حرکت به سوی تکمیل حلقه‌های مفقوده در صنعت / هدف‌گذاری افزایش صادرات به 15 کشور همسایه به 48 میلیارد یورو تا پایان 1400

حرکت به سوی تکمیل حلقه‌های مفقوده در صنعت / هدف‌گذاری افزایش صادرات به 15 کشور همسایه به 48 میلیارد یورو تا پایان 1400

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت با تاکید بر ضرورت توجه به صنعت ساخت محور و دانش بنیان برای عبود از اقتصاد نفتی از هدف‌گذاری افزایش صادرات به 15 کشور همسایه به 48 میلیارد یورو خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از شاتا؛ مهدی صادقی نیارکی، در جشنواره حاتم که امروز برگزار شد، با بیان این مطلب و با اشاره به اقتصاد بدون نفت توضیح داد: از دیرباز و در سیاست‌های کلان و در فرمایشات مقام معظم رهبری بر اقتصاد بدون وابستگی به نفت و انتقال این ثروت بین نسلی به صندوق توسعه ملی مورد تاکید بوده است.

وی ادامه داد: تا سال 1396 رشد سالیانه صنعتی ایران عمدتا از رشد صنایع منبع پایه محقق شده است که حدود ۶۰ این رشد سالیانه تعلق به صنایعی نظیر صنایع فلزات، کانی‌های غیرفلزی، شیمیایی و غذایی اختصاص داشته است.

وی با تاکید برضرورت توجه به صنایع ساخت محور با نگاه برون‌گرایی ادامه داد: همان‌طور که می‌دانید توسعه صنعتی در دنیا بدون صنایع ماشین‌سازی، ساخت محور و صنایع مبتنی بر دانش اتفاق نیفتاده است.

وی با اشاره به کاهش رشد اقتصاد جهانی و تبیین ضرورت توجه به اقتصاد بدون نفت با توجه به کاهش تقاضای جهانی در این بخش گفت: ما امروز در حوزه صادرات فلزات و صنایع پتروشیمی ما موفق بوده‌ایم به واسطه ظرفیت‌هایی که در سال‌های گذشته ایجاد شده و تا آینده نه چندان دور ظرفیت ما در حوزه صنایع پتروشیمی دو برابر خواهد شد.

صادقی نیارکی بیان کرد: این موارد حلقه نخست توسعه صادرات هستند و در حال حاضر بسیاری از حلقه‌های مفقوده در صنایع پایین‌دست و میان‌دست این صنایع را داریم که نیازمند دانش فنی درون‌زا هستیم که آن‌ها را به بهره‌وری حداکثر برسانیم.

صادقی نیارکی افزود: ما باید به دنبال حلقه‌های مفقوده در صنایع حرکت کنیم و ما به دنبال این هستیم که مزیت نسبی کشور را به مزیت رقابتی تبدیل شود.

سرپرست معاونت امور صنایع صمت درباره اقدامات انجام شده در حمایت از تولید ادامه داد: در وزارت صمت علاوه بر بحث استراتژی ارزش‌افزا در رشته فعالیت‌ها به دنبال زنجیره ارزش هستیم و تاکنون 22 زنجیره شناسایی شده که یک از آن‌ها زنجیره ارزش کارخانه‌سازی به لوکوموتیو صنعت ماشین‌سازی و تجهیزات است.

وی با اشاره به قانون حداکثرو راه‌اندازی سامانه توانیران بیان کرد: دومین محور وزرات صمت نهضت ساخت داخل است و امروز بسیاری از کالاهای ساخت محور توجیه فنی و اقتصادی دارند که در داخل کشور تولید شوند.

سرپرست معاونت امرو صنایع بیان کرد: در پروژه نهضت ساخت داخل ما دو سری اهداف کمی و کیفی را دنبال می کنیم و هدف کمی آن کاهش 10 میلیارد دلاری تا پایان سال 1400، از واردات است.

وی درباره هدف کیفی پروژه نهضت ساخت داخل گفت: مهمترین هدف کیفی ما دستیابی به استقلال و خوداتکایی صنعتی، تقویت و توسعه اقتصاد دانش بنیان، عمق‌بخشی به ساخت داخل با هدف تغییر رویکرد صنعتی کشور از مونتاژ به نوآوری، بسترسازی برای تقویت و توسعه درون‌زایی و برون‌گرایی در بخش‌های تولیدی، مدیریت واردات و هدایت به سمت نیازهای اساسی کشور است.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه قانون حداکثر به نام توانیران گفت: هفته گذشته این سامانه راه‌اندازی شد و توانمندی‌های تولیدی کشور در این سامانه بارگذاری شده است ولی لازم است تولیدکنندگان مشخصات فنی تولیدات خود را وارد کنند.

یکی دیگر از محورهای مورد تاکید در این حوزه توسعه صادرات است و بر اساس مطالعات سازمان توسعه تجارت، مبادله تجاری و کالایی با 15 کشور در یک برنامه سه ساله به 48 میلیارد دلار برسد.

سرپرست معاونت امورصنایع در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت ها گفت: تهدید های پیرامونی که خود اتکایی و کاهش آسیب‌پذیری در صنایع راهبردی را به ما گوشزد می‌کند و نیازمند توجه به توان فنی و مهندسی داخلی هستیم؛ چراکه ما رتبه پنجم فارغ التحصیلان فنی و مهندسی را در دنیا داریم و این بهترین فرصت است که مغزافزارها و نیروهای انسانی که در کشور وجود دارند، در یک کار هماهنگ به کشور خدمت کنند، ما نیازمند حمایت همه صنعتگران در این خصوص هستیم.

وی ادامه داد: صرفا با بهم‌رسانی توانمندی‌ها و نیازمندی‌ها تاکنون 9 میز ساخت داخل برگزار شده است و 3 میز به خودرو، با ارزش بیش از 275 میلیون یورو اختصاص داشته است که فقط در میز اول با ساخت 3 قطعه، 20 هزار خودرو کف تکمیل شد و در صنعت مخابرات برای نخستین بار اپراتورها با سازندگان صنایع عقد قرارداد داشتند و خرید تضمینی قطعات را برای تولیدات صنعتی تجهیزات به ارزش 118 میلیون دلار امضا کرده‌اند.

همچنین در میز تجهیزات پتروشیمی، تاکنون 92 میلیون یورو عقد تفاهمنامه و قرارداد شده است و هفته آینده نیز یک میز دیگر برگزار خواهد شد.

وی در پایان گفت: این فرصت، فرصت طلایی است که از ساخت داخل و نخبگان صنعتی حمایت کنیم و بتوانیم علاوه براینکه نیازهای خودمان را تامین می‌کنیم و بهم‌رسانی می‌کنیم در پروژه توسعه صادرات، به سمت صادرات محصولات با ارزش محصولات حرکت کنیم.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
شرط توسعه صادرات، بالا بردن کیفیت کالاست
تغییر مسیر اسماعیلی به صمت...
اولویت وزارت صمت افزایش عمق تولید داخلی است
جذب نخبگان توسط وزارت صمت یک ضرورت است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: