حفظ تولید یک تکلیف عمومی است
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

حفظ تولید یک تکلیف عمومی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان خراسان رضوی در شهرستان چناران گفت: امروز برای حفظ و تداوم تولید هر کاری لازم باشد باید انجام دهیم و در این راستا حاضر هستیم اختیارات را به طور کامل تفویض کنیم؛ بنابراین ما نباید هدف را فراموش کنیم و همه بخش‌نامه‌ها و این جلسات باید با اولویت تحقق این هدف مورد نظر قرار گیرند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از شاتا، رضا رحمانی اظهار کرد: برای نخستین بار نمایشگاه تقاضا محور با اولویت داخلی‌سازی نیازمندی‌های صنایع مختلف و در راستای تامین قطعات و تجهیزات مورد نیاز در سطح کشور برگزار شد.

وی اضافه کرد: این راهبرد در گام بعدی در سطح استان‌ها پیگیری و انجام شده است، نمایشگاه ساخت داخل مبدا تحولات خوبی در بخش‌های مختلف صنعتی کشور بوده و با توجه به رصد دقیق نیازمندی‌ها و تعیین رقم ارزبری کالاها در رشته های مختلف صنعتی وارداتی که مستلزم داخلی‌سازی بودند در چارچوب برنامه‌ای سه ساله اهداف مشخص شده است.

وزیر صمت ادامه داد: طبق برنامه تا سال ۱۴۰۰ به میزان 10 میلیارد دلار نیازهای وارداتی کشور باید تبدیل به ساخت داخل شوند.

با تحقق اهداف ساخت داخل، تا سال ۱۴۰۰، یک میلیون شغل ایجاد می‌شود

رحمانی تصریح کرد: با تحقق داخلی‌سازی حدود یک میلیون شغل در کشور ایجاد و تعداد بیشتری از مشاغل صنعتی و معدنی را نیز تثبیت می‌کند.

وی افزود: در آسیب‌شناسی این طرح، روند اجرایی دستورالعمل‌های مربوط به محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های وارداتی توجه دقیقی شده است تا با لحاظ دو مولفه اصلی کیفیت و تولید به میزان کافی و مورد نیاز کشور، مدیریت واردات در دستور کار قرار گیرد.

فراگیر شدن فرهنگ توجه به تولید داخلی

وزیر صمت تاکید کرد: به برکت نام‌گذاری امسال، رونق تولید از سوی بخش‌های مختلف جدی گرفته شده است و باور غلط واردات برای تامین نیازهای کشور و کیفیت کالای خارجی در حال اصلاح است، البته امیدواریم این مهم تداوم داشته باشد.

رحمانی گفت: خوشبختانه با تغییر فرهنگ و باور عمومی مبنی بر اینکه کیفیت کالای داخلی قابل رقابت با کالاهای وارداتی در حال فراگیر شدن است.

وی اضافه کرد: هر واحد توان این را داشته باشد که بتواند نیاز کشور را در خصوص کالایی به میزان کافی تامین کند، در صورت اطلاع حتما مورد حمایت قرار می‌دهیم و در این راستا کاملا جدی هستیم.

وزیر صمت یادآور شد: هم‌اکنون در حال تدوین کتاب مقررات صادرات و واردات و آیین‌نامه تعرفه‌ این حوزه هستیم،

رحمانی اشاره کرد: بهترین زمان ممکن برای اعلام تولیدات کالایی کشور از بخش‌های مختلف صنعتی است تا در خصوص مدیریت تعرفه‌ها اقدام لازم را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها مکلف هستند در این خصوص پیشگام بوده و موارد مرتبط را شناسایی و اعلام کنند، البته این موضوع مستلزم همکاری خود فعالان بخش خصوصی و صنعتگران نیز است.

ساخت داخل، رسالت اصلی ما در حمایت از تولیدات داخلی

وزیر صمت اظهار داشت: ساخت داخل رسالت اصلی ما در حمایت از تولیدات داخلی است و همه مسئولین مرتبط در این خصوص باید کاملا موثر عمل کنند و با توجه به اینکه نمایشگاه دائمی ساخت داخل هم در واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی و همچنین توسط انجمن‌های تخصصی صنایع برقرار است، همه واحدها می‌توانند ظرفیت‌های تولیدی و حتی نیازمندی خود را اعلام کنند.

رحمانی تاکید کرد: با قاطعیت اعلام می‌کنم تمام تولیدات ما که مبتنی بر اولویت داخلی‌سازی است در قیمت عرضه، حداقل نصف قیمت کالای وارداتی بوده است و البته مستندات آن نیز کاملا موجود است که این تولیدات هم دارای کیفیت مناسب و هم به میزان کافی هستند.

مصوبات ستادهای استانی تسهیل و رفع موانع تولید لازم‌الاجراست

وزیر صمت گفت: در مورد ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید با توجه به تفویض اختیار به استان‌ها که به ریاست استاندار محترم در سطح کشور برگزار می‌شود، کاملا قائل به نظرات کارشناسی استان‌ها هستیم و ضرورتی ندارد در بسیاری از موارد موضوعات به ستاد ملی ارجاع شود، باید تصمیمات اتخاذ شده در ستادهای استانی اجرایی شود.

وی اعلام کرد: در جلسه ای که اخیرا با حضور رئیس جمهور محترم برگزار شد و در مورد ضمانت اجرایی مصوبات ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌ها بحث شد، با توجه به مصوبه هیئت دولت و قانون دائمی تسهیل و رفع موانع تولید که به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسیده است؛ گاها شاهد عدم همکاری لازم از سوی دستگاه‌های مرتبط هستیم و مواردی را مغایر با ضوابط و دستورالعمل‌های کاری خود اعلام می‌کنند، موضوع به اطلاع رئیس جمهور رسید و با توجه به نامه مشترکی که توسط بنده و وزیر محترم کشور در خصوص اجرایی شدن ۵۸ درصد مصوبات به آقای روحانی ارائه شد، ایشان تاکید کردند که مصوبات ستادهای تسهیل نافذ و اجرایی است.

رحمانی خاطرنشان کرد: به صراحت قانون تسهیل و رفع موانع تولید نافذ و کاملا اجرایی است و حتی در مورد بانک‌ها نیز رئیس جمهور دستور دادند مصوبات ستادهای استانی کاملا اجرایی شوند.

وی گفت: در ماده ۶۲ قانون اشاره شده است در صورتی که اختلافی میان مصوبات ستاد تسهیل و بانک‌ها وجود داشته باشد، موارد به هیئت خبرگان ارجاع می‌شود و این هیئت یک ماه مهلت بررسی موضوع را دارد و اعلام نظر کند، در صورت موافقت هیات خبرگان و مخالفت بانک، مدیر مربوطه بانک به ترتیبات انتظامی بانک‌ها معرفی می‌شود.

شرایط جنگ اقتصادی، مقتضیات خاص خود را دارد

وزیر صمت اظهار کرد: این رویه، صورت مسئله است، اصل موضوع باید با این نگرش مورد توجه قرار گیرد که امروز در شرایط جنگ اقتصادی به سر می‌بریم و شرایط حاضر مقتضیات خاص خود را دارد.

رحمانی تاکید کرد: طبق تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه سال ۹۸ باید تمامی دستگاه‌ها روی رونق تولید متمرکز شوند و همچنین فرمایش ایشان مبنی بر اینکه حفظ اشتغال و تولید یک کار جهادی است؛ انتظار می‌رود همه بخش‌ها این موضوع را در اولویت کاری خود قرار دهند.

وی تصریح کرد: وظیفه هر یک از مسئولین ایجاب می‌کند که در سال رونق تولید گام‌های لازم را برای تحقق اهداف مهم بردارند، دستگاه‌های مختلف در موارد مرتبط به خودشان برای حل مشکلات و مسائل مرتبط باید پیشگام شوند.

وزیر صمت عنوان کرد: شرایط امروز و جنگ اقتصادی حاضر باید به مثابه دوران دفاع مقدس در دستور کار قرار بگیرد، چراکه در آن دوران ما برای عبور از دشمن منتظر قانون خاصی نبودیم، باید مانند آن دوران در شرایط پیچیده امروز قدم برداریم، حفظ تولید امروز یک تکلیف عمومی است.

رحمانی ادامه داد: البته نباید فراموش کرد که خوشبختانه اکثر دستگاه‌های مرتبط با تولید پای کار هستند و کمک می کنند، اعم از سازمان مالیاتی، تامین اجتماعی، بانک‌ها و...، همراهی لازم را دارند، ولی در مجموع این قانون باید اجرایی شود.

وی گفت: ما در خصوص تحریم‌ها واقع‌بین هستیم و با توجه به سابقه 40 ساله تحریم‌ها باید به شرایط سخت‌تر و پیچیده‌تر این روند از اردیبهشت ماه سال گذشته اشاره کرد؛ با این حال ما هنوز سرپا هستیم و هدف‌گذاری انجام شده برای تعطیلی واحدها تحقق نیافته و شرایط کاملا برخلاف تصورات دشمنان پیش رفته است و این مهم مورد تایید خود بخش خصوصی نیز است.

آمار افزایشی عموم تولیدات منتخب کالایی کشور در 10 ماهه گذشته

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: دشمن دنبال ایجاد دومینو تعطیلی در واحدهای صنعتی کشورمان بود ولی با همت تمامی دست‌اندرکاران خوشبختانه تولیدات منتخب کالایی کشور در عموم کالاها طی 10 ماهه گذشته افزایشی است.

تامین دو برابری نیاز کالاهای اساسی کشور

رحمانی اضافه کرد: این اتفاق برای خود تولید کنندگان کاملا ملموس است، البته باید واقعیت‌ها را لحاظ کنیم و بدانید که تمهیدات لازم اتخاذ شده و با توجه به ضرورت تامین به هنگام مواد اولیه هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد، در همین راستا در تامین کالاهای اساسی، امروز بیشتر از نیاز کشور در انبارها کالا موجود است.

در همین شرایط خاص جریان تولید ادامه دارد

وزیر صمت تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون سه مرحله تحریم سخت به تعبیر دشمن اعمال شده است و فارغ از برخی تنگناها در برخی موارد، خوشبختانه در همین بستر، تولید جریان دارد.

رحمانی خاطرنشان کرد: امروز برای حفظ و تداوم تولید هر کاری لازم باشد باید انجام دهیم، در این راستا حاضریم اختیارات را کاملا تفویض کنیم، هدف را نباید فراموش کنیم همه بخشنامه‌ها و این جلسات با اولویت تحقق این هدف باید مورد نظر قرار گیرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در خصوص پتروشیمی نیز با توجه به اتفاقات سال گذشته، تمام ضوابط لحاظ شده در راستای جلوگیری از بروز اختلال در این حوزه بوده و اصل کار را مبتنی بر تولید واقعی و تولید کننده فعال قرار داده‌ایم.

وزیر صمت ادامه داد: در حوزه پتروشیمی هیچ کمبودی وجود ندارد و سبد تولیدات این بخش دو برابر نیاز کشور است در فولاد و مس نیز کمبودی نداریم و به اندازه نیاز واحدهای صنعتی کشور تولید وجود دارد.

رحمانی تاکید کرد: مشکل جایی پیش می‌آید که افراد برای اهدافی غیر از تولید، مواد اولیه تهیه و با روابط واسطه‌گری آن را در بازار عرضه می‌کنند، لذا این افراد نباید انتظار حمایت داشته باشند.

ما مدافع تولید هستیم

وزیر صمت عنوان کرد: شخصا افتخار می‌کنم که مدافع تولید هستم و به‌واقع در این مسئله به هیچ عنوان کوتاه نیامده‌ام، اما اگر واحدی به این اقدام دست بزند بدون تردید مورد برخورد قرار می‌گیرد و تعارفی با کسی نداریم.

وزیر صمت اعلام کرد: سیستم تبادل با تمامی دستگاه‌های مرتبط اعم از وزارت نیرو، راهداری، کار و تامین اجتماعی و...، در حال اجرایی شدن است تا تولید کننده واقعی شناسایی و حمایت قطعی شود، ضرورت دارد برای تامین ماود اولیه تولیدکنندگان واقعی همت کنیم. 

رحمانی در خصوص ما به تفاوت نرخ ارز بازگشتی، گفت: مواردی که به نوعی مانعی در برابر منافع صادر کننده است حتما پیگیری می‌شود.

وی افزود: ابتکار انجام شده برای تعیین واحدهای بزرگ صنعتی به عنوان معین مناطق مجاور طرح‌ها در خراسان رضوی کار ارزشمندی است که باید در سطح کشور تسری پیدا کند و به عنوان الگو و یک مدل قابل اجرا در نقاط مختلف کشور مورد توجه قرار گیرد.

وزیر صمت تصریح کرد: البته این مهم همواره به عنوان رسالتی از سوی بخش تولید مورد توجه بوده است که در همین راستا می‌توانیم به توجهات بخش صنعت و معدن به مسائل زیست محیطی و مسئولیت‌های اجتماعی اشاره کنیم که ما خودمان راسا به این موارد قائل هستیم و در موارد متعددی واحدهای ما اقدام به ساخت ورزشگاه، بیمارستان، مساجد، مدرسه و...، کرده‌اند و این بخش در بسیاری از امورات معنوی و اجتماعی پیش‌قدم هستند.

رحمانی  گفت: خراسان رضوی به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی کشور در شرایط حاضر و علی‌رغم تمامی مشکلات، کمترین دغدغه‌های ممکن را بروز داده که جای دارد از تمامی مسئولان این استان تشکر کنم.

وی افزود: با توافق انجام شده با استاندار خراسان رضوی درصدد هستیم همه اختیارات لازم را کاملا تفویض کنیم و در این راستا هیچ محدودیتی قائل نیستیم جز در مواردی که منع قانونی وجود دارد.

وزیر صمت در پایان خاطرنشان کردد: ضرورت دارد از تمامی ظرفیت‌های ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید، ستاد تنظیم بازار کشور و شورای معادن استان به بهترین شکل ممکن برای رفع دغدغه‌ها و حل مشکلات بهره‌برداری شود.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
ساخت فلزات اساسی با بیشترین سهم در بین صنایع
تحقق تفویض اختیارات یک الزام است
افتتاح شرکت نیان الکترونیک
افزایش مالیات برای سابقه‌داران فرار مالیاتی
افزایش تولید و صادرات باید در راستای رقابتی کردن بازارهای خارجی حرکت کند
راه‌اندازی دو هزار واحد صنعتی تا پایان سال
افزایش تولید و صادرات بخش صنعت ذیل تحریم‌ها
داخلی‌سازی بیش از یک میلیارد دلار تجهیزات وارداتی
داخلی‌سازی ۱۰ میلیارد دلاری در افق ۱۴۰۰
افزایش صادرات به همت تولیدکنندگان
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: