عدم صادرات شمش روی عامل رکود اقتصادی است
مدیرعامل شرکت ذوب و روی سدید زنجان:

عدم صادرات شمش روی عامل رکود اقتصادی است

مدیرعامل شرکت ذوب و روی سدید زنجان گفت: عدم صادرات مازاد تولید شمش روی، نتیجه‌ای جز ضرر و رکود برای مجموعه‌های تولیدی نخواهد داشت. ضمن اینکه جلوگیری از صادرات شمش روی، در شرایط افزایش قیمت جهانی این فلز، بزرگ‌ترین ضربه به تولیدکنندگان داخلی است.

حمید نوروزی در گفتوگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، ضمن اشاره به اینکه این شرکت دو کارخانه فعال و به‌روز شده در اختیار دارد، اظهار کرد: میزان تولید در شرکت ما به شدت کاهش یافته است و روزانه 20 تن در روز تولید شمش روی داریم. علی‌رغم فعالیت حدود 300 نفر در این مجموعه، تنها با 50 درصد ظرفیت در حال تولید شمش روی هستیم.

وی با انتقاد از وضعیت منابع معدنی در کشور، ادامه داد: با توجه به نبود منابع معدنی کافی در کشور و شرایط سخت واردات، در حال حاضر 50 درصد مواد اولیه مورد استفاده در کارخانه‌ از کشور ترکیه وارد می‌شود و بقیه آن نیز توسط منابع داخلی نظیر معدن انگوران و دو معدن دیگر که ذخایر آن عیار پایینی دارد و متعلق به شرکت است، تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت ذوب و روی سدید زنجان با مقایسه عیار خاک وارداتی و داخلی، اضافه کرد: میانگین عیار خاک وارداتی از کشور ترکیه بین 18 تا 20 درصد و عیار خاک معدن انگوران و دو معدن متعلق به شرکت، به ترتیب 14 و 5 درصد است.

نوروزی اظهار کرد: به طور میانگین و در طول یک روز، حدود 200 تا 250 تن خاک مصرف می‌کنیم که 13 تا 14 درصد این خاک نهایتا به شمش روی تبدیل و نزدیک به 190 تن از آن به عنوان باطله دپو می‌شود.

بازار باطله‌‌ها داغ است!

مدیرعامل شرکت ذوب و روی سدید زنجان اذعان کرد: تا چندی پیش باطله‌ها را در شهرک صنعتی زنجان (مکانی که مسئولین ذی‌ربط در نظر گرفته بودند) دپو می‌کردیم اما در حال حاضر مکان دپو را به بیرون از شهرک انتقال داده‌اند. مدیران استانی با توجه به تصمیمات جدیدی که در جهت حفظ شرایط محیط زیست شهری وضع کرده‌اند، مکان باطله‌ها را به 40 تا 50 کیلومتری شهرک صنعتی زنجان، جایی متناسب جهت دپوی باطله‌ها منتقل کرده‌اند و ما نیز به تبعیت از آن‌ها، باطله‌ها را در آنجا دپو می‌کنیم.

نوروزی تصریح کرد: تا سال 1390، برای تولید شمش روی، باطله با عیار حدود 3.5 تا 4 درصد ایجاد می‌شد که نشان می‌داد نزدیک به 40 تا 45 کیلوگرم روی در هر تن کیک فیلتر وجود داشت؛ اما از سال 1391 تا به امروز، روی محتوی باطله ها به 1 تا 1.2 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی یادآور شد: طی سال‌های گذشته، توانایی این را داشتیم که باطله‌های 3.5 تا 4 درصد را بازیابی کنیم ولی امروز با کاهش میزان روی محتوی باطله، امکان بازیابی به صفر رسیده است. با این حال، برخی از کارخانه‌ها، باطله‌های حاصل از فرآیند تولید شمش روی را به کارخانه‌هایی که کمبود مواد اولیه دارند، به قیمت هر کیلو 60 تا 70 هزار تومان می‌فروشند.

مدیرعامل شرکت ذوب و روی سدید زنجان ادامه داد: یکی از دلایل عمده به وجود آمدن کارخانه‌های کوچک در زمینه بازفرآوری کیک فیلتر، کمبود منابع معدنی در کنار بازار پر سود بازیافت است.

ممنوعیت صادرات، تولیدکننده را متضرر می‌کند

نوروزی با اشاره به با مشکلات لاینحل صادرات شمش روی بیان کرد: در ابتدا نزدیک به یک ‌سال از صادرات محصولات مجموعه جلوگیری شد که البته با استمرار در پیگیری توانستیم صادرات را به روال عادی خود بازگردانیم. با این حال، فرآیند صادرات شمش روی در حال حاضر بسیار متفاوت از سال‌های پیش است و با صدور بخشنامه‌های مختلف، شرایط به شدت سخت شده است.

وی در خصوص عرضه محصولات این شرکت در بازار داخلی و خارجی ابراز کرد: محصولات مجموعه هم در بازار داخلی و هم در بازارهای جهانی عرضه می‌شود. این در حالی است که تنها 30 درصد از میزان تولید مجموعه توسط بازار داخلی خریداری و بقیه آن به عنوان مازاد تولید باقی می‌ماند که باید به خارج از کشور صادر شود اما به دلیل وجود موانع صادراتی، معمولا کمتر از این میزان صاردات داریم. عدم صادرات مازاد تولید، ماحصلی جز ضرر و رکود برای مجموعه‌های تولیدی نخواهد داشت. ضمن اینکه جلوگیری از صادرات شمش روی، در کنار افزایش قیمت جهانی این فلز، بزرگ‌ترین ضربه را به تولیدکنندگان داخلی وارد می‌کند.

 مدیرعامل شرکت ذوب و روی سدید زنجان، تصریح کرد: بیشترین هزینه‌ برای تولید شمش روی صرف خرید مواد اولیه می‌شود. در حال حاضر، معدن انگوران، خاک معدنی خود را به قیمت هر کیلوگرم 15 تا 17 هزار تومان به ما می‌فروشد. از طرفی قیمت تمام شده محصول شمش با احتساب هزینه خاک معدنی، رقمی در حدود 27 هزار تومان است که با کسر مصارف شیمیایی، هزینه‌های جاری و حقوق پرسنل از مبلغ فروش، سود فروش هر کیلوگرم شمش روی در بازار بین یک تا یک هزار و 500 تومان خواهد بود؛ در این رقم  استهلاک ماشین‌آلات کارخانه و... در نظر گرفته شده است.

نوروزی با اشاره به وضعیت مطلوب بازار فروش شمش روی در گذشته، یادآور شد: در گذشته، 50 درصد درآمد هر کیلوگرم شمش روی به صورت برابر میان خرید خاک و سایر هزینه‌‌ها و سود تقسیم می‌شد؛ یعنی اگر قیمت هر کیلوگرم شمش روی 20 هزار تومان بود، نزدیک به 9 تا 10 هزار تومان سود خالص از فروش (با احتساب هزینه مواد اولیه) دربرداشت که توان ما برای اداره کارخانه و معادن را نسبت به هزینه تامین‌ مواد اولیه متوازن می‌کرد.

هیدرومتالورژی، فناوری تولید شمش روی

مدیرعامل شرکت ذوب و روی سدید زنجان با اشاره  به تکنولوژی مورد استفاده در این شرکت اظهار کرد: فناوری تولید شمش روی به صورت حلال آبی یا همان هیدرومتالورژی است. به طور کلی، این فرآیند حول حل کردن خاک معدن اکسیدی در اسید سولفوریک می‌چرخد و به یک شرایط اسیدی با دمای حدود 80 درجه نیاز دارد. درواقع، شرایطی در اسید سولفوریک ایجاد می‌کنند تا بتوانند به حداکثر میزان انحلال روی و حداقل میزان انحلال عناصر مزاحم مثل کبالت، نیکل، کادمیم، آنتیموان، منیزیم و منگنز دست یابنداین در حالی است که در فرآیند بازیافت، می‌توانیم عناصری مثل کبالت را دوباره دریافت کنیم و جداگانه استحصال کنیم.

نوروزی در پایان با اشاره به فرآیند تولید شمش روی از خاک سولفیدی، گفت: برای تولید شمش روی از خاک سولفیدی نیاز است ابتدا خاک سولفیدی به خاک اکسیدی تبدیل و پس از آن در اسید سولفوریک حل شود. به این ترتیب که از طریق راکتور، اکسیژن به خاک سولفیدی تزریق می‌‌شود تا به به خاک اکسیدی تبدیل شود. به طور کلی، طی کردن این فرآیند را تبدیل ZnS به ZnO می‌گویند؛ یعنی به واسطه یک اکسیدکننده بسیار قوی،ZnS  را بهZnO  تبدیل می‌کنند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
چرخ تولید به کندی می‌چرخد
آینده مبهم صنعت روی در دوران پساکرونا
تعطیلی در کمین واحدهای تولیدی شمش روی است
ترکش نوسان قیمتی روی به صنعت گالوانیزه برخورد می‌کند
تعطیلی واحدهای شمش روی فاجعه‌بار خواهد بود
افزایش تولید شمش روی شبیه به یک شوخی است
مسئولان باید به زنجیره ارزش تولید توجه ویژه‌ای داشته باشند
فعال‌سازی ظرفیت‌های بلاتکلیف در دستور کار قرار دارد
بانک‌ها کمر تولید را شکسته‌اند
با افزایش ظرفیت واحد لیچ اکسیدی، ظرفیت تولید را افزایش می‌دهیم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
همایش استیل پرایس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: