استراتژی خاص برای محصولات خاص!

استراتژی خاص برای محصولات خاص!

پیشرفت کشورهای صنعتی عمدتا بر پایه امکان تولید و استفاده از مواد اولیه منحصر به فردی بوده است که قابلیت‌های بیشماری را برای قطعات کیفی صنعتی و تجاری فراهم آورده است؛ این قابلیت همواره در حال رشد و توسعه بوده که نتیجه آن دستیابی به انواع مواد اولیه مهندسی توسط بشر بوده است.

فولادهای آلیاژی از جمله این نوع مواد مهندسی است که تولید و استفاده از آن‌ها از یک طرف و تحقیق و توسعه مداوم باعث ایجاد طیف وسیعی از آلیاژهای فولاد شده است که هر یک کاربردهای ویژه خود را دارند. اگر قرار باشد پیشرفتی از نظر ساخت و توسعه در صنعت رخ دهد، یکی از پیش‌نیازهای آن استفاده از مواد اولیه با کیفیت و دارای ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد همچون فولادهای آلیاژی است.  

صنعت فولاد به عنوان یکی از صنایع مادر در کشورهای پیشرفته، همیشه مورد توجه مسئولان و دولتمردان بوده است و برنامه‌ریزی‌ها برای توسعه صنعتی اغلب بر مبنای صنعت فولاد صورت می‌گیرد. به طور مشخص، کشورهایی مانند آلمان، کره جنوبی، ژاپن و ایتالیا به عنوان کشورهای پیشرو در صنعت فولاد، توسعه خود را مرهون پیشرفت در صنعت فولاد هستند اما نکته مهم در مورد صنایع فولادی این کشورها، عبور آن‌ها از تولید محصولات ساختمانی به سمت محصولات خاص بوده است. به طور مثال، حدود یک‌پنجم از تولید 40 میلیون تنی فولاد آلمان، به محصولات آلیاژی اختصاص دارد. این موضوع در صنعت فولاد ژاپن، ایتالیا و کره جنوبی نیز مشاهده می‌شود.

کاربرد فولادهای آلیاژی و باکیفیت در صنایع مصرف‌کننده باعث ارتقای کیفیت محصولات نهایی می‌شود. آلمان به عنوان برترین کشور در زمینه تولید خودرو، به طور حتم از محصولات آلیاژی برای ساخت قطعات خودرویی بهره می‌برد و این امر در مورد صنایع لوازم خانگی ژاپن و دیگر صنایع پیشرفته کشورهای صنعتی نیز قابل مشاهده است. بنابراین فولادهای آلیاژی بخشی مهم و بعضا جدایی‌ناپذیر صنایع مهم محسوب می‌شوند.

تولید فولاد آلیاژی در کشور ما بیش از دو دهه می‌شود که آغاز شده است اما می‌توان گفت که در آغاز راه قرار دارد و هنوز گریدهای پیچیده در کشور ما قابل تولید نیست؛ به دلیل نبود تولیدکننده داخلی برخی از انواع فولادهای آلیاژی، بسیاری از صنایع ناچار به واردات هستند و برای انجام این امر، به دلیل تحریم‌ها سختی‌های فراوانی را هم متحمل می‌شوند.

در کشور ما تنها یکی دو شرکت به صورت عمده به تولید محصولات فولاد آلیاژی مشغول هستند و بقیه شرکت‌ها یا در حد پروژه باقی ماند‌ه‌اند و یا اینکه تنها گریدهای ساختمانی فولاد را تولید می‌کنند. کشور ما قرار است در افق 1404 به تولید 55 میلیون تن فولاد دست یابد اما روند تولید محصولات مختلف مشخص نیست. در حالی که باید مشخص شود هر بخش از صنعت فولاد مانند محصولات تخت، محصولات طویل و آلیاژی در چه جایگاهی قرار دارد. بسیاری از طرح‌های توسعه‌ای که برای صنعت فولاد در نظر گرفته شده است، ماهیت تجاری دارند و اساسا فولاد آلیاژی یکی از محصولاتی به حساب می‌آید که در میان استراتژی‌ها به صورت مشهود گم شده است.

به واقع اگر چرخ تولید شرکت فولاد آلیاژی ایران در استان یزد نمی‌چرخید، بسیاری از صنایع مصرف‌کننده با چالش‌های زیادی برای تامین مواد اولیه روبه‌رو بودند. صنعت فولاد کشور به چند شرکت در مقیاس شرکت فولاد آلیاژی ایران نیاز دارد زیرا یکی از نقاط ضعف صنایع بزرگ کشور مانند خودروسازی، نبود کیفیت محصول است که با به‌کارگیری فولادهای آلیاژی استاندارد در قطعات آن، می‌توان خودروهایی باکیفیت تولید و حتی صادر کرد.

صنعت فولاد آلیاژی در همه کشورها صنعتی خاص تلقی می‌شود که دانش فنی آن در انحصار چند شرکت محدود است. اگر شرکتی به این حوزه وارد شود، باید جرات و جسارتی به مراتب بیش از فولادسازی‌های معمولی داشته باشد زیرا گرید به گرید محصولات آلیاژی در صنایع مصرف‌کننده بسیار مهم است و در صورت نبود کیفیت در آلیاژ، صنعت با شکست مواجه خواهد شد. از این رو، صنعت فولاد آلیاژی به عنوان یک صنعت بسیار خاص، باید دارای استراتژی ویژه و مجزا از محصولات تجاری صنعت فولاد باشد تا مصرف‌کنندگان این محصولات آلیاژی نسبت به چشم‌انداز تامین مواد اولیه خود اطمینان داشته باشند. دنیای امروز صنایع، بسیار رقابتی، پیچیده و فشرده است و تنها آن‌هایی در آن باقی می‌مانند که به معنای واقعی «خاص» باشند!

یادداشت: سعید فتاحی منش

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
کشور ما در زمینه تولید فولادهای آلیاژی نسبتا جوان است
قوانین دولتی تعادل بازار فولاد را برهم زده است
کاهش تدریجی خرده‌فروشی در بازار فولاد آلیاژی
تولید پروفیل آلیاژی در کشور متوقف شده است
تحریم‌ها باعث شد تولید داخلی جای واردات را بگیرد
بازار فولاد آلیاژی از تعادل خارج شده است
استفاده از فولاد آلیاژی ضربه‌پذیر در قطعات خودرویی
نیاز کشور به محصولات تخت آلیاژی بیش از محصولات طویل است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: