تجار مفتول‌های ایرانی را به چینی ترجیح می‌دهند
نایب رئیس هیئت مدیره شرکت کارخانجات صنایع فلزی و میخ‌سازی رشت:

تجار مفتول‌های ایرانی را به چینی ترجیح می‌دهند

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت کارخانجات صنایع فلزی و میخ‌سازی رشت گفت: با افزایش نرخ ارز در یکی دو سال اخیر، صادرات مزیت پیدا کرده و بسیاری از تجار کشورهای همسایه به جای واردات مفتول‌های فولادی از چین، به سمت مفتول‌های ایرانی تمایل پیدا کرده‌اند.

مهدی مرتضوی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در خصوص استفاده از مفتول در تولید محصولات شرکت صنایع میخ‌سازی رشت، اظهار داشت: به طور کلی سیستم تولیدی صنایع مفتولی استفاده از دو گرید SA یا RST است که جزو فولادهای کم‌کربن و گرید معمولی بازار محسوب می‌شوند. در عین حال، گرید SA شامل 1006 و 1008 است و گریدهای SA و ST معمولا به فولادهای کششی اطلاق می‌شود که می‌توان آن‌ها را در تولید انواع مفتول‌ها به دلیل خواص کششی استفاده کرد.

وی افزود: شرکت ما معمولا برای تولید محصولات خود یعنی توری، میخ و سیم خاردار از مفتول‌هایی با گرید ST34، 1006 و 1008 استفاده می‌کند. ضمن اینکه قطر مفتول‌های دریافتی شرکت، 6.5 میلی‌متر است که 95 درصد از مواد اولیه را شامل می‌شود. در این میان دو کارخانه نورد فولادکاران افق در ابهر و شرکت فولاد کویر، مفتول‌های نسبتا با کیفیتی تولید می‌کنند که تامین مواد اولیه شرکت ما از این دو شرکت صورت می‌گیرد.

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت کارخانجات صنایع فلزی و میخ‌سازی رشت با اشاره به ظرفیت تولید و انواع محصولات این شرکت، بیان کرد: توانایی تولید شرکت ما در تولید سیم خاردار، روزانه حدود یک تا 1.5 تن است و با توجه به شرایط بازار، در این زمینه تولید چندانی نداریم. علاوه‌براین، قادر به تولید انواع توری و میخ و مفتول‌های تجاری هستیم که ماده اولیه این محصولات، مفتول فولادی است. البته تولید توری و میخ را تقریبا با تمام ظرفیت انجام می‌دهیم. به طوری که روزانه حدود 40 تن توری و پنج تن میخ تولید می‌کنیم. تمامی محصولات شرکت ما قطری در حدود یک تا 6 میلی‌متر دارند.

مرتضوی اضافه کرد: قطر سیم‌ خاردار معمولا 2.5 میلی‌متر، میخ یک تا 6.5 میلی‌متر، توری کمتر از دو میلی‌متر و مفتول‌های تجاری یک تا 6.5 میلی‌متر است که این محصول به طور معمول در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته میزان تولید این محصولات و قطر آن‌ها بستگی به سفارش بازار دارد. طبیعی است که مصرف‌کنندگان مختلف متناسب با شرایط خود، قطرهای مختلفی را سفارش دهند.

وی در مورد فرآیند تولید محصول با استفاده از مفتول، عنوان کرد: بعد از ورود مفتول به شرکت، اولین فرآیند کشش آن است. مفتول برای ورود به خط تولید سایزبندی می‌شود تا به بخش‌های مختلف خطوط تولیدی یعنی سیم خاردار، میخ و توری انتقال یابد. پس از فرآیند کشش، تولید محصول بر حسب قطر و طول صورت می‌گیرد. در نهایت بعد از تولید، محصولات برای ارسال، بسته‌بندی می‌شوند.

جذابیت بازار صادراتی برای مفتول‌های ایران

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت کارخانجات صنایع فلزی و میخ‌سازی رشت تصریح کرد: با توجه به شرایط بازار در یکی دو سال اخیر، با افزایش نرخ ارز، توجه خود را بیش از پیش به صادرات معطوف کردیم. در این شرایط طبیعی بود که تولیدکنندگان به دلیل صرفه اقتصادی، صادرات را به عرضه داخلی ترجیح دهند.

مرتضوی یادآور شد: در سال‌های گذشته تمام کشورهای همسایه محصولات مفتولی خود را از چین وارد می‌کردند اما از زمانی که نرخ ارز در کشور افزایش یافت و صادرات جذابیت پیدا کرد، قیمت محصولات ایرانی نیز رقابتی شد؛ در نتیجه، کشورهای همسایه به خرید محصولات مفتولی از کشور ما تمایل بیشتری پیدا کردند. در حال حاضر، قیمت محصولات مفتولی ایرانی از مفتول‌های چینی ارزان‌تر است و تجار، مفتول‌های تولید ایران را به محصولات مشابه ساخت چین ترجیح می‌دهند.

صادرات با چالش همراه است

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت کارخانجات صنایع فلزی و میخسازی رشت با اشاره به وجود مشکلات در زمینه صادرات، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشکل شرکت ما که در زمینه صادرات فعال است، نقل و انتقالات ارزی محسوب می‌شود. در عین حال، تعهدات ارزی که دولت برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات برای صادرکنندگان مقرر کرده است، چالش بسیار مهمی تلقی می‌شود. در این تعهد مقرر شده که صادرکنندگان باید محصولات خود را با ارز کشور مقصد یا دلار به فروش برسانند.

وی ادامه داد: حمل‌ونقل نیز دیگر چالش صادرات به شمار می‌رود؛ زیرا کشور ما زیرساخت حمل‌ونقل صادراتی مناسبی ندارد. این امر به دلیل کمبود وسایل حمل‌ونقل اتفاق می‌افتد و به محض اینکه چند محموله به مقاصد صادراتی انتقال می‌یابد، وسایل حمل‌ونقل کمیاب شده و کرایه‌ها به طور قابل توجهی با رشد مواجه می‌شوند.

مرتضوی مشکل اصلی تولیدکنندگان را تامین مواد اولیه دانست و تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در وهله اول تامین مواد اولیه کارخانه‌ها را تسهیل کند و حتی در صورت لزوم، صادرات مواد اولیه کارخانه‌های مفتولی ممنوع شود. چراکه می‌توان محصولات با ارزش افزوده بالاتر از مفتول تولید و صادر کرد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر، مصرف‌کنندگان مفتول نیازمند مواد اولیه هستند و لازم است مواد اولیه آن‌ها تامین شود. صادرات ماده اولیه باعث کمیاب شدن آن در بازار داخلی و در نتیجه، گرانی آن برای خریداران خواهد شد. از این رو مصرف‌کنندگان مفتول نمی‌توانند مواد اولیه خود را با قیمت‌های بالا تامین کنند. در صورتی که مفتول به صورت خام صادر نشود و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد، چرخه تولید، اشتغال و ارزش افزوده در کشور حفظ می‌شود و چرخ صنعت بهتر از گذشته خواهد چرخید.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
کمبود مواد اولیه صنعت مفتول فولادی را به تعطیلی کشانده است
واردات، باعث ورشکستگی تولیدکنندگان شد
تحریم، صنعت قطعه‌سازی را نجات داد
کابل فولادی جایگزین میلگرد در پل‌های بتنی شده است
احداث خط هوایی فولادی در مبارکه اصفهان
احتمال دارد تولید مفتول فنری را متوقف کنیم
قادر به تولید انواع مفتول‌های های‌تک هستیم
رکود در بازار داخلی، معضل صنایع مفتولی
امکان صادرات مفتول به کشورهای همسایه را نداریم
رونق تولید میان بروکراسی‌های اداری گم شده است
مشکلی برای تامین مواد اولیه نداریم
کشور می‌تواند از واردات مفتول بی‌نیاز شود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: