کاهش نرخ جهانی فلزات در پی شیوع بیماری کرونا

کاهش نرخ جهانی فلزات در پی شیوع بیماری کرونا

در پی شیوع ویروس کرونا از کشور چین و بحران ناشی از آن شاهد افت نرخ فلزات از جمله آلومینیوم، مس و فولاد و... در بازارهای مختلف جهانی هستیم، به‌گونه‌ای که هفته گذشته بهای آلومینیوم به کمترین نرخ سه ساله گذشته خود رسید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، به نقل از صمت، چین به منظور کنترل شدید این بیماری، بیشتر واحدهای تولیدی خود را به حالت نیمه‌ تعطیل درآورده است و همین موضوع سبب شده عرضه و تقاضا فلزات در کل جهان روند نزولی به خود بگیرد و سبب کاهش قیمت‌ها در بازار شود.

بازار فلزات ایران هرچند از قیمت‌های بورس لندن پیروی می‌کنند و تا حدی تابع قیمت‌های جهانی هستند، اما هم‌اکنون این بازار در حالت ثبات نسبی به‌سر می‌برد و کارشناسان این حوزه معتقدند که بحران کرونا تاثیری بر بازار داخلی فلزات ایران نداشته است. هرچند ممکن است، بازار فلزات جهانی پس از عبور از بحران کرونا با افزایش جهشی قیمت‌ها روبه‌رو شود که در این صورت بازار داخلی ایران نیز متاثر از این موج خود را با افزایش نرخ همراه کند.

آماده جهش قیمت‌ها پس از رفع بحران

قیمت آلومینیوم جهانی در هفته‌های گذشته متاثر از بازار چین به‌شدت روند نزولی به خود گرفته است. افشین مقتدر، قائم‌مقام شرکت آلومینیوم پارس در این‌باره گفت: یکی از مهم‌ترین علت‌های کاهش نرخ جهانی آلومینیوم به دلیل انتشار ویروس کرونا است.

چین حدود ۲۰ درصد میزان تولید خود را در حوزه فلزات کاهش داده است. در این راستا بسیاری از کارخانه‌های چینی به حالت معلق درآمده‌اند و از آنجا که تولید ندارند میزان مصرف آن‌ها نیز کاهش پیدا کرده و همین موضوع سبب مازاد بر عرضه شده، از این رو سبب کاهش نرخ فلزات به‌ویژه آلومینیوم در سطح جهانی شده است.

مقتدر در ادامه خاطرنشان کرد: به‌دلیل شیوع ویروس کرونا نرخ تمام فلزات در جهان به‌ویژه آلومینیوم کاهش پیدا کرده است. نرخ آلومینیوم نیز به طرز بی‌سابقه‌ای کاهش پیدا کرده است و اگر این روند ادامه‌دار باشد، ممکن است که جهان دوباره دچار رکودی همانند رکود سال ۲۰۰۸ میلادی (۱۳۸۷) شود.

وی در پاسخ به این پرسش که بازار داخلی آلومینیوم ایران تا چه اندازه از کاهش نرخ فلزات در بازار جهانی تبعیت کرده است، گفت: بازار داخلی ما چندان متاثر از بازار جهانی نبوده است. به صورت کلی قیمت‌گذاری بازار داخلی فلزات برمبنای ال‌ام‌ای لندن انجام می‌گیرد. البته هم‌اکنون از آنجاکه ارز نیمایی به صورت مرتب در حال افزایش و نرخ فلزات جهانی در حال کاهش، این موضوع سبب تعدیل قیمت‌ها و ثبات آن در بازار شده است؛ بنابراین اگر قیمت‌های داخلی کاهش پیدا نمی‌کند به این دلیل است که نرخ ارز نیمایی در حال افزایش است و تمام نرخ‌گذاری‌ها در بورس کالا براساس نرخ ارز نیمایی انجام می‌گیرد.

این فعال حوزه آلومینیوم در ادامه خاطرنشان کرد: البته اگر بازار جهانی از بحران ویروس کرونا عبور کند و ارز نیمایی نیز چندان تغییر نکند، پس از عبور از بحران، ممکن است که با افزایش نرخ فلزات جهانی به‌صورت جهشی روبه‌رو شویم.

مقتدر ادامه داد: هم‌اکنون قیمت‌های داخلی فلزات تمایل به کاهش ندارند، اما ممکن است به‌دنبال افزایش قیمت‌های جهانی پس از عبور بحران کرونا تمایل به افزایش نرخ داشته باشند. البته هم‌اکنون نرخ فلزات LME لندن در حال کاهش است. اما بدون شک شاهد افزایش نرخ فلزات در سطح جهان خواهیم بود.

وی در پاسخ به این پرسش که بحران ویروس کرونا چه مدت طول خواهید کشید، عنوان کرد: به صورت دقیق نمی‌توان این مطلب را عنوان کرد اما بدون شک چینی‌ها نیز از این بحران عبور خواهند کرد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تاثیر کروناویروس بر صنعت خودروسازی چین
عرضه 4 هزار تن محصولات ایرالکو
رشد 11 دلاری قیمت آلومینیوم
رشد 19 دلاری قیمت آلومینیوم
عرضه 1800 هزار تن شمش المهدی
عرضه 6 هزار تن محصولات آلومینیومی
کاهش 17 درصدی تولیدات آلومینیوم کشور
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: