فولاد آلیاژی مورد نیاز خود را تولید خواهیم کرد
مدیرعامل شرکت فولاد کویر:

فولاد آلیاژی مورد نیاز خود را تولید خواهیم کرد

مدیرعامل شرکت فولاد کویر گفت: با اجرایی شدن طرح توسعه‌ای شرکت که طبق آن، یک میلیون و 200 هزار تن شمش فولاد آلیاژی تولید می‌شود، تمام مواد اولیه تولید میلگرد ساختمانی و صنعتی را بدون چالش و اتکا به شرکت‌های دیگر تولید خواهیم داد.

احمد خوروش در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: ظرفیت تولید شرکت فولاد کویر یک میلیون و 200 هزار تن میلگرد و کلاف است و در حال حاضر با توجه به میزان تولید میلگرد در کشور، بزرگ‌ترین تولیدکننده این محصول محسوب می‌شویم. البته دو مجموعه به نام‌های شرکت تولیدی فولاد سپید فراب در کاشان و مجتمع فولاد آران و بیدگل در اختیار داریم که در شرکت فولاد آران و بیدگل میلگرد ساختمانی و در شرکت سپید فراب میلگرد صنعتی تولید می‌شود.

وی افزود: بخش قابل توجه تولید شرکت فولاد کویر به میلگردهای صنعتی که ترکیبی آلیاژی دارند، اختصاص یافته است و در حال حاضر حدود 30 درصد از تولیدات شرکت ما میلگردهای صنعتی و آلیاژی هستند و به صورت تخصصی و به‌روز در این زمینه فعالیت می‌کنیم. حتی می‌توانیم تمام تولیدات خود را به این زمینه اختصاص دهیم. در آینده نزدیک نیز تولید شمش آلیاژی فولاد را که در حال حاضر از دیگر شرکت‌ها تامین می‌کنیم، آغاز خواهیم کرد. فولادهای آلیاژی طیف بسیار وسیعی دارند و عموما به دو گروه کربن بالا و کربن پایین تقسیم می‌شوند. تولید هر یک از این نوع فولادها به سفارش دریافتی و مصرف‌کنندگان آن‌ها بستگی دارد. به طور کلی مصرف‌کنندگان میلگردهای صنعتی شامل واحدهای الکترودسازی، فنرسازی، تولید پیچ و مهره، شفت‌های چاه‌های آب و نفت و.... می‌شود. هر یک از این مصرف‌کنندگان باید فولادهای آلیاژی مخصوص خود را دریافت کنند؛ چراکه هر آلیاژ، مصرف مختص خود را دارد.

مدیرعامل شرکت فولاد کویر اضافه کرد: از آنجا که ترکیبات فولادهای آلیاژی بسیار زیاد است، در شرکت فولاد کویر یک درخت‌واره برای آن تعریف کردیم که مشخص می‌کند هر طیف از این فولادها در کدام بخش مورد مصرف قرار می‌گیرند. در این درخت‌واره، تولید فولاد آلیاژی از شمش تا محصول نهایی تعریف شده است. فولادهای آلیاژی عموما در صنایع خودروسازی، هواپیمایی، حمل‌ونقل عمومی و.... مصرف می‌شوند. در حال حاضر، گریدهای SWRY11 و SWRY21 جزو گریدهای تولیدی این شرکت هستند و عمده تولیدات را تشکیل می‌دهند. وایرراد به عنوان یک محصول اصلی در حال حاضر در سایز 6.5 میلی‌متر تولید می‌شود و تولید سایز 5.5 میلیمتر آن نیز در برنامه قرار دارد.

چالش تامین مواد اولیه

خوروش در خصوص نحوه تامین مواد اولیه شرکت فولاد کویر برای میلگردهای آلیاژی، عنوان کرد: به دلیل ظرفیت بالای شرکت ما برای تولید میلگرد و در مقابل، میزان کم تولید شمش فولاد آلیاژی به عنوان ماده اولیه تولید میلگرد، میزات تولید شرکت کمتر از ظرفیت است. به همین دلیل بزرگ‌ترین چالش بزرگ شرکت فولاد کویر تامین شمش فولاد آلیاژی است ولی با تدابیر اتخاذ شده، مشکلات یکی پس از دیگری رفع خواهند شد. در حال حاضر، بخش عمده مواد اولیه شرکت ما از شرکت فولاد آلیاژی ایران و دیگر شرکت‌های فعال در این زمینه تامین می‌شود و همکاری و هماهنگی نسبتا خوبی میان دو طرف شکل گرفته است؛ به طوری که قادر به تامین آلیاژهای مورد نظر خود از تامین‌کنندگان هستیم.

وی اظهار کرد: شرکت ما برای تولید مقاطع آلیاژی، از سال 1390 فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1392 نخستین محصولات تولیدی این مجموعه فولاد‌های آسان‌تر و پرکربن‌تر بودند و به تدریج به تولید فولادهای نسبتا دشوار و کم‌کربن وارد شدیم. در ادامه، شرکت فولاد کویر در زمینه تولید مقاطع آلیاژی، دانش روز دنیا را کسب کرد تا آن را به صنعت کشور منتقل کند. خوشبختانه با یکی از شرکت‌های اتریشی که از تولیدکنندگان مهم فولادهای آلیاژی در دنیا به شمار می‌رود، ارتباط بسیار نزدیکی برقرار کردیم که هنوز هم این ارتباط در حد مشاوره در مورد دانش فولادهای آلیاژی حتی با وجود تحریم‌ها ادامه دارد. به همین ترتیب، تلاش کردیم محصول خود را به گونه‌ای تولید کنیم که بتوانیم پاسخ‌گوی نیاز مصرف‌کنندگان و صنایع مرتبط باشیم.

خود را ملزم به رعایت استانداردها کردیم

مدیرعامل شرکت فولاد کویر تاکید کرد: هر نوع تولیدی باید مطابق با پارامترها و موارد مورد نیاز باشد. در این رابطه شرکت فولاد کویر برای تولید مقاطع آلیاژی، خود را ملزم به رعایت دقیق استانداردها کرده است. با این وجود، ممکن است دستگاه‌هایی که برای تولید فولادهای آلیاژی در کشور وجود دارد، برای دهه‌های گذشته باشد و مجبور باشیم به گونه‌ای از این دستگاه‌ها استفاده کنیم که مفید واقع شوند. یک شرکت در اصفهان وجود دارد که پیشرفته بوده و می‌تواند انواع فولادها را به شکل دقیقی آنالیز کرده و فولادهای آلیاژی را به صورت گاززدایی آماده کند که این فولادها برای تولید پیچ و مهره‌های سخت و بسیار حساس به کار برده می‌شوند؛ تولید این نوع فولادهای آلیاژی نیاز به ایجاد شرایط خاص دارد.

خوروش با بیان رضایت بسیاری از مشتریان از محصولات آلیاژی شرکت فولاد کویر، تصریح کرد: علت رضایت مشتریان از این شرکت به دلیل دقت و ظرافت در تولید محصول مطابق با درخواست آن‌ها و خدمات پس از فروش است؛ چراکه بخش فروش بلافاصله پس از خریداری محصول توسط مشتری به خط تولید آن مراجعه می‌کند و نسبتا به کیفیت محصول فروخته شده به مصرف‌کننده اطمینان حاصل می‌کند. به این ترتیب، مشتریان نیز به طور کامل با شرکت ما ارتباط دوستانه و ناشی از اطمینان برقرار می‌کنند؛ در صنایع خودروسازی به ویژه شرکت ساپکو حضور فعالی داریم و این مجموعه از محصولات شرکت ما استفاده می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت فولاد کویر تا آنجا که امکان دارد، به همه درخواست‌ها برای تولید میلگردهای آلیاژی پاسخ مثبت داده است و موردی وجود ندارد که شرکت ما نتوانسته باشد محصول درخواست شده را تولید کند. به طور مثال، شرکت ما برای مشارکت در ساخت نیروگاه هسته‌ای تحقیقات مفصلی انجام داده است تا بتواند یک نوع میلگرد خاص آلیاژی که در کشور تولید نمی‌شود و در دنیا تنها دو تا سه شرکت تولیدکننده آن هستند را تولید کند. این محصول در حال حاضر متقاضیان بسیاری در سطح جهان دارد. اما به دلیل اینکه برای شرکت فولاد کویر پاسخ به تقاضای داخلی از اهمیت بیشتری برخوردار است، آن را تنها در اختیار شرکت اتم روس ایران قرار داده‌ایم. به این ترتیب، عمده تقاضای داخلی را در مورد میلگردهای آلیاژی تامین کرده‌ایم و کمبود خاصی مشاهده نمی‌شود.

خوروش در خصوص مصارف میلگردهای آلیاژی تولید شده در شرکت فولاد کویر، عنوان کرد: میلگردهای پرکربن نرم عمدتا برای تولید الکترود جوشکاری، مصارف کششی و توری‌های مختلف، پیچ و مهره‌های نرم و سوزن‌های مختلف به کار می‌روند. در عین حال میلگردهای پرکربن سخت جهت تولید پیچ و مهره راه‌آهن و پیچ و مهره داخل موتور خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند. حدود 400 نوع گرید آلیاژی میلگرد در شرکت فولاد کویر در حال تولید است که هر یک از آن‌ها کاربردهای خاص خود را دارند و قصد داریم این میزان را به 750 گرید برسانیم.

اجرای طرح توسعه‌ای در آینده نزدیک

مدیرعامل شرکت فولاد کویر ابراز کرد: برای افزایش تولید و کیفیت محصولات، طرح توسعه‌ای را نیز در دستور کار قرار دادیم و طبق آن قرار است دو برابر میزان کنونی کلاف آلیاژی تولید کنیم. به این ترتیب، با افزایش دو برابری تولید، رویکرد صادراتی نیز در پیش خواهیم گرفت؛ همچنان که در حال حاضر نیز بخشی از تولیدات ما صادر می‌شوند. گرچه تامین داخلی اولویت بیشتری برای ما دارد.

وی با اشاره به طرح توسعه شرکت فولاد کویر برای تولید شمش آلیاژی، بیان کرد: طرح تولید شمش آلیاژی از سال‌ها قبل در دست اقدام بود که متاسفانه با اعمال تحریم‌ها طی یکی دو سال اخیر متوقف شد. چراکه شرکت اس‌ام‌اس آلمان به عنوان طرف قرارداد با ما به صورت یکجانبه اقدام به فسخ قرارداد و خروج از طرح کرد. در نتیجه برای تکمیل طرح به دنبال شرکت‌های اروپایی معتبر دیگر رفتیم که خوشبختانه فعالیت پروژه مجددا آغاز شد و قراردادهای تازه‌ای منعقد شده است. امیدواریم تا اواخر سال 1399 یا اوایل 1400 بتوانیم تولید شمش آلیاژی را آغاز کنیم.

مدیرعامل شرکت فولاد کویر در پایان خاطرنشان کرد: طرح تولید یک میلیون و 200 هزار تنی شمش فولاد آلیاژی شرکت فولاد کویر قرار است تمام مواد اولیه مورد نیاز برای تولید میلگرد آلیاژی در این شرکت را تامین کند.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
شرکت فولاد اکسین
مطالب مرتبط
تامین مواد اولیه، اصل نخست فعالیت اقتصادی است
عرضه شمش خارج از بورس تخلف است
کشور ما در زمینه تولید فولادهای آلیاژی نسبتا جوان است
قوانین دولتی تعادل بازار فولاد را برهم زده است
کاهش تدریجی خرده‌فروشی در بازار فولاد آلیاژی
تولید پروفیل آلیاژی در کشور متوقف شده است
تحریم‌ها باعث شد تولید داخلی جای واردات را بگیرد
بازار فولاد آلیاژی از تعادل خارج شده است
استفاده از فولاد آلیاژی ضربه‌پذیر در قطعات خودرویی
احداث خط هوایی فولادی در مبارکه اصفهان
نیاز کشور به محصولات تخت آلیاژی بیش از محصولات طویل است
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آگهی فارسی منطقه ویژه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

دویست و بیست و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد. هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: