کمبود مواد اولیه صنعت مفتول فولادی را به تعطیلی کشانده است
مدیرعامل شرکت صنایع مفتولی ذوالفقار ملایر:

کمبود مواد اولیه صنعت مفتول فولادی را به تعطیلی کشانده است

مدیرعامل شرکت صنایع مفتولی ذوالفقار ملایر گفت: در شرایطی که بسیاری از تولیدکنندگان مفتول فولاد با کمتر از ظرفیت اسمی خود فعالیت می‌کنند، مواد اولیه این صنعت به راحتی صادر می‌شود و دولت اقدام خاصی برای جلوگیری از آن انجام نمی‌دهد.

مصطفی نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» درباره پیشینه فعالیت شرکت صنایع مفتولی ذوالفقار ملایر، اظهار داشت: این شرکت بیش از 20 سال است که در تولید انواع مفتول فولادی کم‌کربن، پرکربن و آلیاژی فعالیت می‌کند و ظرفیت اسمی آن حدود 15 هزار تن در سال است؛ اما میزان تولید مفتول فولادی در شرکت ما بستگی به شرایط بازار دارد و در حال حاضر، ماهانه به حدود 200 تا 300 تن می‌رسد و درواقع، میزان تولید در شرکت ما کمتر 20 درصد از ظرفیت اسمی است.

وی افزود: برای تولید مفتول از میلگرد تا قطر 22 میلی‌متر به ‌عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنیم. گرید این میلگردها 1008، 1010، 1012 و بیشتر از آن بوده و روش تولید نیز به صورت کشش سرد است. در این روش میلگرد به عنوان ماده اولیه وارد خط تولید شده و با توجه به آلیاژ آن، عملیات کشش با استفاده از دستگاه‌های مخصوص انجام شده و مفتول تولید می‌شود.

مدیرعامل شرکت صنایع مفتولی ذوالفقار ملایر اذعان کرد: تولید به میزان کمتر از ظرفیت اسمی کارخانه ما، به دلیل عدم توازن در زنجیره تولید است؛ چراکه ماده اولیه تولید مفتول یعنی میلگرد صنعتی به میزان کافی در اختیار شرکت صنایع مفتولی ذوالفقار قرار نمی‌گیرد. وضعیت تامین مواد اولیه کاملا نامشخص است و میلگرد به صورت نامنظم در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. این امر باعث می‌شود تا تولیدکنندگان مفتول نتوانند برنامه‌ریزی مناسبی برای تولید و سفارش‌گیری محصول از سوی مشتریان داشته باشند؛ چراکه نسبت به تامین مواد اولیه هیچ اطمینانی وجود ندارد.

نوروزی یادآور شد: شرکت‌های تولیدکننده مفتول، از نوع صنعتی میلگرد برای تولید محصول خود استفاده می‌کنند. میلگرد صنعتی برخلاف میلگرد ساختمانی که مازاد تولید آن در کشور وجود دارد، اخیرا به سبد تولید برخی شرکت‌ها اضافه شده و سابقا تولیدکنندگان مفتول ناچار بودند آن را از کشورهای دیگر تامین کنند. با اینکه میلگرد صنعتی توسط حدود سه شرکت داخلی تولید می‌شود، اما به نظر می‌رسد میزان تولید آن کافی نیست و نمی‌تواند نیاز همه مصرف‌کنندگان را پاسخ دهد.

وی در خصوص محصولات شرکت صنایع مفتولی ذوالفقار ملایر، اظهار کرد: عمده تولیدات شرکت ما در تولید پیچ و مهره به کار می‌روند که در تولید قطعات به ویژه برای صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مدیرعامل شرکت صنایع مفتولی ذوالفقار ملایر با انتقاد نسبت به رویکرد مسئولان در خصوص حمایت از تولید داخلی، تصریح کرد: در شرایطی که بسیاری از تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی از کمبود مواد اولیه رنج می‌برند، متاسفانه بسیاری از مواد اولیه این صنعت از سوی تولیدکنندگان بالادستی به راحتی صادر می‌شود و مسئولان حمایت از تولید داخلی را در حد شعار باقی گذاشته‌اند. کمبود مواد اولیه در صنعت نتیجه‌ای جز کاهش ظرفیت صنایع پایین‌دستی و تعطیلی تدریجی آن‌ها ندارد.

انتهای پیام//

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
واردات، باعث ورشکستگی تولیدکنندگان شد
تحریم، صنعت قطعه‌سازی را نجات داد
کابل فولادی جایگزین میلگرد در پل‌های بتنی شده است
تجار مفتول‌های ایرانی را به چینی ترجیح می‌دهند
احتمال دارد تولید مفتول فنری را متوقف کنیم
قادر به تولید انواع مفتول‌های های‌تک هستیم
رکود در بازار داخلی، معضل صنایع مفتولی
امکان صادرات مفتول به کشورهای همسایه را نداریم
رونق تولید میان بروکراسی‌های اداری گم شده است
مشکلی برای تامین مواد اولیه نداریم
کشور می‌تواند از واردات مفتول بی‌نیاز شود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
بنر صبانور
گروه صنعتی سدید
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 82 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 86 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: