است. از میان یک هزار و 300 معدن روی موجود در کشور، حدود 350 معدن غیرفعال است؛ با این حال، هیچکدام از این معادن از تکنولوژی روز و پیشرفته استفاده نمی‌کنند و همین باعث می‌شود نتوانیم از تمامی ظرفیت‌های این معادن در راستای توسعه صنعت شمش روی استفاده کنیم.

بهادری بیان کرد: اگر امروز تکنولوژی ‌روز دنیا را در اختیار داشتیم، قطعا روند بهتری را در تولید طی می‌کردیم. در حال حاضر در جهان، استحصال خاک با عیار 5 تا 10 درصد برای معادن اکسیدی، دارای صرفه اقتصادی بسیار خوبی است ولی متاسفانه ما در ایران در این صنعت سرمایه‌گذاری کافی را انجام نداده‌ایم. منابع ما در این زمینه کم نیست و توانایی رقابت در سطح بین‌المللی را دارا هستیم.

واردکننده‌ای که صادرکننده می‌شود

قائم مقام مدیرعامل شمش روی کیمیا،  به تجربه‌های ملل دیگر در تولید شمش روی اشاره کرد و افزود: کشوری مثل هند که تا 18 سال پیش به عنوان یک واردکننده شمش روی شناخته می‌شد، در حال حاضر 800 هزار تن در سال شمش روی صادر می‌کند. همچنین کشوری همچون ژاپن که یکی از مطرح‌ترین تولیدکنندگان شمش روی در جهان است، سالانه دو سوم مواد اولیه خود را از کشورهای استرالیا و کانادا وارد می‌کند.

بهادری در پایان خاطرنشان کرد: با این حال، ایران شرایط متفاوتی را درا ین خصوص دارد و با اینکه مواد اولیه قابل توجهی از ترکیه وارد می‌کنیم، ولی باید به طور جدی بر منابع داخلی تکیه کنیم و دولت و بخش خصوصی به صورت مجزا برنامه‌های خود را برای توزیع مناسب مواد اولیه پیش ببرند تا بتوانیم در آینده صنعت روی جهان، حرفی برای گفتن داشته باشیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
انگوران، معدن گردشگری کشور می‌شود
مجوز گردشگری انگوران صادر شد
چرخ تولید به کندی می‌چرخد
تعطیلی در کمین واحدهای تولیدی شمش روی است
افزایش تولید معدن انگوران تا پایان سال
انگوران بهشت گردشگری معدنی ایران زمین
ترکش نوسان قیمتی روی به صنعت گالوانیزه برخورد می‌کند
عدم صادرات شمش روی عامل رکود اقتصادی است
تعطیلی واحدهای شمش روی فاجعه‌بار خواهد بود
افزایش تولید شمش روی شبیه به یک شوخی است
مسئولان باید به زنجیره ارزش تولید توجه ویژه‌ای داشته باشند
فعال‌سازی ظرفیت‌های بلاتکلیف در دستور کار قرار دارد
بانک‌ها کمر تولید را شکسته‌اند
با افزایش ظرفیت واحد لیچ اکسیدی، ظرفیت تولید را افزایش می‌دهیم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
همایش استیل پرایس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: