مدیریت تقاضا مهم‌تر از مدیریت قیمت ارز است
یک فعال اقتصادی:

مدیریت تقاضا مهم‌تر از مدیریت قیمت ارز است

یک فعال اقتصادی گفت: مهم‌ترین مسئله در کنترل وضعیت ارزی کشور، مدیریت تقاضا است. باید توجه داشت که در این وضعیت نامتعادل ارزی در کشور، مدیریت تقاضا بر مدیریت قیمت ارز اولویت بسیار دارد. بنابراین دولت باید برای جلوگیری از افزایش تقاضا در زمینه ارز، تلاش خود را چندین و چند برابر کند تا از موج سنگین و احتمالی ارزی پیش از پایان سال، جلوگیری شود.

میر محمدحشمتی در گفتوگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، درباره بازار ارز طی این مدت اخیر اظهار داشـت: چندان نمی‌توان به طور قطعی تا پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی، وضعیت کلی بازار ارز را تشریح و یا پیشنهادی در این خصوص ارائه کرد، با این حال آنچه مسلم است و می‌تواند گواهی بر بازار نامتلاطم و بحرانی ارز طی این مدت اخیر باشد، مدیریت ناکارآمد، ناکاربلد و غیرمتخصص متولیان این عرصه است.

وی ادامه داد: البته باید آقای دکتر همتی رئیس بانک مرکزی را جدای این مسائل مطرح کرد چرا که تجربه ورود ایشان به این نهاد مهم نشان داده که با دستورالعمل‌ها و اظهارنظرهای مثبت و درخور توجهی که به طور دائم با رصد کردن بازار عنوان می‌کند، به طور مقطعی و البته غیرکافی، اعتماد بازار ارز را به خود جلب کرده است.

قطع شدن سفته‌بازی در بازار ارز

این فعال اقتصادی عنوان کرد: کارهای مهم و اثرگذار دکتر همتی در این مقطع کوتاهی که بر سر کار آمده است، گواهی بر همت شخصی ایشان برای حل و فصل مشکلات بازار ارز است که در این‌باره می‌توان به کاهش فرآیند سفته‌بازی در بازار ارز، آن هم هم‌زمان با ورود ایشان به بانک مرکزی اشاره کرد. بنابراین با وجود تمام سنگ‌اندازی‌هایی که در مسیر ایشان ایجاد شده و می‌شود، به نظر می‌رسد عزم وی برای کنترل و سر و سامان دادن به بازار ارزی کشور، جدی و کاملا برنامه‌ریزی شده است.

دولت ارز را رها کرده بود

حشمتی از برخی دولتی‌ها به جهت خنثی بودن در زمینه حل مشکلات ارزی کشور انتقاد و تشریح کرد: بی‌برنامگی و عملکرد نامشخص دولت در زمینه ارزی، کشور را وارد بحران‌های عمیقی کرده است به طوری که دولت برای رهایی از آن، خود را وارد تونل مالیات می‌کند تا بتواند به طور مقطعی از مشکلات پیرامون فرار کند.

وی افزود: بهبود نسبی وضعیت ارزی کشور، تنها به عملکرد شخص آقای همتی برمی‌گردد و دولت در این زمینه، نقش موثری ندارد. لذا نبود عزم جدی دولت برای حل مشکلات عدیده ارزی در کشور، ما را به این نقطه پرتاب کرده که امروز، هیچگونه چشم‌اندازی برای حل این مشکلات نمی‌یابیم.

انتظارات مردم برای افزایش مجدد نرخ ارز

این فعال اقتصادی ضمن اشاره به اینکه روند تقاضا برای ارز، افزایشی است، توضیح داد: مولفه‌های زیادی برای افزایش تقاضا در مسیر ارز وجود دارد، از جمله می‌توان به انتظارات مردم به کاهش مجدد ارزش پول اشاره کرد. در واقع مردم به دلیل نداشتن چشم‌اندازی از آینده، صرفا و به طور مقطعی به سراغ دلار و سایر واحدهای خارجی به جهت ایجاد ارزش‌افزوده بر دارایی و نیز حفظ ارزش آن، سوق پیدا می‌کنند که البته دولت می‌تواند در این زمینه نقش بسزایی به جهت کنترل این فرآیند ایجاد کند.

حشمتی از انتظارات مردم از نرخ ارز پس از انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی و تعطیلات نوروزی، به عنوان دو مولفه مهم در افزایش تقاضا برای ارز اشاره و تاکید کرد: مهم‌ترین مسئله برای هفته‌های آتی در کنترل وضعیت ارزی کشور، مدیریت تقاضا است. باید توجه داشت که در این وضعیت نامتعادل ارزی در کشور، مدیریت تقاضا بر مدیریت قیمت اولویت بسیار دارد. بنابراین دولت باید در زمینه جلوگیری از افزایش تقاضا که منجر به کاهش قیمت ارز نیز خواهد شد، تلاش خود را چندین و چند برابر کند تا مبادا پیش از پایان سال، وضعیت بحرانی‌تر از آنچه که هست، شود.

مسائل روانی بازار ارز را جدی بگیرید

این فعال اقتصادی اظهار داشت: باید به مسائل روانی در این زمینه توجه ویژه داشت چرا که با توجه به وجود مسائل روانی که انتظار افزایش نرخ ارز را پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی و تعطیلات نوروزی می‌کشند، بانک مرکزی برای بطرف ساختن این انتظار، باید با اعلام برنامه‌های آتی خود، این فرآیند را خنثی کند.

حشمتی تاکید کرد: برای حل مشکلات ارزی کشور که بخش عمده‌ای از آن ناشی از سیاست‌های نادرست ارزی توسط برخی مدیران دولتی است، باید اجازه داد تا مدیران لایق و اهل عملی همچون آقای همتی در بدنه دولت افزایش یابد تا به واسطه این مدیران بتوان بر پیچ و خم‌های این مسیر سخت و پرتلاطم فائق آمد.

وی در پایان وضعیت ذخایر ارزی کشور را نامناسب عنوان و خاطرنشان کرد: وضعیت ذخایر ارزی به شدت ناگوار است به طوری که اگر مدیریت درستی در این زمینه صورت نگیرد، بدون تردید باید منتظر موج افزایش نرخ ارز و تورم افسارگسیخته بود.

انتهای پیام//

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
جدال پدرانه با سوداگری فرزندان ارزی
دولت علیه دلالان ارز قیام کند
معاملات ارزی به صورت نیابتی انجام می‌شود
تقاضا برای ارز صعودی است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: