ضرورت تشکیل کنسرسیوم سرب و روی در کرمان
عضو هیئت علمی دانشگاه کرمان عنوان کرد:

ضرورت تشکیل کنسرسیوم سرب و روی در کرمان

عضو هیئت علمی دانشگاه کرمان گفت: مهم‌ترین ویژگی این کنسرسیوم استفاده از تکنولوژی روز دنیاست، یک واحد تحقیق و توسعه قوی در این مجموعه حضور دارد که با تکنولوژی روز دنیا خاک کم‌عیار را فرآوری و محصول نهایی با ارزش تولید خواهد کرد. این اتفاق باعث می‌شود معادنی که عیارهای مناسب برای حمل نداشته و غیرفعال شده‌اند، به چرخه تولید بازگردند و شرکت توسعه معادن زرین صبا رسالت مهمی در کرمان دنبال می‌کند که رونق اقتصادی مهمی برای منطقه در پی خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ ماده معدنی سرب و روی در آسیا بعد از چین، قزاقستان و هند است. همچنین از نظر تولید شمش روی جایگاه ششم و از نظر تولید سرب جایگاه پنجم را در آسیا دارد. در حال حاضر بیش از ۹ درصد ذخایر خاک سرب و روی دنیا در ایران شناسایی شده، اما آنچه در کشور تولید و صادر می‌شود حتی به یک درصد نسبت‌های جهانی نیز نمی‌رسد.

بر اساس گرازشی از اقتصاد آنلاین و در همین راستا علی امیری عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان به بررسی صنعت سرب و روی در کشور و مزیت‌های آن پرداخت که شرح آن در ادامه می‌آید؛

به نظر شما صنعت سرب وروی در کشور چه جایگاهی دارد؟

با توجه به وسعت زیاد کشور، بخش‌های مهمی از آن مانند استان‌های کرمان، یزد، اصفهان، مرکزی، سیستان و بلوچستان و به ویژه خراسان جنوبی و رضوی به صورت بالقوه دارای توان کانی‌سازی سرب و روی هستند. چند افق یا تیپ مهم کانی‌سازی سرب و روی در کشور وجود دارد که به ترتیب از قدیم به جدید به شرح ذیل بیان می‌شود.

تیپ اول، مربوط به دوره پالئوزوئیک (دیرینه‌زیستی) است که عمدتا در مناطق مرکزی ایران یعنی کرمان به ویژه شمال و جنوب شرق استان (که پتانسیل خوبی دارد همانند معادن کوشک، چاه‌میر و زریگان) قرار دارد که از لحاظ تیپ کانی‌سازی به آن‌ها آتشفشانی-رسوبی می‌گویند و عمدتا دارای ذخایر میلیونی در فلز روی هستند که می‌توانند در کلاس‌های جهانی وجود داشته باشند.

تیپ دوم، کانسارهای پراکنده و نسبتا کوچک در سنگ‌های کربناتی است که در مناطق خراسان جنوبی و شمال شرق استان یزد(منطقه طبس) موجود است. به عنوان نمونه می‌توان به معدن ازبک کوه اشاره کرد که بیشتر دارای سرب است و همچنین نقره قابل ملاحظه‌ای با خود دارند.

تیپ سوم کانی‌سازی در منطقه کرمان قرار دارد و عمدتا همراه با سنگ‌های کربناته است که در مقایسه با دره می‌سی‌سی‌پی، بیشتر دارای روی و نقره قابل ملاحظه‌ای است. این ذخایر هر چند کوچک اما نسبت به تعداد رخداد کانی‌سازی‌ها قابل مقایسه است. در این تیپ ابتدا یک کانسنگ سولفوره درست و در عمق زیاد شکل گرفته‌اند. بعد از جنبش‌های زمین این کانسنگ‌ها به سطح زمین رسیده‌ و تحت تاثیر هوازدگی، قشر نسبتا عظمیمی از آن اکسیده شد. کانسارهای منطقه شمال استان کرمان و منطقه‌ای که کنسرسیوم جدید سرب و روی در آن احداث شده این خاصیت را دارد. سنگ معدن این مناطق عمدتا غیرسولفوره است و به ندرت در اعماق پایین تر از 70 متر علاوه بر اکسیدی، سولفوره هم پیدا می‌شود.

افق چهارم در کشور از اهمیت بالایی برخوردار بوده که در استان‌های مرکزی و اصفهان قابل مشاهده است. تیپ کانی‌سازی این منطقه همراه با سنگ کربناته بوده که معادن مهمی از سرب و روی کشور مثل ایران کوه در این تیپ قرار دارند که از لحاظ جهانی می‌تواند در نوع دره می‌سی‌سی‌پی قرار گیرد.

عمده مصرف سرب و روی در کدام صنایع است؟

مهم‌ترین مصرف کننده فلز روی، گالوانیزاسیون است که صنعت رو به رشدی است. در سرب هم صنعت باتری‌سازی رتبه اول را دارد. با توجه به اینکه افق پیش‌روی دنیا، رشد خودروی‌های برقی است و خیلی از کشورها مخصوصا چین به این سمت حرکت می‌کنند، به نظر می‌رسد در آینده نه چندان دور تقاضا بیش از تولید باشد. در صورتی که صنعت خودروی برقی توسعه پیدا کند، تفاوت خودروها در نوع باتری‌ها خواهد بود.

برعکس صنعت فولاد و سنگ‌آهن که از طریق بازیافت، بخش مهمی از منابع مورد نیاز را تامین می‌کنند، در صنعت روی بازیافت نقش مهمی ندارد.

به نظر شما تشکیل کنسرسیوم سرب و روی در کرمان چه مزایایی برای منطقه دارد؟

یکی از دلایلی که نمی‌توان رتبه دقیق ایران در صنعت سرب و روی در دنیا را بررسی کرد این است که سرمایه‌گذاران توانمند کمتر در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در همه‌ جای کشور این اتفاق صورت نگرفته است. عمده سرمایه‌گذاری صنعت سرب در استان زنجان است و در مناطقی که در بالا اشاره شد، فعالیت‌های کمتری صورت گرفته است. پتانسیل موجود سرب و روی در استان کرمان، جذابیتی را ایجاد کرده که سرمایه‌گذاران با سابقه در صنعت سرب و روی متوجه مزیت این استان مخصوصا بخش‌های شمالی شدند و به همین خاطر یک واحد مهم صنعتی در آنجا احداث کردند. تا قبل از احداث این واحد هیچ صنعت مصرف‌کننده‌ای در کرمان وجود نداشت و مواد خام از کرمان و یزد به زنجان حمل می‌شد که بار پر عیار از منطقه خارج و مواد کم‌عیار به عنوان باطله دور ریخته می‌شد. مهم‌ترین ویژگی این کنسرسیوم استفاده از تکنولوژی روز دنیاست، یک واحد تحقیق و توسعه قوی در این مجموعه حضور دارد که با تکنولوژی روز دنیا خاک کم‌عیار را فرآوری و محصول نهایی با ارزش تولید خواهد کرد. این اتفاق باعث می‌شود معادنی که عیارهای مناسب برای حمل نداشته و غیرفعال شده‌اند، به چرخه تولید بازگردند و شرکت توسعه معادن زرین صبا رسالت مهمی در کرمان دنبال می‌کند که رونق اقتصادی مهمی برای منطقه در پی خواهد داشت.

در پایان اگر مطلبی مدنظر دارید، بیان کنید.

مهم‌ترین موضوعی که تشکیل هرگونه کنسرسیوم به آن نیاز دارد، حمایت بی‌دریغ از سوی دستگاه‌های ذیربط است که منظور وزارت صنعت، معدن و تجارت و نهادهایی که با معدن و صنایع معدنی (منابع طبیعی و محیط زیست و سازمان‌های ناظر بر اکتشافات) ارتباط دارند. باید تمهیداتی اندیشیده شود تا موانع را کاهش دهند و بتوان در این راستا آینده روشنی برای صنعت سرب و روی قابل متصور بود. در بین سازمان‌ها، از سازمان انرژی اتمی درخواست داریم که محدوده‌هایی که به خاطر مشکوک بودن به مواد پرتوزا، از دسترس مکتشفین خارج می‌کند. انتظار می‌رود که اگر پتانسیل مواد پرتوزا وجود دارد زودتر رسیدگی کرده و اگر نیست محدوده‌ها را آزاد کند تا سرمایه‌گذاران بتوانند از منابع خدادادی استفاده بهینه کنند.

همچنین ارتباط صنعت و دانشگاه حلقه مفقوده‌ است که تا به امروز، آن‌طور که باید شکل نگرفته و به نظر می‌رسد که اگر مبناهای موجود در آموزش عالی بازنگری نشود، راه به جایی نخواهد برد. در دنیا کسی برای ذهن خود پژوهشی انجام نمی‌دهد و پژوهش‌ها بر اساس سفارشات انجام می‌شود و هنوز در کشور ما این موضوع جا نیافتاده است.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
پهنه راور دارای ذخایر فراوان سرب و روی است
با راه‌اندازی زرین‌صبا، معادن کوچک منطقه فعال می‌شوند
قطب جدید سرب و روی کشور متولد می‌شود
زنجان، مرکز سرب و روی خاورمیانه است
دستاوردهای حوزه معادن و صنایع فلزات غیرآهنی بیشمار است
تولید ۱۴۷ درصدی ماده معدنی از انگوران
کاهش صادرات سرب و روی
هلدینگ سرمایه‌گذاری معادن و فلزات به جمع تولیدکنندگان سرب و روی کشور پیوست
دولت معادن در حال غرق شدن را نجات دهد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: