بازار پالادیوم پر از حباب خالی است
رئیس تحلیل و توسعه بازار شرکت نورنیکل:

بازار پالادیوم پر از حباب خالی است

رئیس تحلیل و توسعه بازار شرکت نورنیکل، ضمن اشاره به اینکه دلالان مالی در بازار پالادیوم حبابی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند این صنعت را با مشکل روبرو کند، گفت: فقدان شمش منجر به افزایش میزان، عقب‌ماندگی‌های بزرگ در این بازار و همچنین ایجاد آشفتگی بازار می‌شود. بر همین اساس نورنیکل قصد دارد تا با فروش شمش‌های تولید شده به مشتریان همیشگی خود آن‌ها را به استفاده از این فلز در معاملات مالی همچون وثیقه‌ای برای تامین اعتبار بانکی تشویق کند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، ماده معدنی پالادیوم تاکنون بیشتر در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار گرفته و گاز‌های سمی خروجی از اگزوز را به ترکیبات بی‌خطر یا کم‌خطر تبدیل می‌کند؛ این فلز در صنایع الکترونیک، پزشکی، دندانپزشکی، تلخیص هیدروژن، صنایع شیمیایی، هواپیماسازی و جواهرسازی (مثل تولید طلای سفید) نیز استفاده می‌شود. پالادیوم را می‌توان یکی از گرانبهاترین فلزات دنیا دانست که هر گونه تغییراتی در بازار آن می‌تواند بر بازارهای دیگر نیز تاثیرگذار باشد. در این راستا بلومبرگ نیوز در گزارشی که روز گذشته منتشر شده است، نگاهی به بازار این ماده معدنی در سال ۲۰۲۰ داشته است.

بزرگ‌ترین تولیدکننده فلز جهان (MMC Norilsk Nickel PJSC) به تازگی اعلام کرده است که دلالان مالی در بازار پالادیوم حبابی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند این صنعت را با مشکل روبرو کند.

به گفته آنتون برلین رئیس تحلیل و توسعه بازار شرکت نورنیکل «برنامه‌ریزی‌ها به این سمت است که با ایجاد تغییراتی در فروش نورنیکل گام‌هایی را در راستای سهولت در بازار بردارد؛ بر این اساس در شرایط کنونی تلاش‌ها بر این است که بیشتر رتبه‌های سرمایه‌گذاری به سمت تولید میله به جای فرم پودری مورد استفاده مصرف‌کنندگان صنعتی هدایت شود، اقداماتی که از آن به عنوان تلاش برای ایجاد سهولت در بازار یاد شده است.»

وی در ادامه از اعلام آمار دقیق میزان تولید میله‌های نورنیکل خودداری کرد.

برلین در ادامه خاطرنشان کرد: شرایط فعلی بازار ایجاد حباب کرده است. تقاضای صنعتی اصولی و اساسی شامل آن سرعتی که قیمت‌ها در پیش گرفته‌اند نمی‌شود و تحولات به این سرعت قابل مشاهده نیست.

قیمت پالادیوم در سال ۲۰۲۰ در بازار با افزایش ۱۹ درصدی قیمت مواجه شده است؛ و فرضیه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه شرکت‌های معدنی نمی‌توانند به موازات افزایش تقاضا برای خودروهای با آلایندگی کمتر، عرضه را هم افزایش داده و بازار را متعادل کنند. گفتنی است این فلز بخش مهمی از اوتو کاتالیست‌هاست که دودهای سمی را فیلتر می‌کند، فلزی که از دیدگاه سرمایه‌گذاران فلزات گران‌بها از ارزش بالایی برخوردار است. قیمت روز چهارشنبه این فلز در مقایسه با روز گذشته و با کاهش ۰.۵ درصدی به ۲ هزار و ۲۷۳ دلار در هر اونس رسید.

پالادیوم پودر شده که محصول اصلی شرکت نورنیکل است، در حال حاضر مورد توجه سرمایه‌گذاران مالی قرار ندارد، و این همان محصولی است که بیشترین تقاضا برای پالادیوم در جهان را به خود اختصاص داده است. با این وجود شرکت نورنیکل با تغییر تولید مخلوط به میله‌های بیشتر و پودر کمتر امیدوار است که بتواند نوسانات موجود در بازار را کاهش دهد.

آنتون برلین همچنین در این‌باره عنوان می‌کند: فقدان شمش منجر به افزایش میزان، عقب‌ماندگی‌های بزرگ در این بازار و همچنین ایجاد آشفتگی بازار می‌شود. بر همین اساس نورنیکل قصد دارد تا با فروش شمش‌های تولید شده به مشتریان همیشگی خود آن‌ها را به استفاده از این فلز در معاملات مالی همچون وثیقه‌ای برای تامین اعتبار بانکی تشویق کند.

برلین در این باره تصریح کرده است: رکورد قیمت‌های پالادیوم باعث ایجاد نگرانی‌هایی در میان مصرف‌کنندگان و کاربران این بازار شده که مصرف‌کنندگان در نهایت با ادامه وضعیت فعلی به استفاده از گزینه‌های ارزان‌تر و نیز فلزات دیگری مانند پلاتین ترغیب خواهند شد؛ اگرچه هنوز نشانه‌ای از وقوع این مسئله وجود ندارد چرا که تولیدکنندگان خودرو در حال حاضر بیشتر بر روی اهداف کاهش انتشار آلاینده‌ها و ساخت اتومبیل‌های برقی متمرکز هستند.

برلین در ادامه خبر داد: بر این اساس شرکت معدنی نورنیکل سه تن شمش را از صندوق پالادیوم خود برای تامین امداد کوتاه‌مدت به بازار تحویل خواهد داد.

بر اساس گزارشی از اقتصاد آنلاین، نورنیکل قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۰ حدود ۸۵ تن (۲.۷۳ میلیون اونس) پالادیوم تولید کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رشد 56 درصدی EBITDA نورنیکل
سبقت پالادیوم از طلا پس از 16 سال
پالادیوم به پای طلا رسید
بازار جهانی فلزات گرانبها در انتظار اجلاس گروه 20
خیز پالادیوم برای افزایش قیمت
رشد مداوم قیمت پالادیوم در بازارهای جهانی
پالادیوم مسیر خود را از پلاتین جدا می‌کند
بررسی عملکرد بزرگترین تولیدکنندگان پالادیوم در جهان
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: