صادرات مواد معدنی در راستای تصمیمات خلق‌الساعه کاهش یافته است
نایب رئیس انجمن صادرکنندگان مواد معدنی:

صادرات مواد معدنی در راستای تصمیمات خلق‌الساعه کاهش یافته است

نایب رئیس انجمن صادرکنندگان مواد معدنی گفت: در شرایطی که ما حتی به یک دلار صادراتی هم احتیاج داشتیم، وزارت صمت تصمیمی در ماه‌های در خصوص صادرات گذشته اخذ کرد و اکنون کار به جایی رسیده که صادرات ما در حوزه‌های مختلف معدنی از 40 تا 100 درصد کاهش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، سجاد غرقی در خصوص آخرین وضعیت صادرات مواد معدنی گفت: با تصمیم عجیبی که وزارت صمت در ماه‌های گذشته اتخاذ کرد، کار به جایی رسیده که صادرات ما در حوزه‌های مختلف معدنی از ۴۰ تا ۱۰۰ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: شعار جلوگیری از خام‌فروشی برای برخی افراد تبدیل به ابزاری شده که به پشتوانه آن و بدون کار کارشناسی تصمیم‌گیری و بخشنامه صادر کنند. مثلا اخذ عوارض 25 درصدی از صادرات مواد معدنی بر مبنای کدام کار کارشناسی بوده؟ ما به عنوان نمایندگان بخش خصوصی و تشکل‌های معدنی تا الان یک صفحه پژوهش یا مطالعه برای این تصمیم ندیدیم. حتی نمی‌دانیم بر چه اساس یک دفعه برای تمام مواد معدنی 25 درصد تعیین شده است؛ در حالی که ارزش ظرفیت توان تولید داخل نیاز بازار در مواد مختلف گوناگون است و چرا 20 یا 30 اعلام نشد؟ این‌ها تماما مواردی است که برای ما سوال است و متاسفانه به رغم جلسات و مکاتباتی که اتاق بازرگانی ایران و تهران و تشکل‌های معدنی با وزارت صمت داشته‌اند اما هنوز هیچ جوابی دریافت نشده و نتیجه آن این شده که در 6 ماه پایانی سال صادرات مواد معدنی ما با افت وحشتناکی روبرو شده است.

نایب رئیس انجمن صادرکنندگان مواد معدنی یادآور شد: نحوه اخذ این 25 درصد نیز جالب است در حالی که عدالت مالیاتی می‌گوید که مالیات و عوارض از سود و کارکرد باید اخذ شود اما این 25 درصد از کالای فوب یعنی محموله‌ای که روی کشتی و آماده صادرات است گرفته می‌شود. همچنین این محموله پس از خروج از کارخانه هزینه حمل و نقل داشته و پس از آن هزینه بارگیری، انبارداری و انتقال به کشتی را طی کرده که به ازای هر تن سه دلار است و پس از جمع تمام این اعداد 25 درصد محاسبه می‌شود. جالب آنکه صادرکننده و تولیدکننده هیچ نقشی در این اعداد نداشته و در هیچ کجا از هزینه، مالیات گرفته نمی‌شود.

بر اساس گزارشی از ایلنا، غرقی در خصوص اینکه آیا در این مدت وزارت صمت با اتخاذ عوارض 25 درصدی توانسته به اهداف خود دست پیدا کند، گفت: موضوع این است که ما نمی‌دانیم این اهداف چه بوده و فقط جمله جهت جلوگیری از خام‌فروشی به همه گفته می‌شود. ما در شرایط عادی به سر نمی‌بریم و کشور به دلارهای صادراتی نیاز مبرم دارد پس اگر چنین تصمیماتی گرفته می‌شود حتما باید ما به ازای آن دستاورد مهم‌تر و با ارزش‌تری برای کشور داشته باشد مثلا بگویند با این تصمیم این تعداد اشتغال ایجاد شده و خواهد شد یا این بخش توسعه پیدا کرد. اما برعکس اکنون سوالات زیادی پیش آمده مثلا ما اگر به دنبال رسیدن به تولید 55 میلیون تن فولاد هستیم با این اقدام عملا سرمایه‌گذاری و توسعه در صنایع بالادستی را محدود کردیم.

وی در پایان تصریح کرد: اتاق بازرگانی و تمام تشکل‌های معدنی با این تصمیم مخالفت کردند و به صورت کتبی و در جلسات حضوری مخالفت خود را با دلیل و مدرک اعلام کردند اما تاکنون هیچ پاسخی به آن‌ها داده نشده است. فقط در یک جلسه اتاق بازرگانی گفتند، پنج شاگرد اولی که ارز خود را وارد کشور کرده‌اند را اعلام کنید که اصلا هیچ ربطی به موضوع اخذ عوارض 25 درصدی از صادرات نداشت اما با این وجود اتاق بازرگانی ایران به صورت مکتوب میزان بازگشت ارز زیر مجموعه‌های پنج تشکل را به وزات صمت اعلام کرد. ضمن آنکه آقایان باید بدانند اگر مجموعه‌ای ارز خود را در کمتر از یکسال برنگرداند عملا دیگر نمی‌تواند در کشور کار کند و با انواع و اقسام محدودیت‌ها و جریمه‌ها روبرو خواهد شد؛ پس هیچ دلیلی وجود ندارد مجموعه که میلیاردها تومان سرمایه گذاری کرده فقط به دنبال یک‌بار صادرات باشد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
فلزات و مواد- فارسی
گل گهر
مطالب مرتبط
امکان سرمایه‌گذاری در معادن به حداقل ممکن رسیده است
از نظرات موثر بخش ‌خصوصی در تعیین ضرایب زنجیره آهن و فولاد استفاده خواهد شد
کاهش سرمایه‌گذاری‌ در بخش معدن، معلول فشارهای بی‌وقفه است
صادرات محموله ۵۰ هزار تنی مواد معدنی از بندر چابهار
تعدیل و تصحیح مشکل عوارض مواد معدنی
وضع عوارض ٢٥ درصد بر تمام مواد معدنی، رکود در بخش صادرات را رقم زد
ابلاغیه عوارض غیرقانونی صادرات معدنی را لغو کنید
وضع عوارض ۲۰ تا ۲۵ درصدی برای صادرات مواد معدنی خام از اول مهرماه
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد هرمزگان
همایش فلزات غیر آهنی دنیای اقتصاد
نمایشگاه متافو
نمایشگاه ماینکس و آیمت
همایش استیل پرایس
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سی‌امین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: