بهره‌برداری طرح‌های زیست‌محیطی شرکت فولاد خوزستان
هم‌زمان با ایام‌الله دهه فجر انقلاب رقم خورد؛

بهره‌برداری طرح‌های زیست‌محیطی شرکت فولاد خوزستان

در سومین روز از ایام‌الله دهه مبارک فجر، با حضور محمد جواد اشرفی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان، سیروس کریمی رئیس پایش حفاظت محیط زیست، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان و جمعی از مسئولان شرکت، چهار طرح زیست‌محیطی به بهره‌برداری رسید و یک طرح نیز کلنگ‌زنی شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان، با حضور محمد جواد اشرفی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان، سیروس کریمی رئیس پایش حفاظت محیط زیست، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان و جمعی از مسئولان شرکت، چهار طرح زیست‌محیطی به بهره‌برداری رسید و یک طرح نیز کلنگ‌زنی شد.

اولین طرح نصب کنترل غبار سیستم فروش گندله به روش مه خشک بود، که آثاری همچون کاهش شدید تولید و انتشار غبار در ناحیه فروش گندله‌سازی، کاهش مصرف آب و برق و عدم نیاز به مواد شیمیایی را به دنبال دارد. در ادامه پروژه‌ نصب و راه‌اندازی دیزل ژنراتورهای فولادسازی به بهره‌برداری رسید. این طرح با هدف ایجاد سیستم مطمئن، پایدار و یکپارچه MVA برق اضطراری بخش فولادسازی، کاهش تاثیر افت فشار گاز در زمستان، تقویت و نوسازی سیستم برق اضطراری بخش فولادسازی اجرا شد. 

در ادامه بهره‌‌برداری از طرح‌ها نوبت به افتتاح سیستم تفکیک ضایعات آهنی و غیرآهنی رسید. با اجرایی شدن این طرح ظرفیت مهار غبار ۴۰ هزار تن مکعب افزایش پیدا می‌کند. از دیگر پیامدهای مثبت این طرح جلوگیری از انتشار خاک و غبار ناشی از عملیات تفکیک است.

همچنین پروژه راه‌اندازی جمع‌آوری دود کوره چهار با هدف کاهش شاخص آلودگی محیطی، جداسازی سیستم مکش کوره ۳ و ۴ و افزایش سطح‌ رضایت‌مندی ذی‌نفعان داخلی و خارجی سازمان بود، که به بهره‌برداری رسید. 

در پایان نیز کلنگ‌زنی پروژه مهندسی، خرید، نصب و راه‌اندازی تصفیه‌خانه شیمیایی پساب صنعتی انجام شد. از مهم‌ترین اهداف اجرای این پروژه می‌توان به تصفیه آب صنعتی به میزان ۷۵۰ مترمکعب در ساعت، پمپاژ آب نرم یا صنعتی و تصفیه مجدد و تهیه  محصول آب RO با ظرفیت ۷۵۰ متر معکب اشاره کرد.

پیش از افتتاح این طرح‌ها، علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن دهه‌ مبارک فجر از اجرای پنج برابری تعهد شرکت در احداث فضای سبز شرکت فولاد خوزستان سخن گفت و اظهار داشت: مساحت شرکت فولاد خوزستان در مجموع ۴۰۰ هکتار است و طبق استاندارد باید ۲۵ درصد فضای سبز ایجاد کند؛ فولاد خوزستان با احتساب فضای سبز داخل و اطراف شرکت بیش از ۵۰۰ هکتار فضای سبز ایجاد کرده است. علاوه بر این آمادگی داریم با همکاری دستگاه‌های اجرایی کمربند سبز شرکت فولاد خوزستان را تکمیل کنیم.

وی افزود: همچنین برنامه‌ قرار است با حضور کارکنان و خانواده‌های فولاد خوزستان در روز ۱۵ اسفند ماه و به مناسبت روز درختکاری اجرا شود و در این حرکت، در زمینی به مساحت ۲۵ هکتار در منطقه‌ 300 دستگاه نهال‌کاری شود.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان از الزام پیوست زیست‌محیطی طرح‌های اجرایی شرکت فولاد خوزستان گفت و یادآور شد: از تمام واحدها خواسته شد، هر طرحی که در مرحله پیشنهاد و مطالعه قرار دارد، باید پیوست زیست‌محیطی داشته باشد؛ از طرفی طرح‌های اجرا شده، با نگاه حفاظت از محیط زیست اصلاح می‌شوند.

محمدی گریزی هم به افتخارات شرکت زد و گفت: فولاد خوزستان بزرگ‌ترین صادرکننده شمش و دومین تولیدکننده فولاد کشور است. افتخار این را داشتیم که در میان شرکت‌های فولادی، عنوان صادرکننده نمونه را از آن خود کنیم. در حوزه مسئولیت‌‌های اجتماعی موفق شدیم جایزه ملی CSR را کسب کنیم.

وی عنوان کرد: از اهداف بزرگ فولاد خوزستان در کنار توسعه و افزایش کیفیت تولید، بهبود مستمر وضعیت زیست‌محیطی شرکت است، در همین راستا تدوین برنامه زیست‌محیطی در دستور کار قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان اشاره کرد: اعتقاد ما بر این است که هرگونه هزینه‌ای در زمینه‌ زیست‌محیطی صورت می‌گیرد، در واقع بازگشت سرمایه‌ برای مجموعه، شهر و استان است.

محمدی از کاهش ۶۰ درصدی آلودگی محیط زیست از سوی فولاد خوزستان خبر داد و افزود: از سال ۸۷ تا ۹۷ رشد تولید شمش از دو میلیون و ۳۵۰ تن به سه میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسیده است، در حالی که در شرایط افزایش تولید انتظار می‌‌رفت آلایندگی افزایش یابد اما با اجرای طرح‌های زیست‌محیطی، کاهش ۶۰ درصدی آلودگی اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: طرح‌‌های اجرایی در زمینه‌ محیط زیست به عدد ۹۵ می‌رسد. این طرح‌ها با هزینه‌ی بالغ بر ۱۷۳ میلیارد تومان اجرایی شد. 

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان یادآور شد: البته کار به همین جا ختم نمی‌شود و سرمایه‌گذاری طرح‌های در دست اجرا با هدف کاهش انتشار غبار و آلودگی، ۲۸۰ میلیارد تومان است. 

در ادامه محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان از رشد چشم‌‌گیر فضای سبز در فولاد خوزستان گفت و اظهار داشت: این حجم از فضای سبز در فولاد خوزستان نشان از توجه ویژه مدیران شرکت به حفظ و توسعه فضای سبز دارد. لذا این حجم از توسعه فضای سبز و توجه به اطراف شرکت، مطمئنا فضای اجتماعی را معطوف به خود می‌کند. باید شرایط فراهم شود تا فعالیت‌های که شرکت فولاد خوزستان در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و توسعه فضای سبز انجام داده است در جامعه نمود پیدا کند و بار روانی منفی موجود برداشته شود.

وی افزود: بدون شک سرمایه‌ گذاری در مسائل زیست‌محیطی، هزینه نیست، بلکه یک کار اقتصادی است که در میان مدت، نتایج مثبتی را به همراه خواهد داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان از شناسایی و رفع نقاط آلاینده محیطی در فولاد خوزستان گفت و عنوان کرد: فن‌آوری فولاد خوزستان به نوعی مربوط به گذشته است؛ باید به سمتی حرکت کرد تا پروژه‌‌هایی اجرا شوند که به حفظ محیط زیست و کاهش آلایندگی یاری برسانند. 

اشرفی یادآور شد: هزینه ۱۷۰ میلیارد تومانی اجرای ۹۵ پروژه به همراه ۲۸۰ میلیارد تومان طرح‌های در دست اجرا، نوید بهبود شرایط و کاهش آلودگی محیط زیست را به همراه دارد. 

وی احداث پل ششم را گره‌‌گشای مشکلات حمل و نقل خودروهای سنگین دانست و افزود: با احداث این پل، از تردد خودروهای سنگین در سطح شهر که عمدتا بارهای صنعتی به همراه دارند، جلوگیری شد. علاوه بر این به کاهش مشکلات ترافیکی که در نهایت کاهش آلایندگی محیط زیست را به دنبال دارد، کمک می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان تاکید کرد: ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته مدیران فولاد خوزستان، از آن‌ها انتظار می‌رود به توسعه شبکه‌های درون‌شهری و ایجاد جاده‎‌های کمربندی توجه بیشتری داشته باشند. 

گفتنی است، در این مراسم با حضور محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان و سایر مسئولان، از کتاب طرح جامع محیط زیست و پسماند شرکت فولاد خوزستان رونمایی شد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تدوین طرح جامع توسعه ظرفیت و طرح زیست محیطی و پسماند فولاد خوزستان
ارتقاء رکورد تولید روزانه به میزان ۶۰ تن
تحریم‌ها تاثیری در تولید نداشته است
جرثقیل سقفی ۳۰۰ تنی وارد شرکت فولاد خوزستان شد
نگاه از یک پنجره و تجربه واحد به صنعت فولاد
شرکت‌های بزرگ فولادی، ۱۳.۷ میلیون تن شمش ساخته‌اند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: