یک میلیارد و 165 میلیون یورو کاهش ارزبری، ماحصل 9 میز ساخت داخل
توجه به ساخت داخل ثمر داد؛

یک میلیارد و 165 میلیون یورو کاهش ارزبری، ماحصل 9 میز ساخت داخل

طی یک قرن اخیر، استراتژی‌های صنعتی مسیر توسعه اقتصادی کشورها را هموار کرده است. مهم‌ترین دلیل رشد اقتصادی و بهبود استانداردهای زندگی بسیاری از کشورها توسعه صنعتی آن‌ها بوده است. وجود بخش صنعت (ساخت) به عنوان یکی از مراحل اساسی در توسعه ملی، افزایش درآمدها و تامین ماشین‌آلات، ابزار و مواد مورد نیاز برای ایجاد زیرساخت‌های مدرن و مسکن اهمیت این بخش را آشکار می‌سازد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، چند سالی می‌شود که رونق تولید و اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سرلوحه فعالیت‌های اقتصادی قرار گرفته است.

هم‌زمان با نام‌گذاری سال 98 به نام سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری، سیاست اجرای نهضت ساخت داخل از سوی وزارت صمت و رضا رحمانی با هدف حمایت از کالا و تولید ایرانی انجام شد. بر اساس اعلان عمومی شعار نهضت ساخت داخل و با هدف کاهش وابستگی ارزی و به تبع آن مقابله هوشمندانه با تحریم‌های ظالمانه، برنامه توسعه و تعمیق ساخت داخل در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.

وزارت صنعت، معدن و تجارت، هفت برنامه راهبردی در سال 98 در دستور کار قرار داده‌ است که توسعه تولید و تعمیق ساخت داخلی، محوری ترین برنامه آن است و از آن تحت عنوان نهضت ساخت داخل یاد می‌شود که در این چند ماه شاهد اتفاقات مهمی در تحقق این سیاست جهادی بوده‌ایم.

نهضت ساخت داخل با هدف دستیابی به استقلال و خوداتکایی صنعتی، تقویت و توسعه اقتصاد دانش بنیان، عمق‌بخشی به ساخت داخل با هدف تغییر رویکرد صنعتی کشور از مونتاژ به نوآوری، بسترسازی برای تقویت و توسعه درون‌زائی و برون‌گرایی در بخش‌های تولیدی، مدیریت واردات و هدایت به سمت نیازهای اساسی کشور، فعال‌سازی و به کارگیری ظرفیت‌های کشور در بخش‌های پژوهشی، طراحی، مدیریت پروژه و تولیدی پی‌گیری می‌شود.

برای دستیابی به این اهداف 9 میز تخصصی ساخت داخل در صنعت خودرو، موتورسیکلت، پتروشیمی، مخابرات، مس و فولاد تاکنون در کشور برگزار شده است.

هم‌زمان با برگزاری میزهای ساخت داخل، در جهت بهم‌رسانی نیازمندی‌ها و توانمندی‌ها، نمایشگاه‌های ساخت داخل نیز برگزار شده است که از آن جمله می‌توان به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید در تهران، گیلان، فارس و همچنین نمایشگاه تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت ریلی، نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در آذربایجان شرقی اشاره کرد.

۹ میز ساخت داخل تا چه حد ارزبری داشته است؟

در 9 میز برگزار شده تخصصی در صنایع مختلف تاکنون در مجموع یک میلیارد و 165 میلیون یورو کاهش ارزبری اتفاق افتاده است که از این رقم 275 میلیون یورو سهم خودرو، موتور سیکلت، 118 میلیون یورو مخابرات، برق و الکترونیک، 680 میلیون یورو صنعت فولاد و مس، 92 میلیون یورو هم سهم تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی بوده است.

بر اساس گزارشی از شاتا، در این 9 میز بیش از 200 قطعه و تجهیزات تولید خواهد شد که سهم خودرو و موتورسیکلت 99 قطعه، پتروشیمی 16، برق و الکترونیک 54، مس 18 و صنعت فولاد پنج محصول و یک خط تولید خواهد بود.

چه میزهایی برگزار خواهد شد؟

بر اساس برنامه‌های پیش‌بینی شده و بر اساس اهداف نهضت ساخت داخل تا پایان سال قرار است هفت میز ساخت داخل دیگر برگزار شود که از آن جمله می‌توان به برگزاری دو میز ساخت داخل در صنعت لوازم خانگی، میز ساخت داخل در صنعت تجهیزات پتروشیمی در پروژه شرکت سلمان فارسی، میز تعمیق ساخت داخل در صنعت تاسیسات، میز تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو و ریلی و همچنین میز تعمیق ساخت داخل در صنعت فولاد و فلزات اساسی اشاره کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
کاهش ارزبری با راه‌اندازی شرکت نیان الکترونیک
تقاضا برای ارز صعودی است
کاهش ارزبری ۱.۳ میلیارد دلاری در کل پروژه E&P
ایران خودرو برای داخلی سازی قطعات فراخوان داد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: