اختصاص تسهیلات دو هزار میلیارد تومانی برای تقویت صادرات
وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

اختصاص تسهیلات دو هزار میلیارد تومانی برای تقویت صادرات

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اینکه طی ۱۰ ماهه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حداقل ۱۵ درصد افزایش صادرات داشتیم، گفت: دو هزار میلیارد تومان تسهیلات از منابع صندوق بانک‌ها برای تقویت شرکت‌های صادراتی کشور با نرخ سود ۱۴.۵ درصد اختصاص یافته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، رضا رحمانی جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان البرز اظهار داشت: سرعت بازگشت ارز حاصل از صادرات امسال کشور چند برابر سال قبل است و  این نشانی بر بهتر شدن تصمیم‌گیری‌ها است.

وی تاکید کرد: یکی از راهبردهای اساسی ما در کشور بر اساس محورهای هفت‌گانه افزایش صادرات است که در ذیل آن ۱۵ کشور همسایه قرار دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا گفت: با برخی از این ۱۵ کشور در خصوص تعرفه ترجیحی و آزاد مذاکره کرده‌ایم.

رحمانی ادامه داد: امسال صادرات فرآورده‌های معدنی کشور افزایش یافته و برعکس میزان صادرات موادخام معدنی را کاهش داده‌ایم.

وی یادآور شد: در ستاد تسهیل، شرط اول و آخر ما این است که واحد تعطیل نشود و اگر تشخیص داده شد واحدی تعطیل بماند، بانک با مقررات خود اقدام کند که بانک‌ها می‌توانند امهال و یا تقسیط کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با تاکید بر اهمیت تولید محصولات دانش‌بنیان اظهار داشت: اگر محصولات ما دانش‌بنیان باشد قابلیت بازاریابی در کشورهای مختلف برای صادرات حتی کشورهای اروپایی را خواهند داشت.

پردیس فناوری در البرز احداث می‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رونمایی از مرکز فناوری تولید عناصر نادر خاکی در شهرستان ساوجبلاغ گفت: بر همین اساس طبق برنامه‌ریزی به زودی تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص احداث پردیس فناوری در استان البرز امضا می‌شود.

وی بیان داشت: یکی از ویژگی‌های البرز، دانش‌محوری بودن آن است‌ و صنایع مستقر در این استان چنین ویژگی را که بسیار مغتنم است، دارند.

رحمانی با اشاره به اهمیت توجه به فناوری در کنار دانش‌محوری بودن اظهار داشت: حوزه دانش جدی گرفته شده است؛ حوزه صنعت این ظرفیت را دارد که همه فناوری‌های جدید در آن بروز و ظهور داشته باشد. در دنیا هم این‌گونه است و محصولات ما هم باید دانش‌بنیان باشد. به همین منظور طرح‌های مختلفی اجرا و ارتباط تنگاتنگی با وزارت علوم برقرار شده است، در حوزه معدن ۲۰ معضل اساسی در حوزه معدن را به دانشگاه ها ارائه کرده‌ایم، در حوزه صنعت هم با دانشگاه‌های متعددی قراردادهایی بسته شده تا ما را کمک کنند.

وی از برنامه وزارت صنعت برای جذب جوانان نخبه توسط شرکت‌های بزرگ زیر مجموعه این وزارتخانه خبر داد و گفت: این اقدام موجب می‌شود تا شرکت‌ها با به کارگیری این جوانان به توسعه لازم دست پیدا کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: استان البرز می‌تواند به عنوان استان معیار مد نظر قرار بگیرد. سهم صادرات البرز متناسب با توان واحدهای این استان نیست. استان‌هایی در کشور هستند که بیشترین ارقام صادراتی را دارند.

رحمانی یادآور شد: تاکنون واردات استان البرز بیش از حجم صادرات آن بوده و با وجود کمبود صادرات، حتی ارز صادراتی بیشتری به این استان پرداخت شده است. با این وجود هیچ مانعی وجود ندارد.

وی اظهار داشت: عمده ارزی که وارد بانک مرکزی شده، ناشی از صادرات کشور بوده است. حتی در مواردی بانک مرکزی از منابع خود کم کرده و به واردات اختصاص داده است. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: انتظار می‌رود استان البرز، استان معین بسیاری از سایر استان‌ها هم باشد.

رحمانی خاطرنشان کرد: در  ۱۰ماهه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حداقل ۱۵درصد افزایش صادرات داشتیم چرا که در برخی صنایع  ۱۵درصد به بالا افزایش تولید داشته‌اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در تولید خودرو هم نسبت به میزان سال قبل افزایش داشتیم. پارسال روزانه یک هزار دستگاه  خودرو توسط دو خودروساز تولید شد که امسال نیز روزانه  بیش از چهار هزار دستگاه خودرو تولید شده است.
رحمانی بیان داشت: میزان انگیزه‌مندی مردم البرز برای سرمایه‌گذاری ۳۱ درصد است در حالی این رقم در کشور ۱۸.۵ درصد است.

وی گفت: صادرات در کل کشور امسال با ۱۸درصد از نظر وزنی نسبت به سال قبل روند افزایشی داشته و ۸۷ میلیون صادرات سال گذشته به ۱۰۳ میلیون تن در سال جاری رسیده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد: تبدیل نقدینگی واحدها به مشکلی جدی برای ما تبدیل شده است. سیاست اصولی دولت، تفویض اختیارات است و در استان‌ها با این تفویض اختیارات در انجام کارها تسهیل می‌شود.

بر اساس گزارشی از ایرنا، رحمانی عنوان کرد: در استان البرز ۱۶۳ واحد تولیدی تملیکی داشتیم که خوشبختانه ۸۳ واحد آن‌ها به چرخه فعالیت بازگشتند.

وی در خصوص مستثنی کردن شهرک‌های صنعتی البرز از شعاع ١٢٠ کیلومتری گفت: اقدام‌هایی در این ارتباط صورت گرفته و همراه با استاندار البرز به حضور رئیس‌جمهوری رسیدیم، موضوع مطرح شد، دستوراتی داده شد و با نظر مساعدی که از سوی رئیس‌جمهوری دیدم، پیگیر هستیم و در هفته‌های آینده به هر نتیجه‌ای رسیدیم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
حفظ تولید یک تکلیف عمومی است
افزایش تولید و صادرات باید در راستای رقابتی کردن بازارهای خارجی حرکت کند
راه‌اندازی دو هزار واحد صنعتی تا پایان سال
مصوبه جدید تجاری و امور گمرکی مناطق آزاد
افزایش تولید و صادرات بخش صنعت ذیل تحریم‌ها
شرط توسعه صادرات، بالا بردن کیفیت کالاست
داخلی‌سازی بیش از یک میلیارد دلار تجهیزات وارداتی
داخلی‌سازی ۱۰ میلیارد دلاری در افق ۱۴۰۰
برای احداث جاده‌های دسترسی به معادن آمادگی داریم
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
همایش استیل پرایس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: