دستورالعمل بسته حمایت صادراتی دولت ابلاغ شد
در مسیر حمایت از صادرکنندگان غیرنفتی؛

دستورالعمل بسته حمایت صادراتی دولت ابلاغ شد

هرچند در سال ۱۳۹۷ به دلیل محدودیت‌های به وجود آمده در منابع درآمدی دولت، بسته حمایت از صادرکنندگان به طور کامل اجرایی نشد و در ماه‌های گذشته نیز بحث‌ها بر سر چگونگی نهایی شدن این بسته ادامه یافت، اما سرانجام با دستور اسحاق جهانگیری، اجرای این بسته در دستور کار قرار گرفته تا با محوریت سازمان توسعه تجارت و قواعدی که از سوی وزرات صنعت، معدن و تجارت اجرا می‌شود، حمایت از صادرکنندگان غیرنفتی ایران در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ابتدای هفته جاری بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۸ را برای اجرا ابلاغ کرد؛ بسته‌ای که در صورت تامین منابع آن، می‌تواند تا سقف ۷۸۰ میلیارد تومان به صادرکنندگان ایرانی تسهیلات ارائه کند.

بر اساس طرح ابلاغ شده، مجموعه تسهیلاتی که در بندهای گوناگون برای حمایت از صادرات در نظر گرفته شده ۷۸۰ میلیارد تومان خواهد بود که بخشی از آن را منابع بانکی و بخشی را منابع صندوق توسعه ملی تامین خواهد کرد.

در بندهای نخست این ابلاغیه، به سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در بانک‌ها و اعطای تسهیلات از این محل به فعالان صادراتی اشاره شده است و سقف این سپرده‌گذاری صندوق دو هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

در ماده ۲ به تسهیلات یک میلیارد یورویی صندوق توسعه که می‌تواند تا دو میلیارد یورو افزایش پیدا کند، اشاره شده که از تامین مالی شرکت‌های صادرکننده ایرانی تا تسهیلات به خریداران خارجی کالاهای ایرانی را در بر می‌گیرد.

در ادامه این مصوبه، به بخش‌های مختلف فعالیت‌های صادراتی اشاره شده که هر یک از آن‌ها بر اساس موقعیت خود می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

بر اساس گزارشی از ایسنا، حمایت از حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های بین‌المللی ۸۷ میلیارد تومان، حمایت از راه‌اندازی مراکز تجاری ایران در بازارهای هدف ۵۰ میلیارد تومان، پرداخت کمک سود تسهیلات به صادرکنندگان ۲۰۰ میلیارد تومان، حمایت از فعالیت‌های تبلیغاتی در حوزه صادرات ۷۱ میلیارد تومان، حمایت از راه‌اندازی خطوط حمل و نقل کالا ۶۵ میلیارد تومان، حمایت از برندسازی ۷ میلیارد تومان، توانمندسازی بنگاه‌های کوچک ۲۰ میلیارد تومان، حمایت از طرح‌های صادراتی ۳۰ میلیارد تومان، کمک‌هزینه خرید محصولات اعتباری ۲۰ میلیارد تومان، حمایت ویژه از صادرات کالاها ارزش افزوده بالاتر ۲۰۰ میلیارد تومان و حمایت از توسعه زیرساخت‌ها با ۳۰ میلیارد تومان اعتبار خواهند داشت.

هرچند با نزدیک شدن به هفته‌های پایانی سال جاری تصور اجرای کامل این بندها در سال ۱۳۹۸ دشوار است و با توجه به بندهایی مانند سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در بانک‌ها، فرایند اجرای این مصوبه طولانی خواهد شد اما با توجه به ابلاغ کامل اجرای آن می‌توان انتظار داشت که صادرکنندگان ایرانی از این مزیت بهره‌مند شوند.

بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی و وزارت صمت، در ۹ ماهه سال جاری، صادرات غیرنفتی ایران به مرز ۳۲ میلیارد دلار رسیده و از نظر وزنی در قیاس با مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد رشد کرده است. در شرایطی که با توجه به تحریم‌های یک جانبه آمریکا، میزان فروش نفت ایران به شکل جدی کاهش یافته، دولت تلاش کرده با اتکا به صادرات غیرنفتی، نیاز ارزی کشور را برطرف کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: